Szczur domowy – najważniejsze informacje

Rasy szczurków domowych. Szczur hodowlany i inne

Podstawowe rasy szczurów dzielą się na wędrowne, śniade i polinezyjskie. Są to typowe rasy szczurów żyjących na wolności. Warto jednak pamiętać, że w XX wieku zaczęto udomawiać te stworzenia i tworzyć domowe rasy szczurów. W tym samym czasie pojawił się szczur dumbo rex i szczur typu standard. Głównym kryterium podziału jest tutaj kształt uszu oraz kolorystyka ubarwienia. Szczur hodowlany standard przypomina dziko żyjące osobniki. Z kolei szczur dumbo rex posiada większe, bardziej zaokrąglone uszy i bogatsze kombinacje umaszczenia.

W późniejszym czasie pojawiły się także inne odmiany, rasy szczurów. Szczur dumbo rex posiada kręconą sierść i wąsy. Z kolei rasy szczurów long hair posiadają długą, prostą sierść. W ofertach sprzedaży pojawia się także szczur hodowlany velvetten o dłuższym, falowanym futerku, a także szczur domowy fuzz i sphinx. Owe dwie rasy szczurów nie posiadają sierści lub posiadają ją w formie szczątkowej.

Opisując rasy szczurów hodowlanych, warto dokonać rozróżnienia pod względem umaszczenia. Domowe szczurki mogą posiadać barwę typu self, AOC, AOCP, Silvered lub Marked. Poszczególne rasy szczurów nazywa się pod względem odmiany, rodzaju włosa, a następnie odmiany umaszczenia. Dla przykładu, szczur dumbo rex self to zwierzak rasy dumbo o kręconej sierści (rex) i jednobarwnej szacie (self).

Szczur domowy – żywienie osobników żyjących w domu i w hodowlach

Niekiedy możemy spotkać się z opinią o tym, że szczur to brudne i żywiące się resztkami zwierzę. Nie jest to jednak prawda, bowiem domowy szczurek hodowlany to zwierze bardzo dbające o swoją higienę i jedzące jedynie odpowiedniej jakości posiłki. Szczury domowe nie zjedzą nadgniłych resztek czy popsutych nasion. Jedyne co może je do tego skłonić, to silny głód.

Wszystkie udomowione rasy szczurów świetnie radzą sobie ze spożywaniem karm gotowych. Nabędziemy je w dobrze wyposażonych sklepach zoologicznych. Karma powinna być dedykowana dla takich stworzeń jak szczur czy łasica domowa. Dzięki temu upewnimy się, że zawiera odpowiedni bilans węglowodanów, tłuszczy oraz białek.

Domowe szczury lubią urozmaiconą dietę. Szczur czy łasica domowa mogą zjadać świeże warzywa oraz owoce. Ich ilość nie powinna być zbyt wysoka ze względu na większą zawartość cukru (głównie w owocach). Świeże produkty przeważnie stanowią niewielki dodatek do diety zwierzaków hodowlanych.

Opisując żywienie domowego szczura, warto także wspomnieć o białku pochodzenia zwierzęcego. Szczur domowy jest stworzeniem wszystkożernym, a w jego diecie mogą znajdować się jajka, twaróg czy niewielkie ilości jogurtu naturalnego. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat szczura śniadego.

Charakter i oswajanie szczurków hodowlanych w domu. Jak wychować przyjaznego pupila?

Delikatna opieka i prawidłowe oswajanie sprawiają, że szczury dają się wychować i stają się przyjaznymi pupilami domowymi. Nawet duży gryzoń jest często chętny do zabawy z człowiekiem i lubi spędzać z nim czas. Właściwa opieka sprawia, że pupil obdarza właściciela pełnym zaufaniem, staje się łagodny, towarzyski i chętny do przebywania w domu. Aby odpowiednio wychować szczura, najpierw należy oswoić go z nowymi warunkami życia.

Dobra hodowla dokłada starań do pełnego oswojenia każdego młodego osobnika. Mimo wszystko warto też oswoić pupila z nowymi warunkami życia. W pierwszych dniach przybycia zwierzaka do nowego domu, nasza opieka ogranicza się wyłącznie do podawania jedzenia. Każdy szczur czy łasica domowa muszą przyzwyczaić się do nowego otoczenia, zapoznać z klatką czy dźwiękami otoczenia. Dopiero po pełnym przyzwyczajeniu do miejsca, można przeprowadzić oswajanie z nowym właścicielem.

Oswajanie nie powinno przysporzyć dużych trudności, jednak wymaga cierpliwości. Łasica domowa czy szczur domowy dają się wychować za pomocą wzmocnień pozytywnych. Na wstępie warto oswoić ich z kontaktem ręki, następnie oswoić z podnoszeniem, a w dalszych etapach z wchodzeniem na ręce. Pełne oswajanie sprawi, że możemy prawidłowo wychować pupila czy nauczyć go nowych sztuczek. Pamiętajmy przy tym, że łasica domowa i szczur to zwierzęta o dużych możliwościach. Informacje od hodowców wskazują na to, że szczurek może nauczyć się wielu przydatnych zachowań. Wystarczy go odpowiednio wychować i poświęcić czas na szkolenie.

To szczurki lubią najbardziej!

Najważniejsze informacje hodowlane i prawidłowa opieka, czyli szczur hodowlany w domu

Szczur domowy – hodowanie kilku osobników

Najważniejsze informacje o szczurach domowych pozwalają na założenie własnej hodowli. Musimy przy tym pamiętać, że nawet najbardziej profesjonalna opieka nie będzie wystarczająca, jeśli nie zdecydujemy się na hodowanie jednego osobnika.

Każdy szczurek mieszkający w domu czy na wolności jest zwierzęciem stadnym. Dlatego zaleca się hodowanie minimum dwóch osobników. Jeśli chcemy uniknąć niekontrolowanego rozrodu, wystarczy kupić dwa osobniki tej samej płci. Możemy je wspólnie wychowywać, oswoić z nowymi warunkami i uczyć różnych sztuczek.

Dwa szczury w klatce, czyli szczur domowy, hodowlany, hodowla i cena
Jakie wymagania ma szczur domowy, hodowlany, czyli hodowla i cena

Hodowanie zwierząt pochodzących z różnych stad wymaga odpowiedniego oswojenia osobników. Na szczęście nie powinno to sprawić dużych problemów, bowiem młode gryzonie dobrze się ze sobą dogadują i wchodzą w głębokie relacje.

W hodowli niezbędne są też odpowiednie warunki. Podstawą jest tutaj dostatecznie duża klatka dla szczura, dopasowana do jego wielkości i ilości osobników. Hodowanie kilku szczurów w zbyt ciasnych klatkach może doprowadzić do rozwoju różnych chorób i zmniejszyć komfort życia pupila w domu.

Klatka dla szczura – wymiary i praktyczne informacje o wyborze

Przed założeniem własnej hodowli warto pamiętać, że młody szczurek często dorasta do dużych rozmiarów. Dlatego klatka dla szczura nie może przybierać rozmiarów klatek typowych dla chomików czy świnek morskich. Jest to dość ważna kwestia, która wpływa na zachowanie odpowiednich warunków życia naszych gryzoni.

Szczurek hodowlany najlepiej radzi sobie w dużych, przestronnych klatkach. Jej rozmiary będą uzależnione od ilości osobników. Za minimalną uważana jest klatka dla szczura o rozmiarach podstawy 40 x 60 cm. Taki wymiar sprawdzi się dla dwóch dużych osobników. Pamiętajmy jednak, że im większa jest klatka dla szczura, tym lepiej dla jego kondycji i stanu zdrowia.

Szczur dumbo rex czy standard uwielbia aktywność. Zwierzaki żyjące w domu będą chętnie stawać na tylnych łapach, huśtać się na hamakach czy korzystać z innych wymyślnych zabawek. Dlatego klatka dla szczura powinna posiadać dostateczną wysokość. Za wartość minimalną uważa się wysokość, która umożliwi pupilowi bezproblemowe stawanie na tylnych łapach. Wartość podawana przez hodowców to około 75 cm. Zakup wysokiej klatki umożliwi montaż piętrowego domku dla szczurów czy wykonanie dodatkowego półpiętra w klatce.

Bardzo istotnym parametrem wyboru klatki jest też jakość jej wykonania. Nie każda duża klatka będzie odpowiednia dla szczura. Tego typu gryzonie powinny być umieszczane wyłącznie w klatkach, w których znajdują się niepomalowane pręty. Ważną kwestią jest również zabudowanie boków podstawy. Najlepiej sprawdzi się klatka dla szczura, posiadająca wysoko zabudowane boki. Będzie to ważne z praktycznego punktu widzenia, bowiem ograniczy ilość wysypywanego podłoża.

Uzyskując informacje w hodowlach, możemy także zauważyć, że bardzo polecanym rozwiązaniem jest odpowiednie wyposażenie klatki. Nieco droższa klatka dla szczura powinna już posiadać specjalistyczne wyposażenie w zestawie. Tańsze produkty wymagają oddzielnego dokupienia najważniejszych elementów. W domu dla szczura nie może zabraknąć miejsca wypoczynku. Służą do tego specjalne, małe domki, które zapewniają pupilowi uczucie spokoju. To, ile domków trzeba umieścić w klatce, zależy od stopnia zażyłości pomiędzy członkami stada. Jeśli uda nam się bardzo dobrze oswoić dwa osobniki, wówczas możliwe staje się hodowanie zwierząt w klatce z jednym domkiem. Oswajanie dorosłych szczurów bywa znacznie trudniejsze, dlatego w ich przypadku zaleca się umieszczenie dwóch domków.

Szczur dumbo rex i inne rasy bardzo lubią aktywność. W związku z tym wyposażenie klatki może zawierać hamaki, mini place zabaw i akcesoria, które umożliwiają różnorodną sprawność. Prawidłowa opieka nad gryzoniami będzie możliwa jedynie poprzez umieszczenie w klatce odpowiednich poideł i pojemników na jedzenie. Jest to standardowe wyposażenie, którego nie powinno zabraknąć w żadnej klatce dla pupila domowego. Podobne wyposażenie może być także zastosowane u takich zwierzaków jak łasica domowa.

ikona podziel się Przekaż dalej