Szynszyl domowy – najważniejsze informacje o małych zwierzętach

Pochodzenie szynszyla

Prawidłowo prowadzona, domowa hodowla szynszyla powinna brać pod uwagę jego pochodzenie. Okazuje się, że ta informacja ma duży wpływ na określenie wymagań, które posiada dane zwierzę.

Jak wspomnieliśmy na samym początku, szynszyla pochodzi z Ameryki Południowej. Jest to mały gryzoń, którego naturalnym środowiskiem są górzyste tereny Andów. Zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku można spotkać na wysokości około 3000-5000 metrów nad poziomem morza.

Jak nietrudno się domyślić, górzyste tereny Andów są bardzo ubogie w roślinność, mimo wszystko większość szynszyli świetnie radzi sobie w owym środowisku. Domowa hodowla powinna odwzorowywać pierwotne warunki życia. Szczególnie istotny jest sam aspekt żywienia, które nie może być nadmiernie urozmaicone. Kwestię żywienia szynszyla omówimy dokładniej w dalszej części tekstu.

Szynszyl mały i średni, czyli dwie popularne odmiany i gatunki gryzoni

Żyjąca w naturalnym środowisku szynszyla występuje w dwóch gatunkach. Pierwszym i najbardziej popularnym jest gryzoń z rodziny chinchilla lanigera. To tak zwany szynszyl mały, który został udomowiony i znajduje się w naszych domowych hodowlach.

Drugi gatunek to szynszyla krótkoogonowa z rodziny chinchilla chinchilla. Niestety szynszyla krótkoogonowa nie dała się udomowić, a w chwili obecnej występuje jedynie w swoim naturalnym środowisku. Z uwagi na to, protoplastami wszystkich udomowionych szynszyli domowych jest chinchilla lanigera.

Szynszyl domowy był rozmnażany przez wiele dziesięcioleci. Pozwoliło to na uzyskanie różnych odmian umaszczenia. Dziś nasz pupil domowy może posiadać futro o bardzo zróżnicowanej kolorystyce. Dobrym przykładem jest chociażby szynszyl Wilsona o białym futrze z ciemnym znaczeniem na grzbiecie. Dużą popularnością cieszą się też gryzonie o umaszczeniu silver, czarnym, brązowym czy beżowym. Jeśli planujesz zakup tego zwierzątka, sprawdź także ten artykuł o cenach szynszyli.

Charakter i wymagania żywieniowe szynszyli

Zachowanie gryzoni z rodziny szynszyli

Szynszyl domowy zdobył dużą popularność nie tylko dzięki gęstemu futerku i niecodziennemu wyglądowi. Dla wielu hodowców cenny jest także sam charakter gryzonia. Bez wątpienia jest to zwierze bardzo przyjazne i żywiołowe. Charakter szynszyli mieszkających w domu przejawia się też w dużej dozie niezależności. Szynszyla nie jest typem zwierzęcia, które lubi noszenie na rękach, jednak obcowanie z nim może przynieść właścicielowi dużo przyjemności.

Szynszyl domowy posiada radosny charakter psotnika. Nasz biały czy szary towarzysz z reguły świetnie dogaduje się z przedstawicielem tego samego gatunku. Wspólne zabawy i psoty w klatce są czymś dość widowiskowym. Żwawe zachowanie małych gryzoni przejawia się też w robieniu psikusów. Szynszyl domowy może psocić w klatce, dokuczać swoim towarzyszom czy urozmaicać sobie czas różnego typu aktywnością. Dla większości hodowców, obserwacja zachowań domowych szynszyli jest wyjątkowo atrakcyjnym zajęciem.

Omawiając charakter szynszyli, warto podkreślić, iż są to zwierzęta łagodne i bardzo inteligentne. Widzimy to śledząc ich codzienne zachowanie. Bystry charakter szynszyli przejawia się choćby w szybkim opanowaniu czynności, które skutkują podaniem jedzenia. Zwierze potrafi dopasować swoje zachowanie do oczekiwań właściciela, jednak nie jest zbyt łatwe w szkoleniu. Jest to związane z jego upartością i dużym poziomem niezależności.

Super produkty dla szynszyli - sprawdź!

Szynszyla domowa i odpowiednie żywienie

Domowa hodowla powinna zwracać uwagę na aspekt żywienia, bowiem jest to najważniejszy czynnik, zapewniający długotrwałe zdrowie pupila. Nasz biały czy szary pupil nie może być przekarmiany ani częstowany wymyślnymi dodatkami. Jego dieta powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej.

Wolno żyjące szynszyle jedzą głównie siano i to właśnie ten składnik powinien stanowić przynajmniej 70-80 procent diety. Mieszkający w domu gryzoń może też spożywać różnego typu zioła, stanowiące do 10 procent jego diety. Zioła są odpowiedzialne za regulację procesów trawiennych i dostarczają zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych. Wśród popularnych ziół dla szynszyli wyróżnia się choćby babkę lancetowatą, nagietka, pokrzywę czy popularny mlecz.

Każda hodowla domowa powinna też zapewnić zwierzęciu produkty, których gryzienie zapewni dobre ścieranie uzębienia. Mieszkająca w domu szynszyla domowa musi regularnie ścierać uzębienie, bowiem rośnie ono przez całe życie. Brak możliwości ścierania może doprowadzić do przerostu uzębienia, co w efekcie wywoła utratę apetytu i zmniejszenie wagi zwierzęcia. Dlatego w codziennym menu powinny znaleźć się gałązki drzew, które pupil będzie mógł ogryzać. Dobrze sprawdzą się tu gałązki drzew rodzimych, takich jak jabłoń czy grusza.

Szynszyl domowy na białym tle, a także cena szynszyla, jego charakter i wychowanie w domu
Szynszyl domowy, a także jego cena, wychowanie, hodowla i pielęgnacja w domu

Co ciekawe, w ofertach wielu producentów pojawiają się gotowe karmy dla szynszyli. Ich zakup jest bardzo dobrym pomysłem, bowiem prawidłowo dobrana karma sprawi, że nasza szynszyla domowa będzie mogła spożywać pełnowartościowe posiłki, dopasowane odpowiednio do jej wymagań. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość i skład produktu. Szynszyla mieszkająca w domu nie powinna spożywać karm przeznaczonych dla innych gryzoni. Pamiętajmy, że nasz biały czy szary towarzysz wymaga diety ubogiej i bardzo prostej. Karmy dla innych gryzoni hodowlanych często zawierają pestki różnych roślin (np. słonecznika). Ich spożywanie przez szynszyla może doprowadzić do problemów z układem pokarmowym. Po pewnym czasie może też wystąpić cukrzyca, która jest głównym czynnikiem ograniczenia żywotności zwierząt mieszkających w domu.

Ile żyją szynszyle?

Odpowiedź na to pytanie jest w dużej mierze uzależniona od trybu życia pupila oraz od jego żywienia. Średnia długość życia zwierząt przebywających w środowisku naturalnym to zaledwie 5 lat. Na szczęście doświadczona hodowla domowa może sprawić, że biały czy brązowy pupil będzie żył znacznie więcej.

Szacuje się, że średnia długość życia zwierząt mieszkających w domu to przynajmniej 10 lat. Dobrze odżywiana szynszyla domowa może dożyć jeszcze znacznie starszego wieku. Niektóre gryzonie dożywają nawet do 20 lat, jednak wymaga to idealnych warunków hodowlanych.

Omawiając średnią długość życia szynszyli, warto także zwrócić uwagę na ich najczęstsze problemy zdrowotne. Do najczęściej występujących problemów w hodowlach należy wspomniana wcześniej cukrzyca. Na szczęście wdrożenie odpowiedniego żywienia jest w stanie w istotny sposób zmniejszyć ryzyko zachorowalności. Szynszyle mogą też cierpieć na nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy problemy żołądkowe.

Szynszyle - cena i warunki hodowlane

Cena gryzonia nie jest przesadnie wysoka. Za oswojone w domu osobniki przyjdzie nam zapłacić około 150-300 zł. W ofertach sprzedaży znajdują się też gryzonie o bardziej nietypowym kolorze futra, co wiąże się z nieznacznym wzrostem ceny zakupu.

Zakup małych szynszyli jest jedynie niewielką częścią wydatków początkującego miłośnika owych gryzoni. Znacznie większym wydatkiem zazwyczaj okazuje się odpowiednia klatka dla szynszyla wraz z wyposażeniem. Pamiętajmy, że mały gryzoń wymaga dużej dawki ruchu. Dlatego klatka dla szynszyla powinna być odpowiednio duża i dopasowana do liczby gryzoni. Cena zakupu dobrej jakości klatki z prętami zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 300 zł, jednak górna granica cenowa jest trudna do jednoznacznego ustalenia.

Nasz mały gryzoń wymaga też odpowiedniego wyposażenia. Szynszyla lubi różnego rodzaju zabawy, dlatego możemy wyposażyć klatkę w drabinki, różnego rodzaju mostki, huśtawki czy tunele. Są to akcesoria, które urozmaicą życie małych gryzoni, a jednocześnie sprawią, że ich oglądanie będzie bardziej widowiskowe. Cena zakupu pojedynczej zabawki waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od jakości wykonania czy rozmiarów.

Aby hodować szynszyla, konieczne jest jeszcze zakupienie ściółki. W sklepach zoologicznych odnajdziemy specjalny granulat o przeznaczeniu dla szynszyli. Jednak możemy też wykorzystać zwykłe trociny, upewniając się, że pochodzą z niemalowanego i nieimpregnowanego drewna rodzimego.

Ciekawostką wyposażenia klatek są też różnego rodzaju poidełka, dozowniki na karmę czy specjalne gryzaki. Branża zoologiczna jest obecnie tak rozwinięta, że każdy miłośnik gryzoni może dobrać idealne wyposażenie klatki dla szynszyla. Zwróćmy uwagę na to, że mały gryzoń powinien posiadać własny domek, który zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.

Oswojone, domowe szynszyle można hodować w klatce i wypuszczać na spacery po pomieszczeniu. Pamiętajmy jedynie o odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia. Podczas eksploracji domu, zadbajmy o zamknięcie okien i drzwi zewnętrznych. Istotne będzie też odpowiednie zabezpieczenie kabli elektrycznych, stanowiących zagrożenie dla naszego pupila. Przebywający w pomieszczeniu gryzoń powinien być bacznie obserwowany przez właściciela, co uchroni go przed nieprzewidzianymi zagrożeniami.

ikona podziel się Przekaż dalej