Jak powinna wyglądać klatka dla szynszyla

Jak duża powinna być klatka dla szynszyli

Szynszyla to zwierzę długowieczne i bardzo ruchliwe. Dlatego też klatki dla szynszyli powinny być duże, pionowe i wielopoziomowe. Szynszyle lubią się wspinać w pionie, gdyż w naturze zamieszkują górzyste tereny Andów i lubią wszelkiego rodzaju wspinaczki. Dlatego też klatka dla szynszyli musi mieć kształt prostokąta ustawionego pionowo, im większa tym lepiej. Ponadto musi być wielopoziomowa z dużą ilością półek, przejść, tuneli, hamaków itp. Półki i przejścia dla gryzonia powinny być solidne, najlepiej z drewna wyściełanego polarem. Półki z plastiku, siatki oraz miejsca do wspinaczki z konarów czy korzeni grożą zwierzątku upadkiem.

Szynszyle to również zwierzątka stadne, których nie należy trzymać samotnie. Wśród specjalistów od gryzoni panuje zasada, że półek w klatce dla szynszyli powinno być zawsze o jedną więcej niż ilość zamieszkujących ją gryzoni. Półki powinny być ustawione na zakładkę, tak aby gryzonie mogły wykonywać skoki bez niebezpieczeństwa upadku z dużej wysokości. Minimalne wymiary klatki dla pary szynszyli tej samej płci to 40x70x100 cm. Niekiedy podawane są mniejsze rozmiary klatek dla szynszyli. Chodzi tu jednak o klatki do przemysłowej hodowli na futra. W tym artykule przedstawiamy klatki dla szynszyli hodowanych w domu jako naszych pupili i członków rodziny, dlatego też chcemy, aby mieszkanie dla naszego zwierzaka było jak najbardziej wygodne, bezpieczne i łatwe do sprzątania.

Klatki dla szynszyli - rodzaje

W sklepach dla zwierząt dostępne są dwa rodzaje klatek dla szynszyli:

  • tradycyjna, duża klatka pionowa,
  • woliera.

Tradycyjna klatka dla szynszyli dostępna jest w sklepach w różnych wymiarach. Jednak żadna z oferowanych w sklepach klatek nie jest na tyle duża, aby pomieścić większe stadko szynszyli. Klatka jest tańsza niż woliera. Jest również lekka i łatwa do przenoszenia i złożenia. Klatka jest łatwiejsza do czyszczenie i dezynfekcji. Wadą klatki jest hałas, który czynią szynszyle skaczące wewnątrz po metalowych półkach. Szynszyle mogą przegryzać plastikowe kuwety. Klatka jest też mniej estetyczna niż woliera.

Woliera jest z reguły drewniana i przypomina regał. Cechuje ją duża estetyka i może ona przypominać stylowy mebel, szczególnie jeśli drewniana woliera wykonana jest na zamówienie. Wolierę wykonuje się zwykle na wymiar i można ją bardziej dostosować do miejsca w mieszkaniu. Drewniana woliera sprawia, że mniej słychać buszujące po niej szynszyle. Woliera jest droższa niż zwykła klatka. Jest również cięższa i trudniej ją przestawić. Jest również trudniejsza do utrzymania w czystości i dezynfekcji. Drewnianą wolierę łatwiej jest zrobić własnoręcznie. Zdolny majsterkowicz jest w stanie zrobić wolierę określonego wymiaru, która będzie pasowała do mieszkania.

Klatka dla szynszyli z wyposażeniem

Klatki dla szynszyli często oferowane są w sklepach z podstawowym wyposażeniem jak hamak, kołowrotek czy miseczki. Jednak nie jest to wszystko czego potrzebuje stadko szynszyli i sporo rzeczy należy dokupić samemu.

Akcesoria, które muszą znaleźć się w klatce dla szynszyli:

  • poidełko,
  • miseczka,
  • paśnik,
  • domek,
  • kuweta.

Klatki wyposażone są w półki do przechodzenia, skakania i wspinania się. Jednak warto stworzyć szynszylom plac zabaw, aby się nie nudziły i abyśmy mogli obserwować ich życie. W sprzedaży dostępne są tunele, hamaki, mostki, a nawet całe place zabaw dla szynszyli. Ciekawą propozycją są drewniane zamki, po których szynszyle mogą biegać. Przydadzą się również kołowrotki czy koła do biegania.

Szynszyla w polecanej klatce
Jaka klatka dla szynszyla będzie odpowiednia, czyli klatki dla szynszyli, rodje i ceny

Ważnym elementem klatki jest domek, gdzie szynszyle mogą się schować i zrelaksować. Dla stadka szynszyli najlepiej urządzić dwa domki. Jeśli dojdzie do konfliktów w stadzie szynszyle mogą się schować przed napastnikiem w domku. Domek może być zrobiony z drewna, wikliny lub plecionej trawy. Należy unikać domków, które mają małe otwory, w których może utknąć głowa zwierzaka. Dobrym pomysłem są miękkie, polarowe hamaki i miejsca do spania, aby gryzonie mogły spędzać część czasu na miękkim podłożu.

Szynszyle lubią kąpiele w piasku, co jest niezbędne do utrzymania futra w czystości. 2-3 razy w tygodniu należy wstawić do klatki i na wybiegu pojemnik do kąpieli pyłowych. Sprawdź także ten artykuł na temat hodowli szynszyli w Polsce.

Super produkty dla szynszyli - sprawdź!

Klatki dla szynszyli - cena, rodzaje i oferta w sklepach dla zwierząt

W sklepach i marketach dla zwierząt oferowane są klatki dla małych zwierząt. Jednak nie każde nadają się dla szynszyli. Warto zwrócić uwagę, aby klatka była wysoka w pionie i posiadała półeczki do skakania. W serwisach internetowych można znaleźć również bardzo tanie, używane klatki. Jednak są to najczęściej klatki do hodowli szynszyli na futra i nie są przeznaczone do trzymania szynszyli w domu jako domowego pupila.

Cena klatek zaczyna się od około 120 zł, za klatkę w minimalnym rozmiarze dla szynszyli lub koszatniczki. Cena zależy głównie od wymiaru klatki. Tanie, metalowe klatki wykonane z ocynkowanego drutu, sprzedawane są zazwyczaj z wyposażeniem w postaci plastikowych miseczek, półek oraz plastikowej kuwety. Czasem dodawane jest także poidełko. Drewniane półeczki są bardzo małe, dlatego warto zrobić lub kupić dla zwierzątka różne elementy do wspinania się. Klatkę tego typu można złożyć, kiedy nie jest potrzebna.

Większe klatki, o wysokości 115 cm, w cenie około 200 zł, wyposażone są w drewniane półeczki po których szynszyla może biegać. Droższe modele klatek, których cena waha się w granicach 270 - 300 zł, posiadają nóżki, dzięki czemu nie potrzeba specjalnego mebla, na którym klatkę można postawić. Większe klatki przeznaczone są dla szynszyla, królika, świnki morskiej, szczura, koszatniczki czy wiewiórki. Jeśli koszt klatki jest zbyt wysoki, można znaleźć w sieci klatki używane. Sprawdź także gdzie kupić klatki dla zwierząt w atrakcyjnych cenach.

Znacznie droższe są szklane akwaria dla gryzoni. Cena ich zaczyna się od około 900 zł. Entuzjaści hodowli szynszyli wskazują, że akwaria nie są dobrym wyborem dla szynszyli. Przede wszystkim szynszyla lubi się wspinać. Natomiast w szklanym akwarium nie można umieścić więcej półek czy miejsc do wspinania i skakania. Praktycznie nie ma gdzie zaczepić hamaka czy zrobić dodatkowej półki. Szklane akwarium trzeba znacznie częściej czyścić, gdyż mała cyrkulacja powietrza powoduje wilgoć. Ponadto szynszyla może łatwiej wyskoczyć ze szklanej klatki.

Cena woliery dla szynszyli zaczyna się od około 500 zł. Natomiast cena droższych i większych wolier dochodzi do około 1500 zł. Można również zrobić drewnianą wolierę na zamówienie, dopasowaną do miejsca w mieszkaniu, wówczas ceny mogą być wyższe. Woliera zrobiona jest z drewna i najczęściej wyposażona jest w kółka do przesuwania. Woliera znacznie przewyższa klatki swoją estetyką, gdyż nierzadko przypomina stylowy, drewniany mebel.

ikona podziel się Przekaż dalej