Kojec dla królika – jaki wybrać?

Jakiego lokum potrzebuje królik?

Królik teddy właśnie pojawił się w mieszkaniu? Czy przygotowałeś już dla niego nowe lokum? No właśnie, to bardzo istotna kwestia, jeżeli chcesz zająć się wychowywaniem królika. Zanim przyjmiesz zwierzątko pod własny dach musisz dobrze się zastanowić, czego będzie potrzeba pupilowi. Własnym lokum dla królika może być:

  • klatka,
  • kojec,
  • zagrodna klatka (wybieg).

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że królik uwielbia mieć dużo przestrzeni dla siebie, a także dość sporo się rusza. Jego aktywność każdego dnia jest naprawdę duża, oczywiście będąc uzależniona od wagi, stanu zdrowia czy formy królika, a także poprawności w funkcjonowaniu jego układu trawiennego. Gdy chcesz zamykać królika na kilka godzin w klatce musisz liczyć się z faktem, że będziesz musiał wypuszczać go z niej również na kilka godzin poza jej obrębem. Aby dobrać odpowiednie lokum dla królika należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość mieszkania, ale przede wszystkim królika. Zwierzątko rośnie z reguły do określonej wielkości i to na tym powinno się ostatecznie skupić. Najczęściej kupowane króliki do domu to:

  • baranki,
  • miniaturki,
  • karzełki.

Klatka dla królika w domu

Powinna ona zostać szczególnie dobrana pod kątem wielkości królika. Jeżeli decydujesz się na mniejszą rasę, zdecydowanie powinna wystarczyć mu klatka o długości ok. 120 cm – no chyba, że hodujesz miniaturkę, któremu wystarczy ok. 80 cm klatka. Hodowcy uważają, że klatka powinna umożliwiać każdemu królikowi wyciągnięcie się, kicanie i położenie – tak, by żadne akcesoria mu w tym nie przeszkadzały. Tak więc, klatka powinna być dopasowana do wielkości pupila, a jednocześnie przestronna po to, by mógł być w niej aktywny. Nie zapominaj o tym, że królik jest żywiołowy i skoczny, więc nie ma mowy o maleńkiej klatce.

Gdy kupujesz małego królika na pewno masz świadomość, że on jeszcze urośnie. Właśnie dlatego klatka powinna być trochę większa. Najlepiej, gdy będzie można w niej otwierać boczne ściany lub klatka posiadać będzie drzwiczki – rzecz jasna, należy dopasować je pod wymiar królika. Zwierzątko powinno móc swobodnie wchodzić i wychodzić z klatki, kiedy będzie mu się podobało. Warto będzie przy okazji zabezpieczyć drzwiczki, by nie stwarzały zagrożenia dla wchodzących czy wychodzących z klatki królików (narażając zwierzę np. na złamanie kończyn). Lokum dla królika jest jego bezpiecznym miejscem. To w nim będzie się chował, wypoczywał i niekiedy też jadł. To właśnie w klatce powinny znajdować się niezbędne akcesoria dla królika, jak zabawki dla królika, z których zwierzątko będzie mogło w dowolnej chwili korzystać.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

W sklepie zoologicznym znaleźć można wiele klatek, które różnią się od siebie wielkością, wyposażeniem czy formą. Najczęściej spotykanymi są jednopiętrowe, duże, a także wielopiętrowe. Te większe klatki idealne będą dla królików większych gabarytowo lub gdy hodujesz np. 2 króliki w jednej klatce. Najbardziej standardowe klatki mają dno z tworzywa sztucznego, a także „oplecione” są metalowymi kratkami. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza że takie klatki zapewniają zwierzakowi bezpieczeństwo, dopływ świeżego powietrza i możliwość szybkiego czyszczenia klatki. Możesz również zdecydować się na drewnianą wersję, jednak tego typu klatka nie będzie aż tak odporna na zanieczyszczenia. Trudniej będzie ją też dokładnie wyczyścić. Sprawdź także ten artykuł o wyborze transportera dla królika.

Jak oswoić królika?

Kojec dla królika. Który wybrać?

Kojec jest świetnym rozwiązaniem dla królików, zwłaszcza że możesz go dostosować do wielkości pokoju, w którym go umieścisz. W dodatku, będzie to na pewno bardzo przestronne miejsce dla zwierzątka. Królik teddy lub większy gabarytowo będzie mógł swobodnie korzystać z kojca – zwłaszcza, że w jego przypadku klatka może okazać się zbyt mała. Kojec można wynieść również na dwór pod warunkiem posiadania wiedzy, jak zrobić tego typu przenośną konstrukcję. Na dworze królik będzie miał większe pole manewru, a także będzie się czuł w tego typu kojcu swobodnie – zwłaszcza gdy jego dnem będzie trawa. Kojec możesz kupić w sklepie zoologicznym albo złożyć go samodzielnie, np. z metalowych elementów.

O czym pamiętać, decydując się na kojec dla królika? Przede wszystkim, powinien on mieć dobrze wyliczoną wysokość ścianek. Króliki, jak już wspominaliśmy, są skoczne i żywiołowe. Właśnie z tego względu należy zapewnić w kojcu wysokość ścianek przynajmniej 100 cm – choć czasami i taka wysokość nie stanowi królikom przeszkody nie do przeskoczenia. Może warto więc będzie zdecydować się na kojec dla królika z zadaszeniem? Ustawiając kojec, nigdy nie stawiaj go pod kaloryferem – a już zwłaszcza odkręconym! Króliki są wrażliwe na wysoką temperaturę, będąc podatne na przegrzanie lub udary. Nie powinieneś też stawiać kojca w miejscu, gdzie ciągle otwierane są drzwi lub balkon – królik może się bowiem przeziębić.

Dobry kojec dla królika – czyli jaki?

Hodowcy bardzo często decydują się na składane kojce, w których skład wchodzi np. metalowa klatka, materiałowy kojec i siatka ochronna. Tego rodzaju kojce są najczęściej wyposażone w otwierane drzwiczki boczne, a także osłaniający materiał na kojec (chroniący np. przed słońcem). Kojec składa się wówczas z kilku części, więc można go błyskawicznie rozkładać i z powrotem składać. Ważne jednak, by kojec wykonany był z metalu odpornego na korozję – a już, zwłaszcza gdy zamierzasz wystawiać go na dwór.

Do takich kojców producenci często załączają pręty, które można wbić w ziemię na dworze. Właśnie one będą w stanie zapewnić stabilność konstrukcji i ściankom kojca – gdy będą wbite w ziemię i złączone ze sobą przy pomocy okrągłych pętli. Na górę kojca powinna zostać nałożona siatka ochronna, zapobiegająca przedostawaniu się do niego drapieżników czy promieni słonecznych. W dodatku, siatka ochronna uniemożliwi ucieczkę królikom – jak wiadomo, zwierzątka są dość żywiołowe i czasem przychodzą im do głowy różne, „skoczne” pomysły.

Kojec powinien składać się z niezależnych elementów, by móc go w różnorodny sposób składać (np. w daną figurę geometryczną). Oczywiście trzeba się wówczas liczyć z faktem, że nie zawsze uda się nałożyć siatkę ochronną na dany kształt kojca. Mimo wszystko, kojec będzie doskonałym zarówno uzupełnieniem klatki, jak i powiększeniem miejsca przebywania królików. Możesz także zakupić do niego np. nylonową podkładkę, dzięki czemu kojec będzie w stanie nawet zastąpić klatkę! To dobre rozwiązanie, jeżeli właściciela nie ma długo w mieszkaniu, a królik akurat ma ochotę się wybiegać. W kojcu zrobi to wygodnie i bezpiecznie, a żadne meble w domu przy okazji na tym… nie ucierpią.

Ewentualną opcją będzie kącik, czyli wolny wybieg dla królików. Oczywiście, trzeba będzie go dobrze zorganizować, zwłaszcza że króliki są aktywne o innych porach dnia, niż ludzie. Warto podłożem uczynić dywanik, matę bądź linoleum i ustawić tam niezbędne królikom akcesoria. Pamiętaj jedynie o tym, że króliki nie przepadają za dużymi zmianami. Miej to na uwadze, organizując im jakikolwiek wybieg.

ikona podziel się Przekaż dalej