Akcesoria dla królika, czyli co kupić pupilowi?

1. Kamizelka dla królika

Każdy duży sklep zoologiczny powinien na stanie posiadać pooperacyjne ubrania dla królików takie, jak np. kamizelka. To niezwykle przydatny gadżet, który zapewni spokój dla właściciela i wygodę dla królika nawet takiego, jak królik olbrzym srokacz. W sklepie zazwyczaj dostępnych jest kilka rozmiarów kamizelek, z odpowiednią odległością między nasadą przednich i tylnych kończyn. Dlaczego warto wyposażyć się w takie akcesoria dla królika po operacji? Otóż, nic tak dobrze nie zabezpieczy go na przykład po:

 • sterylizacji / kastracji,
 • operacji narządów płciowych,
 • usunięciu guza sutkowego.

Kamizelka to również doskonała opcja, by zabezpieczyć ranę, a także amortyzować uraz. Nada się również jako swego rodzaju wsparcie w trakcie odbywania leczenia dermatologicznego. Dzięki kamizelce, królik nie będzie rozdrapywał ran, wylizywał leków albo wygryzał szwów, które założył mu weterynarz. Kamizelka ochroni królika i przyspieszy jednocześnie gojenie się ran – bo zapobiegniesz dzięki niej komplikacjom, które mogłyby się po drodze pojawić.

Ceny kamizelek wahają się w granicy między 15-30 zł.

2. Tunel dla królika

Wyposażenie do klatki dla baranka miniaturki to nie tylko kojec dla królika lub domek. Bardzo ważne są królicze zabawki, które pozwolą zwierzątkom spędzać czas w miły i kreatywny sposób. Niezastąpioną zabawką jest chociażby tunel dla królików. Każdy porządny sklep zoologiczny będzie miał kilka różnych tuneli do wyboru. Gadżety tego rodzaju zazwyczaj są:

 • materiałowe,
 • korkowe,
 • pluszowe,
 • wiklinowe.

Zwierzaki chętnie bawią się w środku, ale też mogą z tunelu zrobić sobie kojec dla królika. Tunel sprawdza się zresztą także jako np. domek dla chomika lub kryjówka dla świnki morskiej. Szczególnym powodzeniem cieszą się tunele z poliestru, które są wypełnione pluszem i dodatkowo wzmocnione. Oczywiście, tunel należy dopasować pod rozmiar królika. Wiadomo, że domek dla chomika będzie miał o wiele mniejsze wymiary, niż króliczy tunel. Królik olbrzym srokacz raczej nie ma szans, by w chomiczej kryjówce zmieścić chociażby… głowę.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Królik w klatce przy domku i paśniku z siankiem oraz niezbędne akcesoria dla królika
Polecane akcesoria dla królika, czyli domek, klatka, szelki i tym podobne

Ceny za tunel wahają się między 20-100 zł. Ostateczna kwota zależeć będzie od wielkości gadżetu, a także materiału wykonania. Sprawdź także ten artykuł o wyborze domku dla królika.

Artykuły do klatki dla królików

3. Szelki i smycz dla królików

Podczas wspólnych spacerów, opiekę nad królikiem z całą pewnością uprości smycz z szelkami. Jeżeli lubisz spędzać czas z królikiem na świeżym powietrzu albo chcesz zabrać pupila w podróż bądź do weterynarza, szelki mogą okazać się niezbędne. Oczywiście, najważniejsze będzie dobranie ich rozmiaru – wiadomo, duży królik nie zmieści się w szelki przeznaczone dla królika miniaturki. Jeżeli dobrze dobierzesz szelki, nie będą one mu przeszkadzały. Szelki mają zabezpieczyć królika, kiedy będzie on spędzał czas poza domem. Dzięki smyczce, królik nie ucieknie, skuszony jakąś ciekawostką. W dodatku, prościej będzie dzięki niej zabrać królika do domu lub ochronić przed niebezpieczeństwem.

Największą popularnością cieszą się szelki nylonowe, które są przewiewne. Koniecznie powinny mieć odpowiednie zapięcia (na rzep i zatrzask), by ułatwić ich ubieranie królikowi. Powinno się także móc prosto wyregulować zarówno szelki, jak i smycz. Możliwość regulacji obwodu to coś, co porządne szelki po prostu muszą mieć. Nie zapominaj, że króliki mają delikatne kręgosłupy – ważne więc, by opiekować się zwierzakiem podczas spacerów. Opiekę z całą pewnością ułatwią właśnie dobrze dopasowane szelki dla królika.

Ceny porządnych zestawów szelki + smycz zaczynają się już od 25 złotych. Kwota zależna będzie głównie od wielkości szelek.

4. Gryzaki dla królików

Wbrew pozorom, to bardzo ważne gadżety dla zwierzątek. Króliki powinny stale ćwiczyć i ścierać zęby, a mogą to zrobić nie tylko na pożywieniu czy kolbach – ale i na zabawkach właśnie. Popularne gryzaki dla królików to:

 • klocki z drewna,
 • drewniane tunele z ziołami,
 • brzozowe paśniczki,
 • drewniane mostki (mogą stać się też kojcem),
 • gryzaki do ścierania zębów w kształcie krążków,
 • gryzaki-gałązki.

Dzięki gryzakom zatroszczysz się o uzębienie królików, zwłaszcza gdy wybrany produkt będzie stworzony w 100 % z ekologicznych produktów. Zabawka nie pozwoli zwierzakowi się nudzić, a przy okazji ochroni je przed chorobą przyzębia i zębów. Królik będzie podgryzał zabawkę, ścierając i czyszcząc zęby w naturalny sposób.

Ceny za gryzaki wahają się między 3-30 zł. Ostateczna kwota zależeć będzie od wielkości gryzaków, ilości, a także materiału ich wykonania.

ikona podziel się Przekaż dalej