TOP 1 rasy królików – królik baranek

Wśród najpopularniejszej rasy królików z pewnością nie zabraknie puchatego baranka. Jest to małych rozmiarów, domowy zwierzak, którego rozpoznamy po długich, lekko opadających uszach oraz mięciutkim, przyjemnym w dotyku futerku.

Baranek należy do odmiany o średnich rozmiarach ciała. Jego waga w domowych warunkach zazwyczaj nie przekracza 2 kg. W ofertach sprzedaży znajdziemy odmiany o różnych typach umaszczenia. Wśród tej rasy królików, największą popularnością cieszy się umaszczenie jednobarwne, jednak można też spotkać króliczki o dwóch barwach futerka.

Wybierając rasy królików, często oglądamy zdjęcia i porównujemy dane odmiany. Zdjęcia małych baranków są trudne do pomylenia z innymi rasami. Już sam opis długich, zwisających uszu wyróżnia je spośród domowych pupili. Warto przy tym podkreślić, że ten małych rozmiarów domowy królik nie posiada dużych wymagań pielęgnacyjnych. Jest też bardzo radosnym, ciekawskim i nieco zaczepnym zwierzątkiem, które zdobywa przychylne opinie wśród miłośników królików.

TOP 2 rasy królików – angor

Królik angora to małych rozmiarów rasa, która cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Przeglądając zdjęcia owej odmiany, zauważymy sterczące uszka, bystre spojrzenie, ciemne oczy i bardzo charakterystyczne, gęste, lejące futerko.

Rasa domowych królików angora jest bardzo ufna, a jednocześnie zaskakująco chętna do zabaw z człowiekiem. Inne gatunki również chętnie wchodzą w kontakty z człowiekiem, jednak nie nawiązują tak szybko relacji i nie są tak zaczepne.

Królik rasy angor na fioletowym tle, a także popularne rodzaje i rasy królików w Polsce
Jakie są popularne rasy królików w Polsce i co warto wiedzieć na ich temat

Nasz domowy królik posiada małych rozmiarów ciało. Rasa przeważnie nie wyrasta powyżej 1,5 kg, co czyni z niej jedną z mniejszych odmian. Zdjęcia angora przedstawiają różne odmiany umaszczenia. Dużą popularnością cieszą się zarówno umaszczenia jedno, jak i dwubarwne.

Decydując się na króliczka angora, warto pamiętać o jego dużych wymaganiach pielęgnacyjnych. Nasz domowy pupil posiada długie, nieustannie rosnące futerko, które wymaga codziennej pielęgnacji. Opis wymagań hodowlanych wskazuje na to, że odmiany długowłose powinny być codziennie czesane miękką szczotką. Raz na jakiś czas konieczne będzie również strzyżenie odrastającego włosa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o królikach domowych.

TOP 3 rasy królików – Teddy

Popularne w Polsce rodzaje królików, to także odmiana Teddy, czyli karzełki perskie. Jest to coraz popularniejsza rasa, która stopniowo zyskuje uznanie wśród całych rodzin z dziećmi.

Króliczek Teddy należy do małych odmian, a jego waga wynosi do 1,2 kg. Co ciekawe, zdjęcia żywego pupila przypominają zdjęcia pluszowej maskotki. Jest to związane z bardzo atrakcyjnym wyglądem króliczka. Opis ze wzorca wskazuje na to, że karzełki perskie posiadają gęste futerko, duże, bystre czarne lub niebieskie oczy, a także sterczące, puchate uszy.

Królik rasy teddy na tle zieleni, a także popularne rodzaje i rasy królików w Polsce
Najciekawsze rasy królików w Polsce, czyli rodzaje królików, które warto mieć

Wybierając rasę królika Teddy, mamy do wyboru różne rodzaje umaszczenia. Patrząc na zdjęcia tej rasy, zauważymy, że pupile posiadają dość długie futerko. Codzienna pielęgnacja rasy nie powinna przysporzyć dużych problemów, jednak okaże się równie czasochłonna, jak w przypadku króliczków angora.

TOP 4 rasy królików – lew miniaturka

W warunkach hodowlanych wyodrębniono także rasy, które zaskakują bardziej nietypowym wyglądem. Dobrym przykładem są tu króliczki o nazwie lew miniaturka. Co prawda nie cieszą się one w Polsce tak dużą popularnością, jednak z roku na rok zyskują coraz większą sławę.

Królik lew miniaturka należy do królików o średnich rozmiarach ciała. Jego waga wynosi przeważnie od 1,1 do 2,5 kg. W warunkach hodowlanych odnajdziemy także różne rodzaje umaszczenia.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Królik rasy lew na zielonym tle, a także popularne rodzaje i rasy królików w Polsce
Poznaj najpopularniejsze rasy królików w Polsce do hodowli w domu

Bez względu na rodzaje szaty, królik lew miniaturka posiada charakterystyczne, nieco dłuższe futerko w obrębie głowy, co kojarzy się z lwią grzywą. Na szczególną uwagę zasługuje także jego charakter. Wśród pupili domowych zdarzają się gatunki indywidualistów, a królik lewek jest na to najlepszym przykładem. Rasa nie posiada dużych wymagań, łatwo przywiązuje się do właściciela, jednak niekiedy lubi postawić na swoim.

TOP 5 rasy królików – rex

Opisując popularne w Polsce rasy królików, nie sposób pominąć króliczka rex. Jest to dużych rozmiarów rasa, której waga przeważnie nie przekracza 3,5 kg. Zdjęcia króliczków rex prezentują efektownie wyglądające zwierzątka o bystrym spojrzeniu oraz przyjaznym wyglądzie.

Rasa wyróżnia się szerokim czołem, sterczącymi uszami oraz dobrze zaznaczoną linią szyi. Jak wszystkie gatunki domowych królików, dobrze odnajduje się w kontaktach z człowiekiem. Co więcej, królik rex nie jest zbyt wymagający w pielęgnacji, a jego wrodzona ufność i łagodność sprawiają, że dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi.

Opis rasy rex wskazuje na to, że w warunkach hodowlanych występują różne rodzaje umaszczenia. Nasz dużych rozmiarów królik może posiadać umaszczenie jedno lub wielobarwne.

Królik rasy rez na jasnym tle, a także popularne rodzaje i rasy królików w Polsce
Sprawdź popularne rasy królików w Polsce, czyli jakie króliki hodować w domu

Co jedzą króliki? Sprawdzamy wymagania pupili hodowlanych

Wszystkie gatunki domowych królików posiadają nieco odmienne wymagania żywieniowe. W przypadku dużych, małych i średnich królików, warto zadbać o odpowiednio skomponowane posiłki, które dostarczą pupilom wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Co jedzą króliki w warunkach hodowlanych? Głównym źródłem pożywienia zazwyczaj są gotowe karmy, które nabędziemy w każdym sklepie zoologicznym. W Polsce odnajdziemy wielu producentów, a cena zakupu karmy dla królika nie będzie zbyt dużym wydatkiem.

Kolejnym często pojawiającym się pytaniem jest to, co jedzą króliki w sezonie letnim. Gotowe karmy świetnie sprawdzają się w okresie zimowym, jednak w czasie lata dieta może być bardziej urozmaicona. Poszczególne gatunki hodowlanych królików bardzo chętnie zjadają świeże posiłki. Wśród średnich i małych królików świetnie sprawdzają się kawałki warzyw. Dobrym przykładem będzie tutaj marchewka czy kawałeczki ogórka. Niemal każda hodowla królików podaje też swoim pupilom natkę pietruszki czy świeże liście mniszka lekarskiego. Jest to łatwy sposób na urozmaicenie codziennej diety.

Najczęstsze choroby królików

Znamy już najpopularniejsze rasy i wiemy, co jedzą króliki. Prawidłowe żywienie jest w stanie uchronić naszych pupili przed wieloma problemami zdrowotnymi, jednak nie oznacza to, że będą zawsze cieszyły się pełnym zdrowiem.

Do często występującej choroby królików możemy zaliczyć nosówkę. Widocznym objawem zmian chorobowych jest zaczerwienienie i ropienie oczu oraz kichanie. W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Choroby królików takie jak nosówka, często wymagają jedynie antybiotykoterapii, jednak zbyt późno wykryte, mogą doprowadzić do trwałych uszczerbków na zdrowiu, a nawet do śmierci zwierzęcia.

U królików występuje też kaliciwiroza, objawiająca się nagłą apatią i silną gorączką. Dużym zagrożeniem może okazać się błyskawiczne tempo rozwoju tej choroby królików. Dorosły, średnich rozmiarów osobnik może szybko stracić siły, a zgon następuje do 72 godzin od zakażenia. Wśród królików żyjących w Polsce, choroba rozwija się poprzez zarażenie przez komary i inne insekty. Skuteczną metodą zapobiegania kaliciwirozie jest wykonanie szczepienia.

ikona podziel się Przekaż dalej