Zabawki dla szczura – rodzaje i ceny zabawek dla gryzoni

O czym pamiętać, kupując zabawki dla szczura?

Najważniejsze, by zabawki były bezpieczne. Szczur hodowlany powinien móc bawić się nietoksycznymi zabawkami – takimi, które nie będą też posiadały żadnych elementów mogących zostać przez gryzonie zjedzone. Uważać powinieneś na gadżety, które mają odstające nici lub liny – to ryzyko, że szczur się np. udusi. Dzięki temu, że odpowiednio dopasujesz akcesoria do swojego szczurka, będzie on szczęśliwy i bezpieczny.

Nie zapominaj, że życie w stresie i smutku każde zwierzę może doprowadzić do gorszego samopoczucia lub obniżenia się jego odporności. To zaś już krótka droga do zachorowania. Warto kupić więc swojemu szczurkowi zabawki, które zajmą jego czas i pozwolą spędzać go aktywnie. Oczywiście, sklep zoologiczny nie jest jedynym miejscem, w którym znajdziesz gadżety. Możesz wykonać również domowej roboty zabawki dla szczura. To świetna alternatywa, zwłaszcza że sklep często ma wysokie ceny zabawek.

1. Kartony i papier dla gryzoni

Pudełka kartonowe okazują się zabawką nie tylko idealną dla kotów. W pudełkach również szczury mogą się ukrywać czy też rozdrabniać je – co zajmuje ich czas i sprawia im dużą frajdę. Z kartonu można zrobić również domek dla szczurów, taki poza klatką. Kiedy złączysz ze sobą kilka kartoników, szczur hodowlany będzie mógł wchodzić przed kartonowe drzwi, wspinać się po mostach i drabinkach. Uważaj jedynie na toksyczne kleje czy tusze, bo często są one stosowane w tekturze. Staraj się korzystać ze zwykłego kartonu.

Szczury jako zabawę traktują również strzępienie papieru. Za piłkę może im z kolei posłużyć np. zmięty papier. Szczury uwielbiają różne rodzaje papieru, który mogą kopać i rozrywać. Do rozdrabniania nadadzą się również chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe. Świetną zabawą może być owijanie przysmaków szczurzych papierem. Żeby się dokopać do smakołyka, szczur będzie musiał najpierw poradzić sobie z papierem – to dodatkowe zajęcie i duża frajda!

2. Pudełko do kopania

Który szczur nie lubi kopania w ziemi? Kopać lubi też szczur faraona (mangusta egipska) czy inne rodzaje szczurów. A gdyby tak połączyć tę jedną z ulubionych szczurzych aktywności wraz z podgryzaniem zdrowych przekąsek?  Wystarczy zaopatrzyć się w małą kuwetę czy płytkie pudełeczko, a następnie do połowy napełnić je ziemią doniczkową – nie może być to ziemia z chemikaliami! Następnie, w takiej kuwetce należy zasadzić trawę lub pszenicę i podlewać do momentu, aż nasiona zaczną kiełkować.

Białe szczury na tle żółtego domku, a także zabawki dla szczura, akcesoria i gadżety
Jakie zabawki dla szczura warto wybrać, czyli polecane gadżety i akcesoria

Kiedy już roślinki wykiełkują, będziesz mógł wpuścić swojego szczurka do takiego pudła czy też kuwety. Zobaczysz, że oszaleje na punkcie takiej zabawy! Nie podlewaj ziemi przez dzień lub dwa przed zabawą, by nie narobić bałaganu. Warto będzie też rozłożyć np. gazety wokół pudełka, gdzie rozkopywana będzie ziemia. To doskonała zabawa dla każdego szczurka – przyjemna i pożyteczna! Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat szczura domowego.

To szczurki lubią najbardziej!

Najlepsze zabawki dla szczurów

3. Karuzela i liny

Szczury bardzo lubią biegać – zarówno hodowlany, jak i mangusta egipska (szczur faraona). Dlatego też, warto będzie wstawić im do klatki karuzelę do zabawy. Właśnie w niej szczurek będzie mógł wybiegać się i oddać się przyjemnej aktywności. Szczur będzie szczęśliwy i jednocześnie zadba w ten sposób o swoją aktywność fizyczną.

Koniecznie zaopatrz też szczurka w liny, bo gryzonie te uwielbiają wspinaczkę. Możesz wykonać np. niewielkie drabinki lub mosty w klatce. Bawełniane liny zakupić można w różnych szerokościach – również bardzo grubych. Musisz jednak dobrze zabezpieczyć konstrukcję, by żadna lina nie mogła np. udusić szczurka. Możesz również kupić lub zrobić mostek wiszący. Szczur nie tylko będzie wspinał się po nim, ale i później na nim… odpoczywał.

4. Tunele i specjalne domki

Szczury uwielbiają się chować do tuneli. To sprawia im niewyobrażalnie wielką przyjemność i zapewnia aktywność, która wpływa pozytywnie na zdrowie gryzoni. Tunele dla szczurków powinny składać się z kilku części, które będziesz mógł składać dla swojego szczurka w różne kombinacje. Właśnie dzięki temu, szczur będzie mógł cały czas pokonywać inną trasę, nie nudząc się. Możesz postawić również na drewniany tunel, który będzie wypełniony np. ziarnami zbóż (szczury je uwielbiają!). Gryzoń będzie się bawił, jednocześnie zajadając. Takiej aktywności nie sposób nie lubić!

Alternatywną opcją jest też kupno specjalnego domku dla szczura, który posiada wyjście pozwalające na szybkie wchodzenie i wychodzenie do domku. W środku znajduje się mnóstwo atrakcji dla szczurków, przez co specjalny domek bywa nazywany placem zabaw dla gryzoni.

ikona podziel się Przekaż dalej