Szczur hodowlany – popularne rasy

Szczurek domowy może przybierać różnorodną wielkość i umaszczenie. Hodowanie tych zwierząt jako pupili domowych rozpoczęło się już w XX wieku. Dzięki temu możemy nabyć wiele małych stworzeń z rodowodem. W domowych hodowlach przeważnie pojawiają się rasy dumbo oraz rasy standard.

Rasy standard najmocniej przypominają żyjące na wolności szczury. Posiadają zbliżoną wielkość oraz bardzo podobne umaszczenie. Z kolei szczurek dumbo to gryzoń o większych, zaokrąglonych uszach i dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. W hodowlach znajdziemy także mniej popularne rasy typu fuzz i sphinx. Są to dość charakterystycznie wyglądające osobniki, które posiadają sierść szczątkową lub nie posiadają jej wcale.

Co ciekawe, rasy dumbo czy standard występują w kilku rodzajach futra. Określenie rex oznacza, że szczurek posiada poskręcane futro. Rasy dumbo często występują także w odmianie velvetten, która wyróżnia się nieco dłuższym, falowanym futerkiem.

Co zjada szczurek domowy? Najważniejsze informacje o żywieniu

Aby zadbać o żyjącego w domu gryzonia, warto poświęcić czas na skomponowanie odpowiedniej diety. Ma to duże znaczenie dla rozwoju małych osobników i prawidłowej kondycji każdego dużego szczura. Dzięki odpowiedniej diecie, nasz szczur może dożyć nawet 4 lat.

Domowy szczur hodowlany jest zwierzakiem wszystkożernym. W jego diecie muszą pojawić się odpowiednie ilości białka, tłuszczu oraz węglowodanów. W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy gotowe karmy, które są najłatwiejszym sposobem na zbilansowanie diety. Duże opakowanie tego typu produktów nie będzie zbyt dużym wydatkiem.

Istotne znaczenie mają także dodatki do codziennej diety. Mieszkający w domu, mały szczurek może zjadać świeże warzywa i owoce. Będzie to atrakcyjny dodatek do codziennej diety. Posiłki możemy także uzupełnić o białko zwierzęce. Dobrze sprawdzą się tu jajka czy twaróg. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat szczura śniadego.

Szczurek domowy i hodowanie w klatkach. Minimalna wielkość klatki i najważniejsze informacje

Pierwszą informacją o hodowli domowych szczurów jest fakt, że są to zwierzęta stadne, a zatem nie należy hodować jednego osobnika. Szczur mieszkający w domowych warunkach powinien posiadać przynajmniej jednego towarzysza. Zwierzęta będą o siebie nawzajem dbać i wchodzić w zażyłe relacje społeczne. Niektóre osoby decydują się nawet na stworzenie większych, domowych stad gryzoni. Duże stado wymaga jednak znacznie większej klatki i odpowiednich warunków hodowlanych.

Biały szczur w klatce, czyli szczur domowy, hodowlany, hodowla i cena
Jakie wymagania ma szczur domowy, hodowlany, czyli hodowla i cena

Przyjmujemy, że szczury w hodowlach domowych powinny mieszkać w stadach po minimum dwie sztuki. Istotna jest tutaj wielkość klatki i jej wyposażenie. Informacje zebrane od hodowców pozwalają stwierdzić, że minimalny rozmiar klatki dla dwóch osobników wynosi 40 x 60 cm podstawy. Jednocześnie warto zadbać o to, by klatka nie posiadała zbyt małych wysokości. Za minimalną wysokość klatki w domu przyjmuje się 75 cm.

Wielkość klatki powinna być też dostosowana do dodatkowych elementów wyposażenia. Szczur hodowlany nie lubi dużej, wolnej przestrzeni. Im większa klatka, tym więcej powinno być w niej zabawek, tuneli czy domków.

To szczurki lubią najbardziej!

Cena szczura domowego

Osoby planujące hodowanie gryzoni często interesują się, ile wynosi cena szczura domowego. Okazuje się, że stawka za gryzonie hodowlane będzie uzależniona od danej odmiany.

Najtaniej byłoby hodować szczury odmiany standardowej. Cena szczura domowego standard rozpoczyna się już od kwoty 20 zł za jednego osobnika. Szczur hodowlany dumbo będzie nieco droższy. Minimalna stawka za przedstawicieli małych gryzoni wynosi ok. 30 zł.

Warto przy tym pamiętać, że cena szczura domowego o bardziej nietypowym umaszczeniu czy nietypowej szacie generuje większe koszty zakupu. I tak mały szczur dumbo rex może niekiedy kosztować ponad 50 zł. Z kolei szczury fuzz i sphinx często kosztują około 80 – 150 zł za jednego osobnika.

Szczur hodowlany w domu i jego oswajanie. Jak wychować i hodować gryzonie?

Szczury sprzedawane w dobrych hodowlach są już dobrze oswojone z obecnością człowieka. Jednak po dokonaniu zakupu, musimy przeprowadzić oswajanie z nowym miejsce i oswajanie z nowym właścicielem.

Wstępne oswajanie polega na zapewnieniu szczurowi spokoju w klatce. Przez pierwsze dni gryzoń powinien poznawać zapachy, dźwięki i najbliższe otoczenie. Dopiero w późniejszym etapie możemy przeprowadzić oswajanie z dotykiem ludzkiej ręki czy delikatnym podnoszeniem. Im lepiej przeprowadzimy oswajanie, tym szybciej zdobędziemy zaufanie pupila.

Wiele osób decyduje się na hodowanie osobników, które pochodzą z różnych hodowli. W ten sposób można hodować w jednej klatce osobniki różnych płci, co doprowadzi do pojawienia się potomstwa, które para będzie mogła wychować. Pojawienie się nowego osobnika powinno być dobrze przemyślane. Warto też wprowadzić powolne oswajanie dwóch osobników i dbać o zachowanie poprawnych relacji. Aby zadbać o owe relacje, warto wykonać oswajanie stopniowo. Na początku, obydwa szczury powinny mieć oddzielne przestrzenie życiowe.

Co ciekawe, szczur hodowlany jest bardzo inteligentnym zwierzęciem i możemy go odpowiednio wychować. Niektóre gryzonie wykonują proste sztuczki, inne idealnie dopasowują się do trybu życia właściciela. Dobra hodowla podpowie, jak wychować konkretnego szczura i jak zachowywać się w codziennych kontaktach. Podstawą zawsze jest łagodne traktowanie oraz budowanie zaufania na linii właściciel, pupil.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny