10 największych ras psów - poznaj najpopularniejsze giganty
Największe rasy psów budzą respekt swoim wyglądem, a jednocześnie wyróżniają się wśród grona domowych pupili. Niektóre z nich osiągają masę powyżej 100 kg lub wysokość w kłębie ponad 90 cm. Bez wątpienia są to imponujące wyniki, dlatego poniżej przedstawimy ranking na największe rasy psów na świecie. Omówimy charakter psich gigantów, podpowiemy jak wygląda dana rasa, a także wskażemy najważniejsze wymagania.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Największe rasy psów krótkowłosych
Dog niemiecki – najwyższy pies na świecie
Dog niemiecki zyskał miano największego psa świata. Zawdzięcza to swojemu wzrostowi, który często przekracza 100 cm wysokości w kłębie. Zdjęcia owej rasy przedstawiają silnie zbudowane pupile na długich łapach. Rekordzista świata imieniem Zeus osiągnął niemal 112 cm wzrostu.
Nasz najwyższy pupil domowy waży około 45 do 90 kg. Rasa wykazuje dużą uległość i jest wyjątkowo przyjazna w kontaktach z właścicielami. Szybko przywiązuje się do domowników, nawiązując z nimi silne relacje. W Polsce są to psy giganty, które zdobywają bardzo dobre opinie wśród właścicieli. Nasz najwyższy reprezentant psowatych wygląda okazale, a jednocześnie kryje w sobie wielkie pokłady zaufania i lojalności w stosunku do właściciela.
Mastif neapolitański, najbardziej pomarszczony pies świata
Drugie miejsce na naszej liście na największego pupila domowego zajmuje mastif neapolitański, reprezentujący włoskie rasy psów. Zdjęcia owej rasy ukazują wielkie psy obronne, charakteryzujące się silnymi marszczeniami w obrębie całego pyska.
Mastify angielskie to bez wątpienia giganty. Dorosły pies może osiągać wagę 60-70 kg, a ich wysokość w kłębie dochodzi do 70 cm. Jest to pies odważny i w dużym stopniu niezależny. Prawdopodobnie jest to też jedna z najcichszych ras świata. Mastify to psie giganty, które nie są szczekliwe. Zostały uznane na świecie jako psy, które nie hałasują nawet w czasie obrony swojego terytorium. Jako psy obronne dobrze radzą sobie ze stróżowaniem, jednak nie informują intruza o swojej obecności tylko atakują w ciszy. Warto także dodać, iż są to włoskie rasy psów o stosunkowo niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Jeśli szukasz nieco mniejszego psa, sprawdź także ten artykuł o amstaffie białym.
Dog argentyński
Kolejną pozycję na liście na największe rasy psów zajmuje dog argentyński. Jego wielkie ciało waży około 50-60 kg, a wysokość w kłębie do 60 cm. Co prawda nie jest to najwyższy pies, jednak może okazać się najsilniejszy. Dogi argentyńskie to psy o bardzo silnej muskulaturze i zwinności. Pomimo dużych rozmiarów sprawdzają się jako zwinne psy obronne.
Przeglądając zdjęcia tej rasy zauważymy, że na świecie występują jedynie dogi argentyńskie o umaszczeniu białym, występującym na całym ciele. Duże mięśnie i odważny charakter sprawiają, że jest to pies, który nie boi się potyczek. Źle dogaduje się z przedstawicielami tej samej płci i może mieć problemy w kontaktach z innymi gatunkami zwierząt. Należy też do ras, które są w Polsce wpisane na listę agresywnych. Osoby kupujące owe psy muszą pamiętać, że wielkie zwierzęta obronne wymagają socjalizacji i szkolenia od najmłodszych miesięcy życia.
Boerboel, czyli faworyt na najdroższe rasy psów
Boerboel nie jest tak dobrze znany jak mastif neapolitański, jednak może śmiało w rankingach na najdroższe rasy psów świata. Cena w Polsce zazwyczaj przekracza kwotę 4 000 zł, z kolei stawki na świecie często przekraczają kwotę 2 000 euro.
Dorosłe psy boerboel to wielkie zwierzęta obronne. Rasa występuje w charakterystycznym brązowym umaszczeniu, z czarnym zakończeniem pyska, co zauważymy przeglądając zdjęcia tych pupili. Najcięższy i najsilniejszy boerboel może ważyć około 90 kg, a jego wzrost w kłębie dochodzi do 70 cm. Jest to pies, który wygląda dość groźnie, a jednocześnie jest nieufny w stosunku do obcych i posiada instynkt terytorialny. Tego rodzaju najdroższe rasy psów sprawdzają się jako psy obronne. Należy jednak poświęcić dużo czasu na ich szkolenie, bowiem boerboel wykazują dużą niezależność.
Cane Corso, czyli włoskie rasy psów o dużych gabarytach
Omawiając największe rasy psów na świecie, warto wspomnieć o cane corso. Są to dość popularne, włoskie rasy psów, które wyróżniają się silnym umięśnieniem, dużą wagą oraz charakterystycznym, czarnym umaszczeniem. Najcięższy cane corso może ważyć około 50 kg, z kolei najwyższa, wzorcowa wysokość w kłębie wynosi około 68 cm. Cane corso to pies, który wygląda groźnie i skrywa w sobie silną osobowość. Zdjęcia owej rasy przedstawiają majestatyczne, pewne siebie psy.
Warto także dodać, że cane corso jest lojalny w stosunku do właściciela, jednak wykazuje duży stopień niezależności. Wymaga intensywnej aktywności fizycznej oraz konsekwentnego, doświadczonego właściciela. Dzięki temu stanie się przyjaznym towarzyszem, a jednocześnie nieustraszonym obrońcą.
Największe rasy psów długowłosych
Mastif tybetański, czyli najdroższe rasy psów świata
Mastify tybetańskie należą do ras, których nabycie wiąże się z dość wysokimi kosztami. Ceny w Polsce rozpoczynają się od około 4 000 – 5 000 zł, jednak za psa z renomowanej hodowli trzeba czasem zapłacić niemal dwukrotnie więcej. Mastif tybetański jest faworytem na najdroższe rasy psów, bowiem cena jednego przedstawiciela osiągnęła w 2015 roku rekord świata. Mastif został sprzedany za 2 miliony dolarów co czyni z niego najdroższego psa na całym świecie.
Mastify to bez wątpienia duże i drogie psy, które dzięki bujnej czuprynie wyglądają jak lwy. Na uwagę zasługuje także ich waga. Najcięższy, wzorcowy mastif waży około 60 kg, przy wysokości w kłębie do 65 cm. Są to duże psy, które dzięki bujnemu umaszczeniu przypominają psie giganty. Mastif tybetański należy też do ras niezależnych, wymaga największego zaangażowania ze strony właściciela. Trzeba zapewnić mu odpowiednia dawkę ruchu, ale i konsekwentne szkolenie posłuszeństwa. Mastif jest wpisany w Polsce na listę psów agresywnych.
Owczarek kaukaski
Kolejne miejsce naszego rankingu zajmuje rasa owczarek kaukaski. Jest to jedna z najcięższych ras świata. Najcięższy, wzorcowy osobnik może ważyć ponad 100 kg, są to też psy duże, których wysokość w kłębie wynosi do 75 cm.
Duże owczarki kaukaskie są niezależne i pewne siebie. Nie wymagają największego podwórka, jednak należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. Kaukaz wygląda bardzo okazale i jak wszystkie giganty. budzi respekt swoją posturą. Duże znaczenie ma także ich nieugięty charakter oraz skłonność do agresji (jest to jedna z ras, zapisanych w Polsce na listę ras agresywnych). Te duże zwierzęta posiadają najsilniejszy instynkt terytorialny, dlatego wymagają doświadczonego przewodnika, który będzie dla nich autorytetem.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Nowofunland
Następna popularna rasa psów na całym świecie to nowofundlandy. Według wielu podań, to pies najsilniejszy pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Rasa cechuje się bardzo gęstym futrem oraz niecodziennym wyglądem. Najcięższy, wzorcowy nowofundland będzie ważył około 70 kg, a jego wysokość w kłębie to około 65 – 75 cm.
Omawiana rasa największego psa była niegdyś wykorzystywana do pomocy w wyciąganiu sieci rybackich. Dzięki temu jest to pies najsilniejszy, ale i posłuszny. Na całym świecie sprawdza się w roli ratowników wodnych, posiada specjalne błony pławne, które ułatwiają mu szybkie pływanie. Nowofunland (podobnie jak niektóre włoskie rasy psów) jest lojalny, pozbawiony agresji i oddany. Posiada najwyższy stopień posłuszeństwa, a jednocześnie jest wyjątkowo łagodny oraz cierpliwy. Są to dość pożądane cechy charakteru, które sprawiają, że nowofundlandy są też znane na całym świecie jako psy do dogoterapii.
Berneński pies pasterski – ulubieniec wśród ras dla całych rodzin
Berneńczyk to pies znany w Polsce i na całym świecie. Wyróżnia się charakterystycznym umaszczeniem, a także łagodnym usposobieniem. Nie są to co prawda największe giganty, bowiem ich masa dochodzi do 50 kg, jednak bujne, wielkie futro sprawia, że wydają się znacznie bardziej okazałe. Wysokość berneńczyka w kłębie wynosi 60 do 70 cm.
Warto pamiętać, że berneński pies pasterski nadaje się na największego pieszczocha. Lubi spędzać czas z rodziną i jest delikatny w stosunku do dzieci. Wymaga odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, jednak należy do ras bezproblemowych. Jego łagodne usposobienie i uległość sprawiają, że (podobnie jak niektóre włoskie rasy psów) jest chętnie wybierany do dogoterapii. Najsilniejszy osobnik będzie też dobrym ratownikiem górskim.
Komondor – najwyższy pies z dredami
Nasza ostatnia propozycja należy do ras pochodzących z Węgier. Komondor to największy pies z charakterystycznymi dredami. Z łatwością rozpoznamy go przeglądając zdjęcia ras. Jest to też pupil, który czasem znajduje się w rankingach na najdroższe rasy psów.
Komondor posiada do 80 cm wysokości w kłębie, a jego wzorcowa waga dochodzi do 55 kg. Niegdyś był to pies przeznaczony do zaganiania oraz obrony bydła. Cechuje go silny instynkt terytorialny, odwaga, zawziętość, a także duża aktywność fizyczna. Komodor nie lubi obcych, jednak jest oddany swojemu właścicielowi. Jednocześnie wykazuje duży stopień niezależności i nie można wymagać od niego bezwzględnego posłuszeństwa. Owa rasa będzie odpowiednia dla osób doświadczonych, mogących poświecić dużo czasu na aktywność i szkolenie.