Świnka morska rasy texel – zdjęcia

Jak wygląda świnka texel?

Świnka texel wzrost ma podobny, jak pozostałe gatunki świnek morskich – np. długowłosa rozetka, merino czy crested (świnka gładkowłosa). Dorosła świnka texel mierzyć więc będzie zazwyczaj między 20 a 25 cm, przy czym samce mogą być troszkę większe od samic.

Świnka morska rasy rex oraz sheltie skrzyżowały się, tworząc zupełnie nową odmianę. Właśnie w taki sposób powstała świnka morska rasy texel. Hodowcy bardzo długo opracowywali metodę, jak pozbyć się nieco szczeciniastego włosa, który ma świnka rex. To właśnie dlatego włosy świnki texel są miękkie w dotyku, mimo że są naprawdę mocno wykręcone. Mówi się, że kształt kosmków świnki przypomina nieco korkociągi, które po rozczesaniu zamieniają się w przepiękną falę. Mimo, że świnka texel ma ciało z włosami naprawdę długimi, to nie są one szczeciniaste – a miękkie, kręcone i delikatne.

Jak zająć się świnką morską texel?

Świnki morskie różnią się od siebie. Na świecie występują różne odmiany, które wyglądem są zróżnicowane naprawdę kolosalnie – jak np. świnka morska skinny i świnka rozetka. Tak naprawdę niezależnie od tego, którą świnkę kupisz, należy o nią odpowiednio zadbać.

Świnka morska rasy texel jest gryzoniem o długim włosiu, więc jego pielęgnacja będzie w tym przypadku szczególnie ważna. Zwłaszcza, że świnki nie linieją, a ich sierść stale rośnie. Żeby texel nie miała problemów, należy odpowiednio pielęgnować jej włosy, które mogą rosnąc nawet do 20 centymetrów! Zatem, pielęgnacja to podstawa. Jeżeli zaniedbasz swoją świnkę i jej sierść, prawdopodobnie włosy zaczną się kołtunić, a śwince będzie to bardzo przeszkadzać. Przez kołtuny świnka texel może mieć problem z drapaniem się, zaś resztki jedzenia na pewno będą wkręcać się w faliste włosy. Żeby kawia domowa nie miała właśnie takich problemów, należy dbać o swoją świnkę, przeczesywać jej sierść i pielęgnować ją – od czasu do czasu przemywając specjalnym szamponem w letniej wodzie.

Jak w przypadku każdej świnki, istotne jest również obcinanie pazurków. Niektóre świnki ścierają je sobie same, jednak większość ma z tym problem. Kiedy pazurki u świnek są zbyt długie, mogą one przypadkowo zrobić sobie krzywdę. W dodatku, za długie pazurki ograniczają ruch świnek texel, ponieważ wówczas ciężko im stawiać łapki. Bywa też, że przez nieobcięte pazurki tworzą się zniekształcenia, a także trudne do usunięcia zapalenia. Nie chcesz, by świnka cierpiała? A więc, regularnie podcinaj jej pazurki! Jeżeli nie masz pojęcia, jak to zrobić lub zwyczajnie boisz się obciąć pazury śwince, wybierz się do weterynarza. W gabinecie będziesz mógł podpytać się nie tylko o obcinanie pazurków, ale też o to, w jaki sposób pielęgnować konkretne gatunki świnek. Jeśli planujesz zakup tego typu zwierzątka futerkowego, sprawdź także ten artykuł o śwince morskiej sheltie.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Świnki morskie texel – zdjęcia

Czym karmić świnkę morską texel?

Jeżeli świnka ma być szczęśliwa i zdrowa, należy wprowadzić duże obostrzenia co do żywienia gryzoni. Rodzaje pożywienia są różne, jednak kawia domowa wymaga szczególnej troski i dobrze zbilansowanej karmy. Warto zaczerpnąć rady od hodowców świnek texel. Świnkę powinno się karmić dwa razy dziennie, przyzwyczajając ją do konkretnych pór karmienia. Do obowiązkowych pokarmów należą zioła, sianko, dodatkowe żywieniowe akcesoria dla świnki morskiej (np. witamina C lub warzywna kolba) oraz sucha karma (odpowiednio zbilansowana i przeznaczona wyłącznie dla kawii domowej).

Poza suchą karmą, świnki powinny jeść dużo owoców i warzyw, najlepiej świeżych. Powinno się je umyć i wysuszyć, a także nieco przestudzić – zwłaszcza, gdy przechowujesz wszystko w lodówce. Brzuszki świnek są dość wrażliwe i niestety, ale źle podane jedzenie mogłoby im prędko zaszkodzić. Do podstawowych owoców i warzyw dla świnek zalicza się:

  • jabłko
  • marchewka
  • burak
  • pietruszka (natka i korzeń)
  • jarmuż
  • szpinak (uwaga na jego kwasowość!)
  • sałata rzymska
  • zielony ogórek
  • cykoria
  • seler
  • arbuz (od czasu do czasu)
  • banan (sporadycznie)

Czy świnki morskie chorują?

Oczywiście, że tak, podobnie jak większość zwierząt. Świnki czasem mają duże problemy, mimo iż ich ciałka są stosunkowo małe. Zdarza się więc, że świnka texel może zachorować na:

  • zaparcie i biegunkę,
  • przerost zębów trzonowych,
  • zapalenie oskrzeli bądź płuc,
  • zapalenie oczodołu lub rogówki,
  • pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne (jak pchły).

Cena świnki morskiej rasy texel

Hodowlana świnka najczęściej kosztuje ponad 300 zł, choć czasem kwota ta może być znacznie większa lub znacznie mniejsza. Jeżeli jednak cena będzie wyjątkowo „podejrzana” (czyli za niska), należy się porządnie zastanowić nad kupnem takiej świnki. Prawdopodobnie świnka nie pochodzi bowiem z rejestrowanej hodowli, a od zwykłego pseudohodowcy. Fakt, cena może kusić. Jednak świnka, w wyniku z nieumiejętnego łączenia świnek przez pseudohodowcę, może mieć problem z charakterem bądź posiadać wady genetyczne. Bo co, jeżeli była rozmnażana na potęgę, a w jej klatce nie znajdowały się akcesoria dla świnki morskiej, tylko same trociny?

Przed zakupem świnki zobacz, w jakich warunkach mieszkała. Często w sklepie zoologicznym świnki mają mało przestrzeni, mając później problem z poruszaniem się. Uśmiechnięta i pełna radości świnka pochodzić będzie wyłącznie z profesjonalnej hodowli. Warto więc poczytać opinie o hodowlach świnek texel w Polsce, zanim zdecydujesz się na zakup gryzonia. Często to właśnie pierwsze dni życia świnki przesądzają o jej późniejszym zachowaniu – a chyba nikt nie chce w domu nieprzyjaznego, wiecznie wystraszonego „dzikusa”?

ikona podziel się Przekaż dalej