Szczur syjamski i szczur husky – czyli popularne odmiany gryzoni w domowych hodowlach

W sprzedaży sklepów zoologicznych i hodowli znajdziemy wiele odmian szczurów. Ich opis pozwala na wybór osobnika, który będzie najlepiej dopasowany do naszych oczekiwań. Opisy zaprezentowane przez hodowców dzielą szczury według różnych kategorii. Jedną z nich może być rodzaj szaty.

Szczur syjamski czy innymi słowy sphynx należy do rasy pozbawionej futra. Osobniki mogą posiadać jedynie szczątkowe futro w wybranych okolicach ciała. Co ciekawe, niektóre łyse osobniki są także pozbawione charakterystycznych dla gryzoni wąsów.

Biorąc pod uwagę zakup łysego osobnika, warto pamiętać, że szczur syjamski jest najbardziej wrażliwy na zmiany temperatury. Jak wszystkie inne rasy łysego gryzonia, osobniki bez sierści wymagają lokalizacji klatki z dala od bezpośredniego działania intensywnych promieni słonecznych czy przeciągów. Hodowlany szczur bez sierści (np. szczur syjamski) będzie także wymagał zwiększonej dawki pokarmu, bowiem niezbędna jest większa ilość energii do ogrzania łysego ciała.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także liczne odmiany szczurów z sierścią. Dobrym przykładem może być tutaj odmiana fuzz. Opis szczurów z odmiany fuzz wskazuje na obecność delikatnego meszku. Nie jest to osobnik bez sierści, jednak futerko okazuje się wyjątkowo delikatne.

To szczurki lubią najbardziej!

Opis poszczególnych odmian szczurów wyróżnia także podziały ze względu na barwę sierści czy kolor oczu. Szczur domowy może posiadać kilka popularnych odmian umaszczenia. Wyróżniamy tutaj:

  • Self – są to przedstawiciele rasy o jednym kolorze umaszczenia.
  • AOC – takie oznaczenie oznacza, że szczur hodowlany jest wielobarwny.
  • AOCP – czyli szczur hodowlany o przynajmniej dwóch barwach (nie licząc koloru białego).
  • Market – w tej kategorii znajduje się szczur husky czy dalmatyńczyk. Opis odmiany Market wskazuje na występowanie charakterystycznych wzorów na sierści. Jak sama nazwa wskazuje, szczur husky może przypominać swoim umaszczeniem popularną rasę psów.

Co ciekawe, poszczególne rasy szczurów dzielą się także ze względu na kształtu uszu. Wyróżniamy tu osobniki dumbo, a także standard. Rasy szczurów dumbo posiadają większe i mocno zaokrąglone uszy. Z kolei osobniki standard posiadają uszy typowe dla dzikich gryzoni (podobne jak szczur śniady). A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli szczurów domowych?

Co jedzą szczury w domowych warunkach?

Dziko żyjący szczur śniady jest typem wszystkożercy (podobnie jak lotopołanka). W jego diecie znajdziemy zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Trzeba przy tym podkreślić, że zarówno szczur śniady, jak i osobnik hodowlany to zwierzę, które zjada tylko świeże składniki pokarmowe. Zjadanie nadgniłych resztek jest jedynie ostatecznością, po którą szczur śniady sięga w okresie silnego głodu.

Co jedzą szczury w domowych hodowlach? Domowy szczur husky czy szczur syjamski nie jest nadmiernie wybredny. W jego diecie mogą znaleźć się różnego rodzaju nasiona, świeże warzywa oraz owoce. Niemal wszystkie rasy bardzo chętnie zjadają też jajka lub ser, który może być cennym źródłem białka.

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, co jedzą szczury w warunkach hodowlanych, musimy także wyszczególnić gotowe pokarmy. W ofertach większości sklepów zoologicznych znajdziemy gotowy pokarm dla szczurów. Będzie to odpowiednie pożywienie dla każdej rasy, szczurów dumbo, fuzz czy osobników bez sierści. Gotowa mieszanka posiada odpowiednią zawartość węglowodanów, białek oraz tłuszczy. Przed zakupem warto czytać opis składu i wybrać produkt dobrej jakości.

Szczur w domowych hodowlach – jaka jest cena zakupu i ile kosztuje dobra klatka

Szczur dumbo, fuzz czy lotopołanka to zwierzęta, które lubią regularny ruch. Oswojone osobniki powinny regularnie opuszczać klatkę i przebywać w odpowiednio zabezpieczonym pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że klatka hodowlana może być ciasna i niekomfortowa.

Biały szczur Husky na podłodze
Szczur syjamski i szczur Husky krok po kroku, czyli opisy ras, zdjęcia, usposobienie oraz żywienie i wyposażenie klatki

Zarówno egzotyczna lotopołanka, jak i bardziej popularny szczur hodowlany wymagają odpowiedniej przestrzeni życiowej. Przyjmuje się, że klatka dla dwóch osobników powinna posiadać rozmiar minimum 40 x 60 cm. Istotna będzie także wysokość, bowiem szczury lubią wspinać się na wyższe przestrzenie. Za minimalny wymiar uznaje się tutaj 60 cm. Lotopołanka wymaga większych klatek, a cena jej zakupu będzie wyższa.

Udomowione szczury hodowlane nie są zbyt dużym wydatkiem. Cena zakupu jednego osobnika przeważnie mieści się w przedziale 60 – 200 zł. Łyse osobniki są na ogół nieco droższe niż małe szczurki dumbo czy rex. Jest to poniekąd związane z większymi trudnościami w hodowli.

Na uwagę początkującego miłośnika gryzoni zasługuje także cena klatki dla szczury. Dobrej jakości klatka hodowlana dla dwóch osobników to wydatek przynajmniej 150 zł. Cena klatek o większych rozmiarach i z pełnym wyposażeniem może przekraczać kwotę 200 zł, a górna granica okazuje się trudna do jednoznacznego określenia.

ikona podziel się Przekaż dalej