Żywołapka na szczury – rodzaje, działanie, cena, opinie
Szczury w domu czy ogrodzie nie należą do najprzyjemniejszych współlokatorów. Aby pozbyć się szczurów, często przydatna okazuje się żywołapka na szczury. W jaki sposób piżmak amerykański czy też szczur piżmowy zniknąć może z domu, za pomocą takiej właśnie żywołapki? Które żywołapki na gryzonie będą skuteczne? Dowiedz się, która pułapka na szczury bądź odstraszacz na szczury na pewno się sprawdzi!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szczurach.
Żywołapka na szczury – jak wytępić szczura z domu?
Pułapka na szczury – rodzaje
Zanim zaczniesz wymyślać, w jaki sposób pozbyć się szczura z domu warto zorientować, się, co tak właściwie je piżmak amerykański, szczur piżmowy lub wędrowny. Dzięki pozyskanej wiedzy uda się go łatwiej zwabić w miejsce zastawionej pułapki i błyskawicznie złapać gryzonia. Pułapki na szczury dzielą się na:
- mechaniczne,
- żywochwytne.
W momencie, kiedy szczur będzie chciał sięgnąć po ulubiony smakołyk zostawiony w pułapce mechanicznej, jej mechanizm uruchomi się i zatrzaśnie się na gryzoniu. Jeżeli pułapka będzie mechaniczna, zwierze zostanie zabite – wówczas ważne będzie pozbycie się jego zwłok.
Pamiętaj jednak, że mechaniczna łapka na szczury może stanowić potencjalne zagrożenie dla pozostałych domowników – małych dzieci, psów czy kotów. Niestety, ale mechaniczne pułapki na szczury dość łatwo się uruchamiają, więc będąc nieostrożnym można w nią samemu wpaść. Niektóre szczury znają mechaniczne pułapki zaś na tyle dobrze, że nie dają się już na nie nabrać! Możesz jednak kupić w sklepie pułapki żywochwytne, a więc nie zabijające gryzoni. Żywołapka na szczury jest humanitarną opcją, a przy tym ekologiczną – nie trzeba jej po złapaniu szkodnika od razu wyrzucać. Możesz korzystać z niej zatem wiele razy.
Zalety żywołapki na szczury
Żywołapki na gryzonie pozwalają uporać się z nimi w sposób humanitarny, a więc bez zabijania gryzoni. Jeżeli chcesz działać zgodnie ze własnym sumieniem i nie zabijać zwierząt, warto będzie wybrać właśnie taką pułapkę. Żywołapka przypomina trochę klatkę. Kiedy gryzoń wejdzie do środka po przysmak, zostaje w środku niej automatycznie uwięziony, po zamknięciu się drzwiczek. Co zrobić z zamkniętym w żywołapce szczurem? No cóż, możesz wywieźć zwierzę z dala od domu, razem z pułapką.
Tak zwana „żywa pułapka” pozwala zastąpić mechaniczny, czyli tradycyjny sposób łapania szczurów na łapkę i uśmiercania ich. Nie jest to odstraszacz na szczury emitujący krzywdzące dla nich dźwięki, a humanitarna łapka na szczury, pozwalająca wypuszczać je z dala od domu. Zaletą takich łapek jest łatwy montaż oraz wysoka skuteczność działania. Dzięki niezawodnemu systemowi zapadkowemu, powinieneś błyskawicznie uporać się ze „szczurzym problemem”. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się szczurów.
To szczurki lubią najbardziej!
Żywołapka na szczury – co powinieneś o niej wiedzieć?
Jak działa żywołapka na szczury? Mechanizm działania pułapki
Działanie żywochwytnej pułapki na szczury jest podobne we wszystkich urządzeniach tego typu. Można więc powiedzieć, że działanie pułapki jest oparte głównie na systemie sprężynowo - zapadkowym. Żywołapka na szczury wyposażona jest z reguły w specjalny haczyk, który z jednej strony ma za zadanie podtrzymywać otwarte drzwiczki, a z drugiej blokować je wtedy, kiedy gryzoń ich dotknie. Dzięki mocnej konstrukcji drzwiczek wejściowych, całkowicie wyeliminowana jest możliwość wydobycia się szkodnika z wnętrza żywołapki.
Co zatem dzieje się ze szczurem? Uwięziony zostaje w żywołapce. Żeby jednak ją w ogóle odwiedził, zaleca się zastosowanie odpowiedniego wabika, np. w postaci ulubionego smakołyka szczurzego (jak ser, kawałek kiełbasy lub chleb). Pamiętaj, że żywołapka na szczury jest urządzeniem bezpiecznym – a już na pewno o wiele bezpieczniejszym, niż np. mechaniczne łapki na szczury. Dzięki zastosowaniu żywochwytnego urządzenia, nie będziesz musiał wcale korzystać z trutek, które szkodzą zdrowiu oraz życiu szczurów.
Czy warto używać żywołapek na szczury?
Oczywiście, że tak! Żywołapka na szczury pozwoli wyeliminować je z domu czy ogrodu w sposób bezpieczny dla domowników, a także humanitarny – bez konieczności zabijania szkodników. Oprócz oczywistej kwestii humanitarnej, żywołapka jest dodatkowo banalnie prosta w obsłudze i czyszczeniu. Prosty system zapadkowy powinien zrozumieć nawet „Nowicjusz” łapania szczurów.
Na specjalnej półce w urządzeniu wystarczy położyć przynętę dla szczura. Kiedy gryzoń ja wywęszy i skusi się tym zapachem, podejdzie do pułapki. Nie ma innej opcji – zachęcony zapachem ulubionego jedzenia, szkodnik wejdzie do wnętrza żywołapki. Wówczas, po wejściu do pułapki, szczur automatycznie uruchomi zapadkę – naciskając półkę zwalniającą mechanizm zapadniowy. W ten sprytny i jednocześnie bardzo prosty sposób, szczur zostanie zamknięty wewnątrz żywołapki.
Warto pamiętać o tym, że rozmiar pułapki można dobrać w sklepie według własnych potrzeb. Pułapki tego typu produkowane są zazwyczaj tak, żeby żadnemu gryzoniowi nie stała się krzywda. W środku, szczur będzie miał zatem wiele miejsca do ruszania się oraz dostęp do świeżego powietrza – to ważne zwłaszcza, jeżeli chcesz przewieźć go kilka kilometrów od domu.