Top 1 zabawki dla królika – tunel

Tunel jest jedną z najpopularniejszych akcesoriów, umożliwiających zabawy z królikiem. Jego budowa może przypominać naturalną norę króliczka, a dzięki temu zapewni mu większe poczucie bezpieczeństwa.

W ofertach branży zoologicznej znajdziemy różne rodzaje tuneli. Warto dobrać je adekwatnie do docelowych rozmiarów pupila domowego. Dla przykładu, królik miniaturka nie wymaga tak dużego tunelu jak rasy w rozmiarach standardowych. Dlatego przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się nad kwestią idealnego wymiaru.

Domowa zabawka w postaci tunelu nie jest szczególnie skomplikowana pod względem budowy i z łatwością wykonamy ją samodzielnie. Jak zrobić tego typu zabawki dla królika domowego? Najprostszym rozwiązaniem będzie odpowiednie wycięcie niewielkiego kartonu, który umieszczamy w klatce.

Zabawka dla króliczka miniaturki może jest też dostępna w sklepach zoologicznych. Oferta sprzedaży jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zabawka może zostać wykonana z drewna lub nawet wydrążona w pniu. Jest to naturalnie wyglądające rozwiązanie, dające królikowi duże poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że zabawka nie powinna być malowana ani lakierowana. Drewno może być chętnie podgryzane przez zwierzęta, które ścierają na nim swoje zęby.

Dobrej jakości tunel dla króliczka może też wykonana z miękkich materiałów (np. bawełna z metalowymi wzmocnieniami). Dużą popularnością cieszy się także zabawka tunelowa z wikliny. Większość produktów jest wyposażona w przynajmniej dwa wejścia, dzięki czemu nasz królik miniaturka może posiadać domek zbliżony do naturalnego. Pamiętajmy, że króliki źle czują się w pomieszczeniu z jednym wejściem, a przebywanie w nich może być stresujące. Dlatego tunel świetnie sprawdzi się nie tylko do zabawy, ale i wypoczynku naszego domowego króliczka.

Top 2 zabawki dla królika – gryzaki dla miniaturki

Każdy królik miniaturka i standard musi regularnie ścierać zęby, które rosną przez całe życie. Brak możliwości ścierania uzębienia może w szybkim czasie doprowadzić do ich przerostu, a to z kolei prowadzi do poważnego dyskomfortu i utraty apetytu. Dlatego w klatce czy na wybiegach warto umieszczać produkty, które skłonią pupila do gryzienia.

Ciekawą formą zabawki będą specjalne gryzaki, które mogą przybierać wymyślne kształty i pasować do elementów wyposażenia całej klatki. Dostępne w ofertach branży zoologicznej gryzaki są przeważnie wykonane z naturalnego drewna czy sizalu. Niestety najtańsze produkty często posiadają budowę klejoną, co stanowi zagrożenie dla zdrowia króliczka. Dlatego przed dokonaniem zakupu, upewnijmy się, że zabawka jest w pełni bezpieczna dla naszego pupila i została wykonana wyłącznie z naturalnych surowców.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać zabawkę samodzielnie. Tego typu zabawka dla królika domowego może przybierać dowolny kształt i rozmiar. W roli gryzaka dobrze sprawdzą się kawałki drewna, patyki i mniejsze konary. Pamiętajmy jedynie, że materiał nie może być lakierowany ani impregnowany.

Biały królik wystający z kapelusza, a także ciekawe i fajne zabawki dla królika do zabawy z królikiem
Inspiracje na zabawy z królikiem, czyli polecane zabawki dla królika i akcesoria

Królik miniaturka świetnie radzi sobie z gryzieniem drewna rodzimego. Jako gryzak posłużyć mogą gałązki wierzby, klonu, sosny, gruszy czy jabłoni. Dobrze sprawdzą się zarówno świeże patyczki, jak i produkty ususzone. Pamiętajmy jedynie, że nie wszystkie gatunki drewna będą dobre dla naszego domowego króliczka miniaturki. Hodowcy nie polecają takich gatunków jak morela czy śliwa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla królików.

Top 3 zabawki – wybieg dla królika z placem zabaw

Na trzecim miejscu naszego zestawienia znajduje się wybieg dla królika z placem zabaw. Jego wyposażenie zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji i specyfiki króliczka domowego. Większość tego typu zabawek zostaje wykonana z naturalnego drewna, a zatem jest w pełni bezpieczna dla naszego domowego pupila miniaturki.

Wybieg dla królika z placem zabaw może składać się z kilku połączonych ze sobą elementów. Najczęściej będzie to wspomniany wcześniej gryzak, tunel i domek. Tak wyposażony wybieg dla królika wygląda nie tylko efektownie, ale i zapewnia najwyższy komfort życia króliczka. Domek łączy się z tunelem, który posiada kilka wyjść. Jak już wiemy, takie rozwiązanie może sprawić, że nasz królik miniaturka będzie czuł się bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Nasz wybieg dla królika będzie też wyposażony w dodatkowy gryzak, dzięki któremu pupil nie obgryzie tak chętnie innych elementów wyposażenia klatki. Cena za wybieg dla królika z placem zabaw może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Podczas wyboru musimy jedynie pamiętać, że nie wszystkie produkty będą odpowiednie dla domowego króliczka. W ofercie sprzedaży znajdziemy różne place zabaw dla królików. Wymyślne huśtawki, drabinki, a tym bardziej kołowrotki mogą wyglądać bardzo ciekawie, jednak nie nadają się dla królików. Pamiętajmy, że królik miniaturka i standard najpewniej czuje się stąpając po pewnym gruncie. Skakanie po drabinkach czy zabawy na huśtawkach z pewnością nie będą jego ulubionym zajęciem.

Poidła dla królików i kuweta

Omówiliśmy już najpopularniejsze zabawki dla królika miniaturki i standard. W każdej klatce powinny znaleźć się też podstawowe akcesoria, które zapewnią odpowiedni komfort życia naszego pupila. Podstawą wyposażenia każdej klatki będzie paśnik, kuweta i poidła dla królików.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różnego typu poidła dla królików. Najprostsze z nich to zwykła, plastikowa miska. Za tego typu rozwiązaniem może przemawiać atrakcyjna cena, niestety woda będzie się wylewała i szybko brudziła. Dlatego znacznie wygodniejszą opcją okazują się mocowane na kratkach kulkowe poidła dla królików. Produkt przypomina odwróconą butelkę i okazuje się bardzo prosty w obsłudze. Co więcej, woda znajduje się w zamkniętym pojemniku i nie ulega tak szybkiemu zabrudzeniu. W ofertach sprzedaży znajdziemy poidła dla królików o różnej pojemności (przeważnie 200 – 1000 ml). Wielkość tego typu akcesoriów powinna być dobrana do rozmiaru oraz ilości naszych domowych króliczków.

Kolejny ważny element wyposażenia naszej klatki stanowi kuweta, w której królik załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Najmniej miejsca zajmie kuweta narożna, którą możemy przytwierdzić do boków klatki. Rozwiązanie można też uzupełnić o wiszący karmnik. Innym popularnym rozwiązaniem jest kuweta przesiewowa, która coraz częściej zastępuje metalowe kratki hodowlane. Kuweta przesiewowa nie rani delikatnych łapek zwierzęcia, nie wymusza na nim nienaturalnych pozycji, a jednocześnie ułatwia utrzymanie klatki w czystości. Takie rozwiązanie może okazać się bardziej praktyczne niż zwykła, tradycyjna kuweta z plastiku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny