1. Współczucie

Lekarz weterynarii spotyka się z hodowcami, rolnikami i właścicielami zwierząt, którzy martwią się o to , w jakim stanie są ich zwierzęta. Jako lekarz weterynarii trzeba być cierpliwym i wrażliwym, mając do czynienia z emocjami właściciela. Ponadto zwierzęta należy traktować z szacunkiem, bez względu na to, czy jest to zwierzę domowe, dziekie czy żywy inwentarz.

2. Sprawność manualna

To kolejna cecha, którą powinien się wykazywać każdy lekarz weterynarii. Często zwierzę trzeba mocniej przytrzymać, gdy nie chce współpracować, jest wystraszone czy rozgniewane. Gdy leczy się zwierzę lub dokonuje fizycznej oceny jego stanu zdrowia, należy dotykać je z wielkim wyczuciem i ostrożnością. Podczas zabiegów chirurgicznych trzeba wykazać się precyzją ruchów i być świadomym tego, gdzie kładzie się dłonie.

3. Komunikatywność

Każdy weterynarz powinien z łatwością udzielać instrukcji i wskazówek swojemu personelowi, a także innym specjalistom i członkom zespołu administracyjnego. Ponadto musi umieć skutecznie wyjaśnić właścicielowi zwierzęcia, w jakim jest ono stanie, a także w jaki sposób zaopiekować się nim. Wskazówki powinny być jasne i zwięzłe, przekazane w taki sposób, by były zrozumiałe dla każdego.

4. Umiejętność rozwiązywania problemów

Żeby móc poprawnie zdiagnozować zwierzę, trzeba często nie tylko dokonać badania fizykalnego, ale również zlecić badanie obrazowe lub laboratoryjne. Zwierzę nie jest w stanie powiedzieć weterynarzowi, co go boli, a właściciel często może jedynie opisać różnicę zwierzęcia w zachowaniu. Właśnie dlatego lekarze powinni być wykwalifikowani w identyfikowaniu i diagnozowaniu objawów, zmian behawioralnych i innych powodów do niepokoju.

5. Decyzyjność

Zdarza się tak, że do weterynarza trafia zwierzę w ciężkim stanie – ranne lub poważnie chore. Wtedy trzeba podjąć szybką decyzję, co robić dalej, bazując na różnych informacjach. W przypadku wielu rutynowych urazów oraz chorób trzeba praktycznie natychmiast zdecydować, jak leczyć zwierzę. Bywa i tak, że właściciel dyskutuje z weterynarzem na temat planu leczenia lub jego sposobu.

6. Chęć ciągłego poszerzania wiedzy

Trzeba spojrzeć prawdzie prosto w oczy: praca weterynarza wymaga dużo wysiłku. Trzeba spędzić wiele godzin na nauce w instytucjach i poza nimi. Materiał edukacyjny, który musi przyswoić każdy weterynarz jest bardzo obszerny i nawet najbardziej doświadczeni lekarze muszą co jakiś czas aktualizować wiedzę. Lekarz weterynarii to zazwyczaj także ekspert w dziedzinie dermatologii, immunologii, anatomii, fizjologii i wielu innych dziedzin.

7. Odporność na stres

To niezwykle ważna cecha, którą powinien posiadać każdy weterynarz. Osoba, która chce pracować w zawodzie weterynarza musi być przygotowana na to, że pojawią się nieprzewidziane, często trudne sytuacje, na które trzeba będzie na bieżąco reagować. Czasem konieczne będzie zastosowanie niekonwencjonalnych metod. Weterynarz nie może się dać ponieść nerwom oraz stresowi. Weterynarz musi umieć zachować zimną krew, a czasem podjąć trudną decyzję (jak ta o uśpieniu zwierzęcia).

8. Odpowiednie podejście do zwierząt

W związku z tym, że w gabinecie weterynaryjnym trudny pacjent to codzienność, to bardzo przydatna w pracy jest umiejętność obłaskawiania zwierzęcia, czyli takiego podejścia, by było możliwe jego zdiagnozowanie. Lekarz weterynarii musi rozumieć potrzeby zwierząt na tyle, na ile to jest możliwe, by jego pobyt w gabinecie był komfortowy i nie powodował niepotrzebnego stresu. Weterynarz musi kochać zwierzęta, tak jak pediatra musi kochać dzieci. Spokój i pozytywne podejście to cechy niezwykle pożądane.

9. Sprawna organizacja

W czasie prowadzenia własnego gabinetu weterynaryjnego konieczne jest dobre zarządzanie czasem, planowanie, tworzenie harmonogramów i koordynowanie wielu innych prac. Umiejętności organizacyjne są wskazane w wielu zawodach, także lekarza. Dzięki temu prace diagnostyczne przebiega szybciej, a zwierzę ma zapewniony komfort.

10. Rozwinięte umiejętności techniczne

Zatrudnienie czy to w szpitalu, czy w gabinecie weterynaryjnym, wymaga pracy na urządzeniach technicznych oraz sprzęcie diagnostycznym. Zaawansowana aparatura gwarantuje dokładność w czasie zajmowania się zwierzętami chorymi czy rannymi. W prac potrzebna jest więc nie tylko wiedza książkowa i doświadczenie, ale również umiejętność korzystania z coraz nowszych urządzeń. Trzeba być także na bieżąco z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie diagnostyki i leczenia zwierząt. W przypadku samodzielnego prowadzenia gabinetu konieczna jest również umiejętność korzystania z oprogramowania, opracowania i archiwizowania dokumentacji medycznej.

Strój do pracy dla weterynarza

W pracy lekarza weterynarii, podobnie jak lekarza innych specjalizacji, liczy się dobry wygląd, dlatego warto zaopatrzyć się w najlepszej jakości odzież medyczną. W naszym sklepie internetowym każdy weterynarz znajdzie odzież dopasowaną do jego potrzeb: fartuchy, komplety medyczne, bluzy, obuwie medyczne i wiele innych.

Profesjonalny weterynarz z pacjentami
10 cech dobrego weterynarza

Dobry weterynarz – pasja i zobowiązanie

By dobrze wykonywać pracę weterynarza konieczna jest zarówno wiedza merytoryczna, jak i umiejętności miękkie. Ważne, by umieć łączyć miłość do zwierząt z profesjonalnym podejściem oraz obiektywizmem. Umiejętność podejmowania decyzji, precyzja czy empatyczność to cechy, bez których ciężko byłoby w ogóle mówić o profesjonalnym wykonywaniu tego zawodu.

Sprawdź nasze propozycje odzieży medycznej dla kobiet: https://www.uniformshop.pl/odziez-medyczna-damska i mężczyzn.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej