Jak przygotować dom na przyjęcie szynszyla

Szynszyla to mały gryzoń, który jest chętnie hodowany w domu. Jest to jeden z niewielu gryzoni, który łatwo nawiązuje kontakt z człowiekiem. Nie jest ona tak inteligentna jak szczur, lecz rozpoznaje swojego opiekuna i wita go radośnie. Warto wiedzieć, że gryzonie, w tym szynszyle, nie nadają się na towarzyszy zabaw dla dzieci. Są za małe i w czasie zabaw mogą łatwo ulec kontuzji. Jeśli w domu jest dziecko, należy bardzo dokładnie pouczyć je jak postępować z gryzoniem. Przede wszystkim należy pokazać jak prawidłowo brać zwierzątko na ręce, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy. Upadek z ręki człowieka może być tragiczny w skutkach. Najlepiej jednak w ogóle nie brać szynszyla do ręki, gdyż ten zwierzak tego nie lubi. Jest to zwierzątko ruchliwe i samo obserwowanie jego życia jest ciekawym doświadczeniem.

Szynszyla należy do najdroższych gryzoni, gdyż cena tych zwierzątek zaczyna się od 200 zł. Jednak jest to zwierzątko, którym będziemy cieszyć się bardzo długo, gdyż szynszyla żyje około 15 lat, czyli prawie tyle samo co kot czy pies. Mając na uwadze, że jest to gryzoń długowieczny warto starannie wybrać akcesoria dla szynszyli, tak aby były dobrej jakości. Koszt wyprawki dla szynszyli może być znaczny, lecz jest to wydatek jednorazowy.

Miesięczny koszt utrzymania gryzonia jest niewielki. Szynszyla to zwierzątko roślinożerne. Jej pożywieniem jest siano z ziołami, zielone części roślin (umyte i osuszone) oraz warzywa jako dodatek i urozmaicenie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co jedzą szynszyle.

Akcesoria dla szynszyli

Jakie akcesoria dla szynszyli należy zakupić kompletując wyprawkę dla zwierzaka:

  • klatka dla szynszyli,
  • poidełko,
  • miseczka,
  • paśnik,
  • domek,
  • wanienka do kąpieli w piasku,
  • kuweta,
  • plastikowy transporter,
  • zabawki i miejsca do wspinaczek.

Jakie poidełko dla szynszyli? Poidełko jest znacznie bardziej praktyczne od miseczki, którą można przewrócić wylewając wodę i brudząc klatkę. Poidełko powinno mieć około 100 ml. Najlepsze jest szklane lub plastikowe. Montujemy je na zewnatrz klatki, tak aby zwierzak miał dostęp tylko do metalowej rurki. Wodę zmieniamy częściej niż raz dziennie. Cena poidełka to koszt około 8 - 35 zł.

Miseczka dla szynszyla powinna być metalowa lub ceramiczna. Plastikową szynszyla przewróci. Może ją również niestety pogryźć i zjeść, co może się skończyć tragicznie. Miseczka metalowa powinna mieć mocowanie do ścianki klatki, aby szynszyla nie przesuwała jej i nie hałasowała. Najlepsze są miseczki ceramiczna, które są ciężkie i trudno je przewrócić. Solidna, ceramiczna miseczka może kosztować od 5 do 20 zł.

Podstawą żywienia szynszyli jest siano. Dlatego w klatce powinien znaleźć się paśnik. Najlepiej kupić taki, który można zamontować na zewnątrz klatki, tak aby szynszyla nie mogła do niego wejść lecz tylko skubała siano. Sklepy oferują paśniki metalowe, szmaciane lub plastikowe. Ceny kształtują się od kilku do kilkunastu złotych.

Szynszyla w klatce z zabawką, a także polecane klatki dla szynszyli i akcesoria dla szynszyli
Ciekawe akcesoria dla szynszyli krok po kroku, czyli klatki dla szynszyli, zabawki i inne

Super produkty dla szynszyli - sprawdź!

Akcesoria dla szynszyli nie mogą obyć się bez zabawek i rzeczy, które zajmą szynszyli czas. Klatki dla szynszyli powinny być wyposażone w różnego rodzaju przejścia, tunele, hamaki. Ważne są też gryzaki do ścierania zębów jak wapienko i patyczki. Dobrze sprawdzają się gryzaki ze słomy, sizalu, sznurka czy koralików. Fajną zabawką jest talerz do biegania, który powinien być ustawiony pochyło i mieć co najmniej 25 cm średnicy. Klatki dla szynszyli powinny mieć domek, który pozwoli zwierzątku się schować i odpocząć. Sprawdź także gdzie kupić klatki dla zwierząt w atrakcyjnych cenach.

Klatki dla szynszyli

Szynszyla jest zwierzątkiem ruchliwym i potrzebuje dużo ruchu i biegania. Dlatego też klatka dla niego musi być duża, im większa tym lepiej. Minimalny wymiar klatki to 60x80 centymetrów. Szynszyle to zwierzęta stadne i nie powinny być trzymane samotnie, dlatego też należy trzymać co najmniej 2. Dla szynszyli znacznie lepsza będzie woliera. Zdolny majsterkowicz może z łatwością zrobić drewnianą wolierę dla szynszyli stojącą przy ścianie. Jeśli nie mamy miejsca dla dużej, pionowej klatki dla szynszyli, lepiej wybrać innego pupila.

Dla szynszyli wybieramy podobne klatki jak dla świnki morskiej. Jednak w odróżnieniu od świnek morskich i królików, szynszyla lubi poruszać się w pionie. Każdego gryzonia trzeba wypuścić z klatki na kilka godzin i pozwolić mu biegać po bezpiecznym wybiegu. Jednak dla szynszyli to nie wystarczy. Musi mieć w klatce pionowe miejsca do wspinaczek jak: schodki, tunele, mostki, hamaki. Szynszyle lubią skakać po półkach, dlatego półki w klatce powinny być drewniane i stabilne, najlepiej wyściełane polarem. Półki z siatki lub gałęzi są dla zwierzaka niebezpieczne i grożą poważnymi wypadkami. Ceny klatek dla szynszyli z półkami i poziomami kształtują się od około 200 do 300 zł. Natomiast duża, drewniana woliera przypominająca regał oznacza koszt od około 500 do 1000 zł lub więcej.

ikona podziel się Przekaż dalej