Kawia domowa – rasy, wygląd i charakter peruwianek

Popularne rasy świnek morskich

Świnka morska, czy innymi słowy kawia domowa, występuje w postaci wielu indywidualnych ras. Najważniejszym i najczęściej stosowanym kryterium podziału jest zazwyczaj długość sierści. Jest to istotny czynnik, decydujący o wyglądzie, a także wymaganiach pielęgnacyjnych zwierzęcia. W ofertach hodowlanych znajdziemy:

  • Świnki morskie krótkowłose – to gatunki, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Do dobrych przykładów należy świnka abisyńska, czyli tak zwana rozetka. Krótkowłosa kawia to także popularna, domowa świnka gładkowłosa, wyróżniająca się lejącą, łagodnie opadającą sierścią. Obie rasy (rozetka i świnka abisyńska) są dość łatwe w pielęgnacji, a opieka, nad jakością futra nie jest szczególnie skomplikowana.
  • Świnki morskie długowłose – w tej kategorii znajdują się wszystkie gatunki z dłuższą sierścią. Naszym przykładem jest długowłosa świnka morska peruwianka, której długość futerka może wynosić kilkanaście centymetrów. Wiele osób uważa, że rasa długowłosa jest nieco trudniejsza w pielęgnacji niż kawia krótkowłosa. Z tego powodu, świnka morska peruwianka nie cieszy się tak dużą popularnością jak rozetka czy miniaturka abisyńska.
  • Rasy bezwłose czyli skinny, świnka morska bez sierści – o ile świnka długowłosa i krótkowłosa mogą niekiedy wyglądać dość po dobnie, o tyle gatunki bezwłose mocno się wyróżniają. W hodowlach znajdziemy niekiedy oferty sprzedaży świnek skinny, pozbawionych sierści na całym ciele. Świnka morska bez sierści posiadaj jedynie szczątkowe futerko na pyszczku, a jej skóra pozostaje nieosłonięta. Rasy skinny wymagają odpowiedniej ochrony i zapewnienia ciepłego lokum. W odróżnieniu od rasy długowłosej, świnka skinny nie wymaga czesania, jednak posiada zwiększone wymagania żywieniowe.

Jak wygląda domowa świnka morska peruwianka i jakiej pielęgnacji wymaga?

Domowa świnka morska peruwianka to mały gryzoń, którego waga przeważnie nie przekracza 1,2 kg Jest to odmiana długowłosa, najczęściej występująca w trójkolorowej szacie. Długowłosa peruwianka przeważnie posiada kosmki sierści w kolorze białym, brązowym oraz czarnym, ich układ może być bardzo zróżnicowany. W hodowlach znajdują się też świnki w kolorze biało czarnym, czy biało rudym, jednak nie są to najpopularniejsze odmiany barwowe.

Długowłosa świnka morska peruwianka, podobnie jak abisyńska rozetka czy świnka skinny, posiada pewne wymagania pielęgnacyjne. Podstawą będzie odpowiednio duża klatka, zapewniająca możliwość swobodnego chodzenia. Woliera powinna być dopasowana zarówno do wielkości, jak i ilości zwierząt.

Długowłosa peruwianka i krótkowłosa rozetka abisyńska mogą chodzić po wyściółce z sianka, jednak najlepiej sprawdza się specjalny granulat, który nie psuje się tak szybko i nie przyczepia do sierści. Konieczne jest też regularne czesanie małego pupila oraz kontrola stanu jego sierści. Świnka morska peruwianka może być delikatnie czesana za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Opieka może także polegać na okresowej kąpieli, którą wykonujemy jedynie w razie konieczności. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o śwince morskiej gładkowłosej.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Hodowlana świnka morska bez sierści czy świnka morska peruwianka wymagają aktywności fizycznej. Dlatego warto je regularnie wypuszczać z klatki, kontrolując aktywność. Wypuszczając wszystkie rasy gryzoni, należy zabezpieczyć kable i elementy, które mogą ulec przypadkowemu pogryzieniu.

Opieka nad rozetkami czy peruwiankami polega również na regularnej kontroli stanu uzębienia i pazurków. Domowa świnka abisyńska i skinny może wymagać przycinania pazurków, a także podawania produktów do gryzienia. Ich zadaniem będzie naturalne ścieranie wyrastających zębów.

Charakter peruwianek

Zarówno świnka peruwianka, jak i kawia krótkowłosa to łagodne, przyjazne stworzenia o pogodnym usposobieniu. Prawidłowa opieka oraz delikatność sprawiają, że zwierze szybko przywiązuje się do ludzi, obdarzając ich swoim zaufaniem.

Co prawda świnki morskie nie są typami pupili do przytulania, jednak sama ich obserwacja może być dla właściciela dużą rozrywką. Większość świnek morskich dobrze znosi codzienną pielęgnację, jeśli zostanie do niej odpowiednio przyzwyczajona. Pupil może także wydobywać z siebie radosne świsty i dźwięki nawołujące do podania posiłku.

Ze względu na łagodny charakter oraz ciekawy wygląd, kawia domowa świetnie sprawdza się w roli przyjaciela starszego dziecka. Może być też przyjaznym pupilem dla osoby dorosłej. Decydując się na tego zwierzaka, musimy jedynie pamiętać, że świnki morskie mogą hałasować o świcie. Są to godziny ich największej aktywności. Po południu kawie domowe lubią leniwy wypoczynek i obserwacje otaczających je domowników.

Schronienie i wymagania żywieniowe świnek morskich

A może domek dla świnki morskiej i dodatkowe wyposażenie klatki?

Jak już wiemy, klatka dla świnki powinna być dostatecznie duża. Dobrym pomysłem będzie też dodatkowo wyposażenie jej wnętrza. Wszystkie gatunki gryzoni lubią aktywność, dlatego w klatce możemy umieszczać różnego rodzaju zabawki. Miniaturka gładkowłosa czy świnka morska bez sierści powinny mieć także odpowiednie schronienie, zapewniające poczucie bezpieczeństwa.

W ofertach sprzedaży z pewnością znajdziemy domek dla świnki morskiej. Przy odrobinie umiejętności możemy go też wykonać samodzielnie. Domek dla świnki morskiej powinien być dopasowany do rozmiarów pupila. Jeśli w klatce przebywa więcej osobników, możemy zakupić dwa schronienia lub jeden większy domek dla świnki morskiej. Wyposażenie sklepów zoologicznych jest tak duże, że z pewnością znajdziemy idealny produkt dla swoich pupili.

Domek dla świnki morskiej powinien posiadać zdejmowane zadaszenie i przestronne wejście. Do podstawowego wyposażenia klatki należy też poidełko i mały paśnik. Nasza miniaturka może też korzystać z bardziej wymyślnych akcesoriów, które uprzyjemnią jej codzienne życie.

Prawidłowe żywienie i możliwe problemy zdrowotne

Wielu przyszłych właścicieli zastanawia się, ile żyją te gatunki gryzoni. Okazuje się, że peruwianka czy świnka abisyńska żyją średnio 5 do 10 lat. Duży wpływ na żywotność ma właściwa opieka, a w szczególności odpowiednie żywienie.

Miniaturka gładkowłosa czy peruwianka mogą jeść karmy gotowe. Warto czytać ich skład i wybierać produkty z górnej półki. Cena karmy nie jest szczególnie wysoka, a zakup nawet najlepszej jakości produktu nie będzie zbyt dużym wydatkiem.

Gładkowłosa miniaturka, świnka morska bez sierści czy peruwianka mogą też zjadać świeże warzywa. Powinny one stanowić niewielki dodatek do codziennej diety. Dzięki świeżym produktom, nasz pupil uzupełni dietę o witaminę C. Świnka gładkowłosa czy peruwianka mogą też niekiedy spożywać świeże owoce, jednak powinien być to jedynie rzadko podawany przysmak, a nie codzienne menu.

Długowłosa świnka morska peruwianka, a także jej wygląd, opis, charakter i hodowla w domu
Jaki charakter i wygląd ma świnka morska peruwianka, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Pamiętajmy, że prawidłowa opieka i żywienie mogą ustrzec pupila przed wieloma chorobami. Dlatego w hodowlach należy zwracać szczególną uwagę na jakość posiłków i dodatków. Niestety nawet najlepsze żywienie nie zagwarantuje tego, że krótkowłosa rozetka, czy gładkowłosa kawia będą całkowicie zabezpieczone przed chorobami.

W hodowlach zdarzają się pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne, które wpływają na stan zdrowia pupila. Dlatego warto dokonywać regularnej kontroli stanu futra oraz upewnić się, czy nasza domowa miniaturka jest w pełni zdrowa. Przy nieprawidłowym żywieniu mogą też wystąpić problemy żołądkowe czy biegunki. Do możliwych chorób należy także bolesny przerost pazurów oraz zapalenia dziąseł, wywołane przez niedobory witaminy C.

Pamiętajmy też, że wszystkie gatunki gryzoni, a szczególnie świnka morska bez sierści, peruwianka i świnka morska abisyńska, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem oraz przeciągami. Pomocna okazuje się tutaj przemyślana lokalizacja klatki, a także dodatkowy domek dla świnki morskiej.

Cena zakupu – ile kosztuje świnka morska peruwianka

Świnki morskie są bardzo popularnymi pupilami domowymi, dzięki czemu w niemal każdym mieście działa hodowla, która zajmuje się sprzedażą tych stworzeń. Niestety nie każda rasa jest tak łatwo dostępna, a cena zakupu młodego pupila czasem może okazywać się dość wysoka.

Cena zakupu świnki morskiej krótkowłosej przeważnie zamyka się w kwocie 50-150 zł. Cena za peruwiankę może być niekiedy nieco wyższa. Ze względu na mniejszą liczbę hodowli, rasowa peruwianka może kosztować około 70-300 zł. Jeszcze droższe okazują się świnki morskie bez włosów, których cena zakupu wynosi od 200 do 500 zł.

Dodatkowym wydatkiem będzie też klatka, domek dla świnki morskiej oraz pełne wyposażenie. Cena zakupu całego zestawu niezbędnego w hodowlach to od kilkudziesięciu złotych (w przypadku klatek używanych) do kilkuset złotych. Za profesjonalne wyposażenie dla większej liczby zwierząt przyjdzie nam niekiedy zapłacić ponad 1000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej