Co warto wiedzieć o świnkach morskich?

Świnka morska gładkowłosa – opis rasy

Jest to najstarsza rasa świnki morskiej. Pochodzi z Ameryki Południowej. Dawniej hodowano je głównie w celach konsumpcyjnych oraz rytualnych, a także do badań laboratoryjnych. Choć obecnie w Peru dalej hoduje się świnki morskie na mięso, to w innych częściach świata kawia domowa stała się towarzyszem rodzin.

Świnki morskie są przyjacielskie. Należy jednak pamiętać, że są to zwierzęta stadne i źle znoszą samotność. Decydując się na tego gryzonia, warto rozważyć zakup od razu dwóch, najlepiej z tego samego miejsca, ponieważ świnki morskie zżywają się ze sobą. Spokrewnione gatunki kawii, jej dzicy kuzyni, są znacznie bardziej agresywne i bardziej terytorialne, co jednak nie oznacza, że świnka morska nie będzie znaczyć terenu. Niektóre osobniki bardzo długo mają problem z zaakceptowaniem nowego członka stada. Przywiązują się do człowieka i potrzebują z nim kontaktu. Ich klatka powinna znajdować się w takim miejscu, w którym będą miały możliwość obserwowania otoczenia.

Świnka morska gładkowłosa jest nazywana również świnką morską amerykańską. Ma gładkie futerko, które jest gęste i krótkie (ok. 18 mm). Potrafi sama zadbać o swoje futerko, jest niezwykłym czyściochem. Można nauczyć ją załatwiania się do kuwety, a nie po całej klatce (co bardzo ułatwia sprzątanie).

Inne odmiany świnek morskich

Istnieje bardzo dużo świnek morskich, jednak nie określa się tego jako osobne gatunki, a po prostu rasy. Odmiany rozróżnia się na podstawie długości włosa lub jego braku. Rodzaje świnki morskiej prezentują się w następujący sposób:

  • krótkowłose – należy do nich świnka morska gładkowłosa, ale także rozetka (abisyńska), teddy, amercian crested, english crested, rex,
  • długowłose – świnki morskie z włosami do nawet 15 cm. Najbardziej znana długowłosa świnka z włosem prostym jest peruwianka. Popularna jest również sheltie, a nieco mniej znana coronet. Długowłosa kawia domowa z włosem kręconym to z kolei texel, alpaka, merino i lunkarya,
  • bezwłose – są to świnki morskie łyse. Mają szczątkowe futerko na pyszczku i czasem łapkach. Wyróżnia się świnkę morską skinny oraz baldwin.

Świnki morskie krótkowłose są najbardziej popularne w Europie, ponieważ to one najwcześniej tutaj trafiły. Jednak nie oznacza to, że inne są trudno dostępne. Ciekawa jest świnka morska abisyńska, inaczej rozetka. Jest tak nazywana ze względu na charakterystyczne ułożenie włosa, który jest szorstki i sztywno sterczący. Wygląda, jakby była rozczochrana. Na swoim ciele ma co najmniej osiem rozetek. Z kolei długowłosa peruwianka (potoczna nazwa świnki morskiej peruwiańskiej) ma gęstą sierść, która równomiernie otacza całego gryzonia. Ma charakterystyczny przedziałek, na oczach grzywkę, a na głowie rozetkę. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o hodowlach świnek morskich.

Te małe gryzonie mogą mieć różne umaszczenia. Są jednobarwne (monocolor), dwubarwne (bicolor) i trójbarwne (tricolor). Możliwe kolory świnki morskiej to: biały, złoty, beżowy, czarny, kremowy, czerwony, szafranowy, sable, buff, stale blue. Dopuszczalne są także różne znaczenia. Popularne są umaszczenie aguti (naprzemiennie ciemne i jasne pasy koloru), dutch (grzywka i przednia połowa korpusu biała, kolorowa głowa), roan (na całym ciele mieszają się ciemniejsze i białe włosy), dalmatyńczyk (ciemne plamy, reszta biała) i himalaya (czerwone oczy, ciało białe, a nos, uszy i stopy brązowe lub czarne).

Kawia domowa – żywienie i pielęgnacja

Świnki morskie z włosami dłuższymi muszą być delikatnie wyczesywane, najlepiej miękką szczotką. Jeżeli ten włos jest kręcony (np. świnka morska texel), to najpierw należy przeczesać go palcami (czasami to wystarcza). Krótkowłose wymagają regularnego sprawdzania sierści pod kątem pasożytów i alergii. Świnka morska skinny potrzebuje cotygodniowych kąpieli i nawilżania skóry oliwką, aby nie doszło do przesuszenia.

Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków i sprawdzaniu czy zęby nie są za długie. Świnka morska sama powinna je spiłować, jedząc coś twardego, gdyby jednak było inaczej, należy udać się z nią do weterynarza. Za długie zęby będą przeszkadzały w jedzeniu, przez co może dojść do śmierci gryzonia.

Polecane produkty i akcesoria dla świnek morskich

Kawia domowa jest roślinożerna. W jej codziennej diecie powinna znajdować się sucha karma dla świnek morskich, sianko oraz warzywa (mogą to być np. brokuły, natka pietruszki, marchewka, buraki, szpinak, rzodkiewka, papryka, pomidory). Od czasu do czasu można podawać owoce (np. jabłka, melony, banany). Niewskazane jest podawanie pokarmu dla królików, ponieważ nie posiada on wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Chodzi głównie o witaminę C, której świnka morska sama nie produkuje i jest narażona na jej niedobór. Można jej podawać również trawę lub zioła (m.in. koperek i bazylię).

Bez względu na wiek, w takim jest świnka morska, nie powinna ona jeść fasoli (jest trująca), kapusty, ziemniaków i cebuli. Niewskazane jest podawanie mleka (może wywołać biegunkę). Za to należy pamiętać, aby kawia domowa miała stały dostęp do świeżej wody w poidełku.

Sklep zoologiczny czy hodowla – gdzie kupić świnkę morską?

Hodowla świnek morskich – cena, informacje, opis

Ceny zależą nie od odmiany, a bardziej od miejsca, z którego kupuje się świnkę morską. W sklepie zoologicznym nie są to duże ceny – jest to kwestia 20-80 zł. Cena w hodowli jest większa, można tam kupić małą świnkę morską w granicach 100-300 zł. Wyższy próg jest spotykany rzadziej, zdecydowanie częściej jest to kwota 150-200 zł.

Zakup w zarejestrowanej hodowli jest bezpieczniejszy. Otrzymuje się rodowód świnki morskiej i możne ona brać udział w wystawach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzak będzie zdrowy i przy odpowiedniej diecie oraz zainteresowaniu nim, przeżyje długie lata. Ciąża u świnki morskiej trwa mniej więcej 60-70 dni i przeważnie rodzi się od 1 do 6 maluchów. Świnek morskich jest bardzo dużo i nie ma problemów z jej zakupem.

Hodowcy zamieszczają ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych (olx.pl, zoomia.pl) oraz na fanpage hodowli na Facebooku. Można wybrać świnkę morską na podstawie zdjęcia, ale lepiej zdecydować dopiero po wizycie w hodowli. W trakcie spotkania możemy zweryfikować, czy kawia domowa wygląda na zadbaną, czy ma lśniące futerko, czy nie jest agresywna. Zdjęcia nie ujawnią, czy w klatce przebywa zbyt wiele osobników, czy mają czysto i czy żaden z nich nie wygląda na chorego. Dlatego ważne jest umówienie się na wizytę i sprawdzenie tego.

Choroby świnek morskich

Świnki morskie żyją od 6 do 8 lat, choć niektóre osobniki mogą osiągnąć nieco starszy wiek. Jednak małe gryzonie zazwyczaj nie żyją dłużej niż 10 lat. Rekord długości życia kawii domowej to 14 lat i 10 miesięcy. Mając 5-6 lat, świnka morska może mieć już problemy zdrowotne.

Kawia domowa często ma kłopoty z zębami. Mogą być przerośnięte i potrzebna będzie interwencja weterynarza (może skrócić zbyt długie siekacze i trzonowce). Zdarza się, że czasami za zły stan uzębienia odpowiadają bakterie i infekcje. Ich szybkie wykrycie powinno zatrzymać rozwój choroby i nie doprowadzić do utraty zębów.

Zanieczyszczona klatka, podłoże z prętami oraz otyłość i brak ruchu mogą spowodować zapalenie opuszek palcowych. Czasami błędy żywieniowe, stres lub zbyt duże stado może być przyczyną problemów skórnych u świnki morskiej.

Niepokojące objawy to: matowa sierść, wymioty, biegunka, silny świąd, drobne krostki na skórze, wypadanie włosów, unikanie kontaktu z człowiekiem, brak apetytu, spadek masy ciała, duszności oraz osowiałość. Jeżeli zauważysz to u swojej świnki morskiej, bezzwłocznie udaj się z nią do weterynarza. Gdy okaże się, że cierpi na chorobę zakaźną, to warto wtedy przebadać resztę osobników, z którymi przebywała. Może przytrafić się jej: salmonelloza, gruźlica, pastereloza, liszaj strzygący i świerzbowiec.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny