Jak wygląda świnka peruwianka długowłosa? Zdjęcia

Długowłosa świnka peruwianka to nie miniaturka o typowych, małych wymiarach. Jej waga w wieku dorosłym wynosi około 1,2 kg. Jest to natomiast wyjątkowo wdzięczny pupil domowy z włosami długimi i miłymi w dotyku. Co ciekawe, małe gryzonie tej rasy posiadają dwie charakterystyczne rozetki, które znajdują się na tylnej części grzbietu.

Średnia wielkość oraz długie futerko sprawia, że świnka morska peruwianka prezentuje się wyjątkowo efektownie. W hodowlach odnajdziemy różne opcje umaszczenia, co daje duże możliwości wyboru idealnego pupila. Przeglądając zdjęcia rasy peruwianek zauważymy, że większość z nich posiada umaszczenie trójkolorowe.

Zarówno świnka peruwianka, crested jak i świnka skinny, rozetka czy świnka morska sheltie potrafią zaskoczyć swoim eleganckim wyglądem oraz zachowaniem. Są to rasy przyjazne, pozbawione agresji i chętne do kontaktu z człowiekiem Miniaturka może okazać się idealnym pupilem dla nieco starszych dzieci. Warto bowiem pamiętać, że wszystkie gatunki domowych gryzoni, a w szczególności rasy kawii (rozetka, crested, świnka morska sheltie czy peruwianka) są stworzeniami bardzo delikatnymi.

Właściwa opieka i pielęgnacja

Długowłosa świnka morska jest bardziej wymagająca pod względem pielęgnacji niż świnka skinny czy inne gatunki gryzoni bez włosów. Niemałe wymagania dotyczą głównie pielęgnacji okrywy. Nasza gładkowłosa świnka morska sheltie, rozetka czy długowłosa świnka peruwianka powinny być regularnie czesane. Czynność tę wykonujemy niemal codziennie, co pozwoli na utrzymanie szaty w idealnym stanie. Co ciekawe, niemal wszystkie gatunki gryzoni świetnie radzą sobie z samodzielnym czyszczeniem szaty. Dzięki temu kawia domowa z włosami nie wymaga kąpieli, przeprowadzamy je wyłącznie w ostateczności.

Opieka nad rozetkami, sheltie, świnką crested, peruwianką czy rozetkami dotyczy także prawidłowego żywienia. Gładkowłosa kawia domowa czy świnka skinny bez włosów posiadają pod tym względem bardzo podobne wymagania. Najprostszym rozwiązaniem będzie gotowa karma, którą kupimy w sklepie zoologicznym. Warto przeanalizować zdjęcia ich składu i wybrać produkt, który najlepiej zaspokoi potrzeby żywieniowe konkretnej rasy. Cena dobrej jakości karmy nie powinna być zbyt wygórowana, a niewielka wielkość rasy sheltie, skinny czy peruwianki sprawi, że pupil nie będzie zbyt kosztowny w utrzymaniu.

Pamiętajmy także, że każda świnka morska wymaga odpowiednich warunków życiowych. Warto zapewnić jej dostatecznie dużą wielkość klatki, a także dobre warunki higieniczne. Wielkość klatki dla kawii domowej. Minimalna wielkość klatki dla kawii to 80 x 50 cm, a wysokość 40 cm. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje klatek, a ich wielkość powinna być dobrana zarówno do rozmiarów pupili, jak i do ich ilości. Przeglądając zdjęcia klatek szybko zauważymy, że oferta sprzedaży jest bardzo duża.

Polecane produkty i akcesoria dla świnek morskich

Jak już wspomnieliśmy, prawidłowa opieka nad świnkami morskimi to także zapewnienie im odpowiednich warunków higienicznych. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje podłoży do klatki. Duża popularność dotyczy trocin, jednak wybierając tego typu rozwiązanie, warto zadbać o to, by były to produkty odpylone. Nasza miniaturka gładkowłosa i świnka morska z włosami o nieco większej długości lepiej poradzą sobie na podkładach w formie dywaników. Ich największym atutem będzie fakt, że nie przywierają do włosa jak trociny i pomagają w zachowaniu jej czystości. W ofercie sprzedaży znajdziemy różne rodzaje dywaników, które dobieramy pod rozmiary klatki. Nawet duża powierzchnia nie będzie zbyt dużym wydatkiem, bowiem cena tego typu podkładów jest dość atrakcyjna. Sprawdź także ten artykuł o śwince morskiej peruwiance.

Ile kosztuje świnka morska peruwianka?

Cena zakupu świnki morskiej jest ściśle uzależniona od wybranej rasy. Gatunki takie jak kawia domowa rozetka cieszą się dużą popularnością wśród rodzin, dzięki czemu trafimy na liczne oferty sprzedaży. Duża popularność i stosunkowo małe wymagania pielęgnacyjne to jednocześnie atrakcyjna cena zakupu pupila.

Dwie świnki morskie rasy świnka peruwianka, a także karmienie, hodowla, cena
Świnka peruwianka krok po kroku, czyli wymagania, hodowla, cena

Małe świnki peruwianki z dobrej hodowli to wydatek minimum 100 zł. Dla porównania, cena za sheltie z włosami o kilku odcieniach może wynosić około 150 – 200 zł. Jeszcze wyższa może okazać się cena świnki crested czy skinny bez włosów. Nieduża popularność owych ras sprawiła, że stawka zakupu może wynosić 200, a niekiedy nawet ponad 400 zł. Niekiedy małe osobniki są dostępne w nieco niższych przedziałach cenowych, jednak przed zakupem warto upewnić się, że hodowla sprzedaje zdrowe i nie zdziczałe osobniki.

Świnka morska sheltie, miniaturka skinny bez włosów czy peruwianka nie muszą być drogie w zakupie. Większym wydatkiem przeważnie okazuje się duża klatka. W sklepach zoologicznych znajdziemy różne rodzaje klatek, różniące się pod siebie pod względem wielkości i jakości wykonania. Koszty zakupu nowego produktu przeważnie rozpoczynają się od kwoty 200 zł. Pamiętajmy przy tym, że nasza świnka gładkowłosa czy skinny wymaga dostatecznie dużej przestrzeni. Wielkość klatki obliczamy w oparciu o docelowe rozmiary gryzonia oraz ich ilość. Ciekawym rozwiązaniem okazują się klatki dwupoziomowe, pozwalające na osobne trzymanie kilku pupili, bez konieczności poświęcania dużej przestrzeni w pomieszczeniu.

Na aukcjach ogłoszeniowych odnajdziemy niekiedy oferty sprzedaży dorosłych kawii wraz z klatkami. Tego typu rozwiązanie zazwyczaj oznacza bardzo atrakcyjną cenę. Niektórzy oddają nawet świnki morskie za darmo. Przed zakupem takiego pupila dla dziecka upewnijmy się, że świnka nie jest chora, a jej stan przyzwyczajenia do człowieka nie będzie dla nas dodatkową trudnością. Wystraszona i zdziczała świnka gładkowłosa czy peruwianka może okazać się bardziej problematyczna niż oswojona, młoda kawia, która pochodzi z dobrej hodowli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny