Szczur Dumbo rex – opis rasy, wymagania i cena

Jak wyglądają szczurki Dumbo rex?

Domowe szczury Dumbo rex są niezwykle sympatycznymi gryzoniami. Szczur Dumbo rex posiada sierść nietypową, jak na szczurka – pół kręconą, a pół zupełnie bez włosów. Wśród bezwłosych odmian szczurków, Dumbo rex są jednak najbardziej powszechne. Hodowlany Dumbo rex jest odmianą szczura norweskiego. Jako że Dumbo rexy mają mutację genetyczną na chromosomie 14, pojawiły się u nich charakterystyczne dla rasy cechy:

  • uszy przesunięte z góry na bok głowy,
  • sierść w połowie kręcona, a w połowie całkiem bezwłosa,
  • krótkie i kręcone wąsy.

Niekiedy szczur Dumbo rex posiada również maleńkie płaty futra np. na kostkach czy ryjku. Samice tracą większość futra, gdy dorastają – dlatego niektórym te szczury wydają się trochę niechluje z wyglądu. Samce utrzymują swoją sierść zdecydowanie dłużej.

Dumbo rex może mieć różne kolory. Jaka jest cena za szczura Dumbo rex? Odmiana kosztuje z reguły ok. 70 – 80 zł.

Charakter szczurów Dumbo rex

Podobnie, jak szczur syjamski, szczur husky, velveteen, fuzz, a nawet i wiewiórka domowa, szczur Dumbo rex jest bardzo ruchliwym i ciekawskim świata gryzoniem. Życie towarzyskie szczurów jest niezwykle bogate, ponieważ gryzonie uwielbiają zabawę i wspólne jedzenie. Dumbo rex są szalenie inteligentnymi zwierzątkami, które z powodzeniem można nauczyć wielu sztuczek, przychodzenia na zawołanie i reagowania na swoje imię. Wbrew pozorom Dumbo rex, fuzz czy husky mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi dzieci. Łącząc żywiołowy charakter szczurów z ciekawością dzieci sprawić można, że błyskawicznie się ze sobą zaprzyjaźnią.

Szczur Dumbo Rex w klatce nie ma dużych wymagań. Potrzebuje trochę miejsca i uwagi.
Szczur Dumbo Rex - opis charakteru i wyglądu, wymagania i zasady pielęgnacji.

To szczurki lubią najbardziej!

Jeżeli poświęcisz szczurkowi odpowiednią ilość czasu, na pewno odwdzięczy się miłością i sympatią. Nie zapominaj jednak przy tym wszystkim, że szczur Dumbo rex jest stadny – a więc, preferuje stałe towarzystwo, w tym szczurze. Zamiast kupować jednego szczura i narażać go na niepotrzebny stres (gdy wychodzisz z domu na kilka godzin), zapewnij mu towarzystwo w postaci drugiego szczura. Każdy szczur hodowlany – velveteen, husky czy dumbo – będzie zadowolony z obecności drugiego szczurka. Łatwiej też będzie wówczas oswoić szczury. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat szczurów hodowlanych.

Ważne informacje o szczurach Dumbo rex

Wymagania rasy szczurów Dumbo rex

Szczur syjamski, szczur husky czy też szczur Dumbo rex powinny mieć dość obszerną klatkę do dyspozycji. Minimalny jej wymiar musi wynosić ok. 80 x 50 x 80 cm. Warto postawić na klatkę wentylowaną, o metalowych prętach. Kuweta w klatce powinna być wysuwana albo łatwo odczepiana, byś nie miał kłopotu z doprowadzeniem jej później do ładu. Związane jest to nie tylko z wypróżnianiem się szczurów, ale też z częstą podmianką ściółki (nieprzyjemnie pachnącej przez mocz). Nie zapominaj, że w moczu i naskórku szczurów są alergeny, mogące osiadać na wszystkich powierzchniach w mieszkaniu.

Domowe szczury powinny mieć ciężkie miski w klatce, które nie będą się wywracać. Zaleca się również zamocowanie poidełka z wodą – unikaj wlewania wody do miski, bo może się zabrudzić odchodami albo ściółką. Na ściółkę poleca się pellet albo trociny. Klatkę powinieneś sprzątać minimum 2 razy w tygodniu – choć wiele uzależnione jest od ilości szczurów Dumbo rex i ściółki, z której korzystasz. Oprócz misek i poidełka ze świeżą wodą, warto będzie wyposażyć klatkę w legowisko, domek, hamaki czy tunele dla szczurków. Im więcej ciekawych zabawek, tym lepiej dla samopoczucia i zachowania kondycji gryzoni.

Czym żywią się szczury Dumbo rex?

Hodowla szczurów Dumbo rex nie należy do bardzo skomplikowanych. Warto jednak, oprócz zapewnienia im towarzystwa czy dobrze wyposażonej klatki, skoncentrować się na ułożeniu szczurom prawidłowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Pokarmy powinny być zróżnicowane i bogate w cenne witaminy oraz składniki mineralne dla gryzoni. Domowy szczur Dumbo rex powinien mieć podawaną suchą karmę wysokiej jakości, a także świeże warzywa i owoce. Możesz podawać mu ich codziennie małą porcję.

Aby dieta była bogata w witaminy, trzeba będzie podawać je gryzoniom w różnej formie – podobnie, jak minerały i białka uzupełniające. Zupełnie tak samo, jak wiewiórka domowa, Dumbo rex uwielbia suszone owoce i różnego rodzaju kiełki. Możesz także częstować swojego szczurka sianem i ziołami. Nie zapominaj o tym, że szczurki Dumbo rex wymagają regularnego ścierania swoich siekaczy. Powinieneś więc o to zadbać, dając gryzoniom kawałek suchego chleba bądź wapno. Jeżeli zatroszczysz się o swoje szczurki, będą one najlepszymi przyjaciółmi nawet przez 3-4 lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny