Kawia domowa – co warto wiedzieć?

Rodzaje świnek morskich – opis poszczególnych ras

Ten gryzoń wywodzi się z Ameryki Południowej. Był hodowany w celach konsumpcyjnych oraz rytualnych, a także do badań laboratoryjnych. Dzisiaj w niektórych rejonach światach dalej jest praktykowane jedzenie świnek morskich, ale przeważnie są hodowane w celach hobbystycznych i do towarzystwa.

Rozróżnia się odmiany świnki morskiej na podstawie długości jej włosów. Kawia domowa może być:

  • krótkowłosa – świnka morska amerykańska (gładkowłosa), abisyńska (rozetka), rex, teddy, amercian crested i english crested.
  • długowłosa – prosty włos ma świnka morska peruwianka (peruwiańska), angora, sheltie i coronet, a kręcony ma texel, alpaka, lunkarya i merino.
  • bezwłosa – świnka morska bez sierści to skinny oraz baldwin.

Gładkowłosa świnka morska jest najstarszą rasą. Potrafi sama zadbać o swoje krótkie futerka i można nauczyć ją załatwiać się do kuwety, co ułatwia sprzątanie w klatce. Sheltie jest jej długowłosym odpowiednikiem (jej włosy są przyjemnie miękkie). Długowłosa świnka morska peruwiańska ma włos prosty i bardzo gęsty, otacza ją w całości. Na głowie ma rozetkę, a grzywka opada jej na oczy. Ma charakterystyczny przedziałek. Alpaka to jej kręcony odpowiednik o równie miękkich włosach.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Popularna jest również świnka morska abisyńska (rozetka, abissynian), która na swoim ciele ma co najmniej 8 rozetek (przeważnie po 4 na jeden bok). Wygląda przez to na rozczochraną. Angora jest podobna, tylko ma długie włosy, przez co jej rozetki nie od razu rzucają się w oczy. Z kolei świnka morska pozbawiona całkiem rozetek to texel. Ma miękki włos. Rex to jej krótkowłosy odpowiednik – również nie posiada żadnej rozetki, ale futerko ma sztywne.

Istnieje wiele umaszczeń świnki morskiej. Kawia domowa może być jednobarwna (monocolor), dwubarwna (bicolor) i trójbarwna (tricolor). Dopuszczalne kolory to: biały, czerwony, czarny, złoty, kremowy, beżowy, szafranowy, stale blue, sable, buff. Możliwe są różne znaczenia, a pewne umaszczenia mają swoje własne nazwy. Istnieje m.in. aguti, himalaya, roan, dutch i dalmatyńczyk.

Świnka morska rasy Teddy – jaka jest?

Teddy ma krótkie, szorstkie futerko. Uszka tej świnki morskiej są lekko klapnięte, a główka jest zaokrąglona. Ma szeroki rozstaw przednich łapek. Podobnie rozstawione są jej oczy. Z wyglądu przypomina pluszowego misia, przez co zawdzięcza swoją nazwę. Występują dwie odmiany rasyy Teddy – CH i US. Różnią się tylko długością futerka. Włosy CH rosną do 6 cm i są gęste, a w okolicach brzucha poskręcane. US ma włosy do 2 cm. Jest to rasa zbliżona do rexa.

Jak wszystkie świnki morskie, rasa teddy jest bardzo wesoła i energiczna. Przed wypuszczeniem jest z klatki, warto ogrodzić wybrany fragment podłogi, bo może poprzegryzać kable lub schować się w jakimś kącie. Przywiązuje się do człowieka, jeżeli spędza z nim dużo czasu. Klatka świnki morskiej nie powinna stać na uboczu i być zasłonięta, ponieważ kawia domowa lubi obserwować otoczenie. Jest aktywna w dzień i w nocy. Nie jest to skoczne zwierzątko, ale lepiej zadbać o to, aby klatka była obudowana ze wszystkich stron, także z góry.

Poza klatką (koniecznie z płaskim dnem), dla kawii domowej potrzebny jest także domek do spania, poidełko, paśnik na sianko, miseczka na karmę (dość ciężka, inaczej świnka morska może nią rzucać i rozsypywać jedzenie), płaskie legowisko i zabawki (mogą to być tunele, mostki, kulki czy niskie huśtawki). Do tego potrzebny jest żwirek (najlepiej drewniany granulat, który dobrze wsiąka mocz) oraz kuweta. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o hodowlach świnek morskich.

Hodowla świnek morskich – cena, opis

Kawia domowa jest tańsza w sklepie zoologicznym. Jest to kwestia 20-80 zł. W hodowli ceny są większe. Jest tu mowa o 100-300 zł. Świnkę morską rasy Teddy można kupić przeważnie za 100-200 zł. Zdecydowanie się na hodowlę jest lepszą opcją, ponieważ przebywające tam zwierzątka posiadają rodowód (co umożliwia branie udziału w wystawach) i są zadbane. Nie ma problemów zakupem świnki morskiej w Polsce. Ciąża u kawii domowej trwa 60-70 dni i zazwyczaj rodzi się od 1 do 6 maluchów.

Hodowcy wystawiają ogłoszenia świnek morskich na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych (zoomia.pl, olx.pl) oraz na fanpage swojej hodowli na Facebooku, czasami też i stronie internetowej. Po wstępnym wyborze na podstawie zdjęcia powinieneś odwiedzić wybrane miejsce. Podczas spotkania możesz zweryfikować, czy zwierzątko jest zdrowe oraz jak się zachowuje. Zwróć również uwagę na to, czy w jednej klatce nie przebywa zbyt dużo osobników oraz czy mają jedzenie i wodę.

Świnka morska rasy Teddy siedząca na niebieskim kocu, a także opis i co warto wiedzieć
Świnka morska rasy Teddy oraz wszystko, co warto wiedzieć, czyli opis gatunku i cena

Kawia domowa to zwierzę stadne, więc źle znosi samotność. Najlepszą opcją jest zakupienie od razu dwóch świnek z tego samego miejsca. Te zwierzątka mocno się ze sobą zżywają i rozłąka jest dla nich stresująca. Bronią swojego terytorium, dlatego przyjęcie obcego osobnika z innej hodowli do swojego stada może im zająć trochę czasu.

Żywienie, pielęgnacja i choroby świnek morskich

Co powinna jeść świnka morska rasy Teddy?

Świnki morskie są roślinożerne. W ich codziennej diecie powinna znajdować się sucha karma dla świnek morskich, ale także sianko. Warto urozmaicać posiłki o warzywa (m.in. marchewkę, brokuły, buraki, szpinak, paprykę, natkę pietruszki, rzodkiewkę), a sporadycznie także o owoce (np. jabłka, banany). Kawia domowa lubi trawę i zioła (np. bazylię, koperek, mniszek lekarski).

Karma dla królików jest dla nich niewystarczająca i nie powinno się jej podawać. Świnka morska musi dostawać wystarczająco dużo witaminy C, której sama nie jest w stanie wyprodukować. Jej niedobór może być przyczyną niektórych chorób.

Ważne jest, aby nie karmić świnki morskiej fasolą, ponieważ jest dla niej trująca. Równie niewskazane jest podawanie kapusty, cebuli i ziemniaków. Mleko może wywołać biegunkę. Należy za to pamiętać o tym, aby kawia domowa miała stały dostęp do świeżej wody w swoim poidełku.

Jak dbać o świnkę morską?

Świnka morska bez sierści potrzebuje cotygodniowych kąpiel i nacierania oliwką, aby nie doszło do przesuszenia skóry. Kawia domowa taka jak teddy nie musi być często szczotkowana, ale trzeba sprawdzać, czy w jej sierści nie zalęgły się jakieś pasożyty oraz czy nie ma alergii. Długowłose o prostych włosach muszą być czesane miękką szczoteczką, a o kręconej sierści trzeba delikatnie przeczesywać palcami. Należy również regularnie przycinać im pazurki.

Te zwierzątka żyją przeważnie 6-8 lat, czasem troszkę dłużej. Jednak problemy ze zdrowiem zaczynają się, gdy świnka morska ma około 5-6 lat. Najczęstszym są zęby. Kawia domowa powinna je sama ścierać, jedząc coś twardego, ale czasami stają się za długie i uniemożliwiają im jedzenie. Bakterie i infekcje mogą doprowadzić do wypadnięcia zębów. Istotna jest szybka diagnoza, dzięki której można wyleczyć chorobę i zapobiec nieszczęściu.

Świnka morska może mieć problemy ze skórą. Przyczyną może być stres, błędy żywieniowe czy zbyt liczne stado. Poza tym może jej się przytrafić: pastereloza, liszaj strzygący, gruźlica, salmonelloza i świerzbowiec. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy (np. wymioty, biegunke, osowiałość, unikanie kontaktu z człowiekiem, duszności, silny świąd, spadek masy ciała), bezzwłocznie udaj się ze zwierzątkiem do weterynarza. Osobniki z chorobą zakaźną należy oddzielić od reszty stada.

ikona podziel się Przekaż dalej