Rasy świnek morskich oraz opieka nad nimi

Odmiany świnek morskich

Nie każdy wie, ale tak naprawdę prawidłowa nazwa dla tego gryzonia to kawia domowa. Pochodzi z Ameryki Południowej. W tamtych rejonach kawia domowa hodowana jest w celach konsumpcyjnych i laboratoryjnych, a nie do towarzystwa (hobbistycznie). Rasy świnek morskich można podzielić na kilka grup. Chodzi głównie o długość sierści (lub jej brak) oraz strukturę włosa.

Kawia domowa może być:

  • długowłosa – świnka morska peruwianka (peruwiańska), coronet, angora, a także świnka morska sheltie mają włos długi i prosty. Kręconą sierść ma texel, lunkarya, merino i alpaka.
  • krótkowłosa – świnka morska abisyńska (abyssinian, rozetka), rex, teddy, amercian crested, english crested oraz amerykańska (gładkowłosa).
  • bezwłosa – świnka morska skinny oraz baldwin.

Nie ma rasy, która byłaby określana jako tzw. miniaturka. Świnki morskie z reguły są małe. Najstarszą z wyżej wymienionych ras jest gładkowłosa świnka morska, a jej długowłosym odpowiednikiem jest sheltie. Peruwianka ma rozetkę na głowie i charakterystycznych przedziałek, na oczy opada jej grzywka, a jej włos jest bardzo gęsty. Świnka morska abisyńska ma co najmniej 8 rozetek i wygląda, jakby była rozczochrana. Rozbawiona rozetek jest texel (ma miękki włos) oraz rex (ma sztywne futerko).

Kawia domowa ma różne umaszczenia. Istnieją świnki jednobarwne, dwubarwne i trójbarwne. Akceptowalne kolory to: biały, złoty, czarny, czerwony, kremowy, sable, szafranowy, beżowy, stale blue, buff. Kawia może mieć także znaczenia, a niektóre umaszczenia otrzymały własną nazwę m.in. dutch, himalaya, roan, dalmatyńczyk czy aguti.

Żywienie, pielęgnacja – opieka nad świnką morską

Kawia to roślinożerne stworzonko. Można podawać jej karmą dla świnek morskich, ale potrzebne jest też sianko. Kawia zjada warzywa takie jak: marchewka, papryka, rzodkiewka, brokuł, buraki, szpinak, natka pietruszki. Od czasu do czasu można podawać jej owoce np. banany, jabłka. Ten gryzoń lubi trawę i zioła m.in. koperek, bazylię.

To zwierzątko potrzebuje odpowiedniej ilość witaminy C, aby uniknąć niektórych chorób wynikających z jej niedoboru. Z tego powodu karma dla królików jest niewystarczająca i nią nie należy karmić świnki morskiej. Dla kawii trująca jest fasola, ale nie można podawać jej także ziemniaków, cebuli, kapusty i mleka. Zazwyczaj te zwierzątka żyją 6-8 lat, lecz problemy zdrowotne zaczynają około 5-6 roku życia i najczęściej są to kłopoty z zębami. Świnka morska powinna sama je ścierać (jedząc coś twardego). Jeśli tak się nie stanie, zęby urosną i uniemożliwią jej jedzenie, a różne bakterie i infekcje mogą spowodować, że zęby wypadną. Regularnie należy sprawdzać, czy z zębami kawii domowej jest wszystko w porządku. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o świnkach morskich długowłosych.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Długowłosa świnka morska czarna
Świnka morska długowłosa w domu, czyli jej wychowanie, cena i potrzeby

Świnka morska długowłosa o włosie prostym (np. peruwianka) powinna być wyczesywana miękką szczotką. Z kolei kawię domową o włosie długim, ale kręconym (np. texel), należy delikatnie przeczesywać palcami. Świnkę morską pozbawioną sierści należy kąpać raz w tygodniu oraz nacierać jej skórę oliwką, żeby kawia nie miała przesuszonej skóry. U krótkowłosych świnek czesanie nie jest niezbędne, ale trzeba sprawdzać, czy w futerku nie ma żadnych pasożytów. Regularnie należy przycinać pazurki.

Co jeszcze warto wiedzieć o świnkach morskich?

Hodowla a sklep zoologiczny – cena świnki morskiej

Kawia domowa to zwierzątko stadne, dlatego najlepiej od razu zakupić dwa osobniki. Warto kupić je w tym samym czasie z tego samego miejsca, ponieważ te gryzonie zżywają się ze sobą, a wprowadzanie później nowego członka stada może być problematyczne. Świnka morska znajdująca się na swoim terytorium może nie tolerować nowego przybysza.

Cena świnki morskiej zależna jest od miejsca, w którym kupuje się to małe zwierzątko. W sklepie zoologicznym można ją kupić przeważnie w granicy 20 – 80 zł, czasami nieco więcej (100 zł). W hodowli jest to kwestia już ok. 100 – 300 zł, ale zazwyczaj ok. 200 zł. Choć hodowla to nieco droższa opcja, to jest lepszym rozwiązaniem. Takie świnki morskie mają rodowody i mogą uczestniczyć w wystawach. Kupujący ma też pewność, że zwierzątka są zdrowe i nie były przypadkowo rozmnażane.

Ogłoszenia można znaleźć na Facebooku (fanpage hodowli) oraz na różnych portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Gdy już będziesz miał upatrzone zwierzątko (lub kilka zwierzątek), to przed ostateczną decyzją warto odwiedzić hodowlę i przyjrzeć się warunkom, w jakich żyją gryzonie. Powinny mieć czysto, a w poidełko nie może brakować wody. Muszą być zdrowe, a w klatkach nie może być zbyt dużo osobników. Nie powinny przejawiać agresji ani między sobą, ani do ludzi.

Jakie akcesoria powinna mieć świnka morska długowłosa?

Klatka dla świnki morskiej nie powinna być zbyt mała. Przy jednym osobniku klatka powinna mierzyć co najmniej 80x60 cm, a przy dwóch to minimum 100x60 cm. Podłoże musi być koniecznie gładkie, aby malutkie łapki kawii nie wpadły w otwory między prętami. Do kuwety (jeśli świnka morska potrafi się do niej załatwiać) należy dawać żwirek w postaci drewnianego granulatu lub ściółki. Miseczka na karmę powinna być w miarę ciężka (aby kawia nią nie rzucała), a poidełko i paśnik na sianko zawieszone na prętach klatki. Nie jest to skoczne zwierzę, więc nie są potrzebne podesty ani półki.

Sprawdza się za to hamak dla świnki morskiej. Takie podwieszane legowisko może stać się ulubionym miejscem gryzonia, podobnie jak np. niskie huśtawki. Z kolei domek pozwoli śwince morskiej schować się, gdy nie będzie chciała znajdować się na widoku. Kołowrotek nie jest najlepszym pomysłem, ale świnka morska lubi tunele i mostki, a także zabawki typu rolki lub kulki. Świnki morskiej nie powinno wypuszczać się na nieosłonięty kawałek podłogi. Wybieg musi być wydzielony, inaczej gryzoń może poprzegryzać kable lub schować się pod kanapą.

Świnka morska długowłosa, krótkowłosa, a także ta bez sierści – źle znosi samotność. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł poświęcać jej naprawdę dużo czasu, a ona będzie prawie cały czas zamknięta w klatce, zastanów się wyborem od razu dwóch osobników. Pamiętaj jednak, że nawet gdy świnki morskie mają towarzystwo, potrzebują stałej opieki i zainteresowania.

ikona podziel się Przekaż dalej