Tchórzofretka a fretka. Przedstawiamy podobieństwa i różnice
Czy te dwa określenia może stosować zamiennie? Nie. Są to dwa różne stworzonka. Jakie są między nimi różnice? Czy fretka jest dzika? Jak wygląda fretka domowa? Jaka jest odpowiednia klatka dla fretki? Ile żyje fretka?
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach futerkowych.
Fretka, tchórz czy może tchórzofretka?
Prawidłowa nazwa fretki domowej
Określanie fretki domowej jako „tchórzofretka” jest błędne. Tchórzofretka jest dzika oraz agresywna w porównaniu do fretki. Nie została wyhodowana po to, aby towarzyszyć człowiekowi. Powstała wskutek krzyżówki fretki domowej i tchórza zwyczajnego. Jest hodowana na fermach futrzarskich ze względu na swoje piękne futro. Z racji tego, że jest bardzo płodna, rozmnażanie jej nie stanowi problemu. Tchórzofretka często jest wykorzystywana w badaniach laboratoryjnych.
Fretka domowa to udomowiona forma tchórza (zwyczajnego lub stepowego). Zwierzęta te towarzyszyły ludziom od wieków. Ciężko jest stwierdzić, kiedy tchórz został udomowiony. Stworzonko to było już znane m.in. w starożytnym Egipcie.
Dawniej ciężko było kupić to zwierzę, jednak teraz coraz więcej ludzi decyduje się na zakup fretki. W Polsce istnieją hodowle, które zajmują się ich rozmnażaniem i sprzedażą. Koszt fretki to ok. 1000 zł. Ten mały drapieżnik jest również sprzedawany w sklepach zoologicznych. Cena za fretkę domową w takim miejscu wynosi od 200 do 600 zł. W Internecie można znaleźć ogłoszenia, w których obecni właściciele sprzedają fretkę w niskiej cenie lub oddają za darmo. Fretki mają specyficzny zapach i niektórzy nie mogą się do niego przyzwyczaić. Jeśli planujesz zakup fretki, sprawdź także ten artykuł o polecanych klatkach dla fretki.
Jak wygląda – czyli wygląd fretki domowej
Fretka domowa jest małym zwierzątkiem. Swój maksymalny rozmiar osiąga po skończeniu roku. Ma szpiczasty pyszczek, krótkie nóżki, malutkie uszka i długie ciało. Fretki mają po 5 palców u każdej łapy. Ich pazury są silne. Dorosłe osobniki mają od 34 do 36 zębów (12-14 siekaczy, 4 kły, 12 zębów przedtrzonowych i 6 trzonowych).
Samica może mieć 33-35,5 cm długości oraz ważyć od 0,3 do 1,1 kg. Samiec jest większy. Może osiągnąć długość w przedziale 38-40,6 cm, a jego waga mieści się w granicach 0,9-2,7 kg. Ogon fretki domowej może mieć od 7 do 10 cm.
Początkowo fretka miała ciemne umaszczenie lub była albinotyczna. Aczkolwiek za sprawą hodowców, zyskała znacznie więcej odmian. Barwę futra fretki można podzielić na:
- łaciate – ciało fretki pokryte jest białymi plamami, które są rozsiane w różne miejsca. Mogą tworzyć wzory takie jak np.: borsuk, strzałka, arlekin, panda czy deresz platynowy.
- jednobarwne – może być biała, czarna lub albinotyczna.
- tchórzowate – w zależności od koloru maski, podszerstka, futra, nosa i oczu określa się któryś typ. Może to być tchórz klasyczny, czarny, brązowy, czekoladowy, rudy lub pastelowy.
Polecane karmy dla psa - super ceny!
Co warto wiedzieć o fretkach?
Klatka dla fretki – wyposażenie, wymiary
Gdy chcesz trzymać fretkę w domu, musisz zaopatrzyć się w klatkę dla niej. Jest to niezmiernie ważne. Pozostawianie fretki samej nie jest bezpieczne. Jest to ciekawskie zwierzątko i potrafi wcisnąć się w każdy kąt. Możliwe, że gdzieś utknie i nie będzie mogła sobie poradzić, dopóki nie pomoże jej człowiek. Może także przegryźć kable. Dlatego podczas nieobecności w domu, fretka powinna być zamknięta. Warto rozważyć zakup drugiej fretki. Mając towarzysza, nie odczuwałaby tak samotności. W ciągu dnia potrzebuje 2-3 godzin poza klatką, na wybieganie się i kontakt z człowiekiem.
Ważne, aby klatka była duża. Optymalna będzie 150x100x60 cm. Im większa, tym fretka będzie się lepiej czuła. Najlepiej, żeby miała kilka poziomów, ponieważ fretka uwielbia się wspinać. Równie ważne są koce lub ręczniki, bo ten mały drapieżnik lubi się w nich zakopywać. Fretka śpi od 14 do 18 godzin na dobę, dlatego posiadanie bezpiecznego posłania będzie dla niej niezmiernie istotne. Dobrym pomysłem jest wyposażenie klatki w różne domki, hamaki i tunele. Duża liczba zabawek powinna sprawić, że fretka nie będzie próbowała wydostać się z klatki. Jest to inteligentne stworzonko, dlatego trzeba upewnić się, że nie nauczyła się otwierać klatki i w razie potrzeby dodatkowo ją zabezpieczyć.
W klatce powinny znajdować się miski: jedna ze świeżą wodą, a druga przeznaczona na jedzenie. Warto również rozważyć kuwetę, zamiast wysypywać całość klatki drewniany piaskiem. Sprawi to, że fretka nauczy się załatwiać w jedno miejsce i podczas wypuszczenia na zewnątrz nie będzie załatwiać swoich potrzeb w różnych kątach. Umieszczenie tam kuwety ułatwi również czyszczenie klatki.
Choroby i pielęgnacja fretki
Fretki mogą mieć pasożyty (m.in. nicienie, tasiemce, kleszcze, pchły), dlatego należy je odrobaczać. Choć to zwierzątko na ogół cieszy się dobrym zdrowiem, to jednak może zachorować. Może mieć nosówkę, przeziębienie, grypę, grzybicę, cukrzycę, zapalenie jelit i żołądka oraz nowotwory. Zdarzają się również choroby oczu, układu moczowego, układu oddechowego i układu nerwowego. Jeżeli wystąpi nietolerancja pokarmowa (alergia), trzeba wykluczyć szkodzący składnik z diety.
Pielęgnacja fretki jest łatwa. Futerkiem właściwie zajmuje się sama, jedynie w okresie linienia można wyczesywać ją grzebieniem lub miękką szczotką. Pazurki należy spiłowywać pilnikiem lub obcinać. Od czasu do czasu trzeba sprawdzić zęby i uszy. Do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych należy ją przyzwyczajać od małego. Fretkę da się wytresować, ale trzeba mieć do niej dużo cierpliwości.
Długość życia fretki szacuje się na 6-15 lat. Aby jednak przeżyła do górnej granicy, trzeba dbać o jej dietę, a także regularnie szczepić i badać. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy (np. wymioty, biegunkę, gorączkę, apatię), udaj się do weterynarza. Wczesne wykrycie choroby może przedłuż lata Twojego czworonożnego przyjaciela.