Świnka morska rozetka – najważniejsze informacje

Rodzaje kawii domowych

W hodowlach znajdziemy wiele odmian kawii domowych. Najważniejszym rozróżnieniem na rasy okazuje się długość futra. Wyróżniamy tutaj rasy krótkowłosych, długowłosych, a także bezwłosych gryzoni.

Kawia z rodziny krótkowłosych jest dość łatwa w pielęgnacji, przez co zyskała dużą popularność na całym świecie. Do przedstawicieli rasy krótkowłosych należy nasza świnka morska rozetka (czy innymi słowy świnka abisyńska), a także kawia gładkowłosa (np. odmiana himalajska). Ciekawostką jest również krótkowłosa świnka morska rasy rex. Wszystkie opisywane rasy występują w bardzo różnych, cieszących oko odmianach umaszczenia.

Kolejne rodzaje kawii to świnka długowłosa. Jak sama nazwa wskazuje, kawia długowłosa posiada znacznie dłuższe futerko, wynoszące czasem około 15 cm długości. Dobrym przykładem jest tu lunkarya czy świnka peruwianka o efektownym, długim i bardzo gęstym futerku.

Długowłosa rasa rozetek nie wyczerpuje jeszcze pełni możliwości w hodowlach. W ofertach sprzedaży znajdziemy też różne rodzaje rozetek łysych. Największą popularnością cieszy się tu świnka morska skinny, posiadająca jedynie szczątkowe kępki futra na pyszczku. Jej cechą charakterystyczną jest gładka, zabarwiona na czarno czy brązowo, przyjazna w dotyku skóra.

Czym wyróżnia się świnka morska rozetka?

Wśród rasy krótkowłosych kawii króluje rozetka, czyli wyjątkowo ciekawa świnka abisyńska. Jej duża popularność jest związana z atrakcyjnym ułożeniem sierści, dzięki czemu zwierze wygląda bardzo nietypowo.

Świnka morska rozetka posiada futerko, które rozkłada się na tułowiu i głowie na kształt typowych rozetek. Stąd kawia abisyńska została określona mianem świnki rozetki. Charakterystyczny rozkład okrywy włosowej wyróżnia rasę spośród innych kawii domowych. Ciekawostką są też odmiany texel, wyróżniające się bardzo silnym skręceniem sierści.

Zarówno kawia długowłosa, świnka himalajska, jak i abisyńska posiadają podobną masę ciała. Waga dorosłego osobnika wynosi przeważnie od 0,7 do 1,2 kg. Poszczególne rodzaje pupili mogą być nieco mniejsze lub większe, jednak ich waga przeważnie mieści się w powyższym przedziale. Warto zwrócić na to uwagę, bowiem długowłosa peruwianka, jak i większość rozetek mogą posiadać tendencję do nadwagi. Nadmierna masa ciała będzie z kolei wywoływać problemy zdrowotne.

Opisując wygląd rozetek, warto także odpowiedzieć na pytanie, ile żyje świnka morska. Nasza mała kawia abisyńska, himalajska miniaturka czy świnka morska rasy rex żyje średnio 5 do 10 lat. Średnia długość życia może być nieco wydłużona, jeśli kawia będzie objęta odpowiednią opieką i żywieniem bogatym w witaminę C. A może zainteresuje cię także ten artykuł o łysej śwince morskiej?

Prawidłowe żywienie i wymagania pielęgnacyjne rasy krótkowłosych rozetek

Najlepsze rodzaje pokarmu

Wszystkie rasy świnek morskich posiadają bardzo zbliżone wymagania żywieniowe. Kawia abisyńska, himalajska czy świnka morska rasy rex mogą zjadać gotowe karmy, dostępne w sklepach zoologicznych. Przed zakupem zwróćmy jednak uwagę na opis składu i wybierzmy karmę z górnej półki. Spożywanie dobrej jakości posiłków przełoży się na brak problemów zdrowotnych naszego pupila.

W domowych hodowlach poleca się także podawanie świeżych warzyw. Najpopularniejsze z nich to brokuły, sałata, marchewka, natka pietruszki, rzodkiewka, papryka i szpinak. Warzywa możemy podawać regularnie, ale w małych ilościach. Od czasu do czasu można też podać świeże owoce, jednak powinien być to jedynie niewielki dodatek do codziennej diety.

Nasza świnka morska rasy rex czy świnka morska rozetka wymagają posiłków, które umożliwią ścieranie uzębienia. W domowych hodowlach powinny znaleźć się gałązki lub specjalne artykuły do ścierania uzębienia. Jest to dość istotne, bowiem każda długowłosa peruwianka czy krótkowłosa, mała rozetka uwielbia gryźć i przeżuwać.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Jakiej pielęgnacji wymaga świnka morska rozetka i jak wygląda właściwa opieka?

Każda domowa hodowla kawii domowych powinna zwrócić uwagę na pielęgnację futerka. Rozetka należy do ras krótkowłosych, jednak nie oznacza to, że możemy zrezygnować z jej czesania. Zarówno peruwianka, jak i świnka abisyńska powinny być regularnie czesane miękką szczotką. Przed użyciem szczotki możemy bardzo delikatnie przeczesać sierść palcami, aby upewnić się, że czesanie szczotką nie sprawi zwierzęciu bólu. Świnka morska rasy rex może okazać się nieco bardziej podatna na kołtunienie, dlatego czesanie powinno być wyjątkowo dokładne.

Każda miniaturka świnki morskiej powinna mieć też kontrolowany stan pazurków. Nadmiernie wyrośnięte części należy obcinać cążkami, bowiem przerost pazurów może sprawiać stworzeniu dyskomfort.

Świnka morska rozetka podczas jedzenia sianka, a także informacje na temat świnek morskich tej rasy
Jaki charakter ma świnka morska rozetka, czyli wszystko, co warto wiedzieć o świnkach tej rasy

Prawidłowa opieka polega też na kontroli stanu futra. Warto sprawdzać, czy nasza mała miniaturka jest wolna od insektów, a także upewnić się, że w futrze nie znajdują się drobne zanieczyszczenia. Opis pielęgnacji z doświadczonych hodowli wskazuje także na możliwość kąpieli. Świnka peruwianka czy mała kawia abisyńska mogą być kąpane w specjalnych, bardzo delikatnych szamponach, które odżywią, a jednocześnie oczyszczą futerko. Przed wyborem specyfiku należy przeczytać jego opis i upewnić się, że może być bezpiecznie stosowany u gryzoni. Pamiętajmy jedynie, że kąpiel należy do ostateczności, w większości przypadków kawia potrafi samodzielnie zadbać o swoją higienę.

Dobrze przemyślana opieka polega również na zapewnieniu pupilom odpowiednich warunków lokalizacyjncyh. Klatka dla świnki morskiej nie powinna stać w silnie nasłonecznionym miejscu. Odradza się też lokalizację bezpośrednio przy drzwiach czy oknie, bowiem są to miejsca narażone na największe przeciągi.

Jak widać, opieka nad świnkami morskimi nie należy do szczególnie skomplikowanych. Dzięki temu mała peruwianka czy miniaturka himalajska mogą stać się idealnym towarzyszem dla nieco starszego dziecka lub dla całej rodziny. Mała świnka nie stwarza zbyt dużych problemów, jednak należy pamiętać, iż jest to zwierzę lubiące towarzystwo i nawet najlepsza opieka często nie jest w stanie zastąpić drugiego kompana. Dlatego opisując odpowiednie warunki do życia, należy podkreślić, iż tego typu zwierzęta najlepiej hodować przynajmniej w parze.

Ile kosztuje klatka dla świnki morskiej i jaka jest cena zakupu zwierzaka?

Opisując ceny, warto rozpocząć od stawki za świnkę morską. Mała rozetka nie jest zbyt kosztowna w zakupie. Cena za młodego osobnika przeważnie zamyka się w kwocie do 150 zł. Cena nieco starszych gryzoni jest przeważnie najbardziej atrakcyjna.

Cena zakupu świnki morskiej będzie ściśle uzależniona od rasy. Dla przykładu, świnka himalajska może kosztować ponad 200 zł, a kawia skinny nawet 400 zł. Najmniej znane rasy zazwyczaj generują najwyższe koszty zakupu.

Osobną kwestią jest odpowiednia klatka dla świnki morskiej. Jej cena przeważnie okazuje się największym wydatkiem. Klatka dla świnki morskiej powinna być dość duża, bowiem nawet miniaturka kawii wymaga dużej przestrzeni. Nasza mała świnka morska najlepiej czuje się w klatkach z prętami, zapewniającymi dobry stopień wentylacji.

Klatka dla świnki morskiej powinna być też odpowiednio wyposażona. Większość nowych produktów jest wyposażana w standardowe domki czy zabawki, jednak dodatkowe akcesoria możemy także dokupować samodzielnie. Dobrej jakości klatka dla świnki morskiej może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Rozpiętość związana z cenami dodatkowych akcesoriów jest bardzo duża.

ikona podziel się Przekaż dalej