Świnka morska bez sierści – poznaj idealnego gryzonia dla alergików
Bezwłosa świnka morska nie jest powszechnienie znaną rasą. Można ją porównać do kota sfinksa – nie każdemu będzie się podobać. Jakie są łyse świnki morskie? Czy świnka morska bez sierści naprawdę nadaje się dla alergików? Czy tylko skinny to rasa świnki morskiej bez włosów? Czy świnka peruwianka także jest bez futra? Jaka jest cena tego gryzonia? Czytaj dalej, a poznasz opinie na temat bezwłosej kawii domowej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach świnek morskich.
Łysa świnka morska – opinie
Odmiany kawii domowej – świnka morska bez sierści i z włosami
Świnka morska to tak naprawdę kawia domowa i pochodzi z Ameryki Południowej. W tamtym rejonie świata dalej jest hodowana w celach konsumpcyjnych i laboratoryjnych, a nie towarzyskich (hobbistycznie).
Rasy świnek morskich można podzielić na:
- kawia domowa krótkowłosa – świnka morska rozetka (abisyńska, abyssinian), gładkowłosa (amerykańska), teddy, amercian crested, english crested, rex.
- kawia domowa długowłosa (włos prosty) - świnka peruwianka (świnka morska peruwiańska), sheltie, angora, coronet.
- kawia domowa długowłosa (włos kręcony) – świnka morska texel, merino, alpaka, lunkarya.
- kawia domowa bez włosów – świnka morska skinny, baldwin.
Kawia domowa skinny została wyhodowana w laboratorium. Ta świnka morska rodzi się bez włosów. Szczątkowe futerko znajduje się na kończynach i pyszczku, a jej skóra jest aksamitna w dotyku. Rasa baldwin ma skórę szorstką. Te osobniki rodzą się z włosami, które z czasem po prostu wypadają.
Czy łysa świnka morska nadaje się dla alergika?
Nie jest prawdą stwierdzenie, że bezwłose zwierzęta nie uczulają. To nie sierść na to wpływa. Alergię wywołuje białko zawarte w ślinie, moczu i feromonach. Szczególnie uczulają samce, bo mają więcej tego białka. Uczulenie wywołuje również naskórek. Tak naprawdę łyse świnki morskie uczulają tak samo, jak te z włosami.
Pielęgnacja tych gryzoni jest niezwykle ważna. Bezwłose świnki morskie trzeba raz na tydzień kąpać oraz nacierać skórę oliwką, bo może dojść do przesuszenia skóry. Tak jak każdej kawii, regularnie przycina się pazurki oraz sprawdza zęby. Świnka morska zazwyczaj sama je ściera, gdy je coś twardego, ale czasami mogą urosnąć do takiego stopnia, że uniemożliwią kawii jedzenie. Wtedy należy od razu udać się do kliniki weterynaryjnej. Nie można spiłowywać zębów świnki morskiej samodzielnie!
Charakter świnek morskich jest do siebie podobny. Są aktywne w dzień i w nocy, powinny być wesołe i energiczne. Te gryzonie przywiązują się do człowieka, pod warunkiem, że spędza z nimi odpowiednio dużo czasu. Świnki morskie to zwierzęta stadne, zżywają się ze sobą i dobrze czują się w swoim towarzystwie. Mają jednak problem z zaakceptowaniem nowego osobnika w stadzie.
Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje
Klatka świnki morskiej nie powinna stać w kącie, bo to stworzonko lubi obserwować otoczenie. Nie może też zostać umieszczona w miejscu, gdzie jest przeciąg. Bezwłosa świnka morska nie jest odporna na zimno, więc niezbędne jest ciepłe posłanie w klatce (np. kocyk). Różne hamaki, legowiska i niskie huśtawki powinny spodobać się kawii, ale jest to zwierzątko delikatne i łatwo ulega różnym urazom. Gdy wypuszczasz świnkę morską z klatki, pamiętaj, aby miała wydzielony fragment podłogi, w przeciwnym razie może schować się pod kanapą i poprzegryzać różne kable. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o świnkach morskich skinny.
Cena i prawidłowe żywienie świnki morskiej
Hodowla świnek morskich bez futra i z włosami
Świnki morskie w sklepie zoologicznym kosztują od 20 do 100 zł. Nie to jednak najlepszy wybór. Trzymane tam zwierzęta nie mają indywidualnie dobranej diety oraz mają mało kontaktu z człowiekiem. Późniejsze oswojenie takiego gryzonia może być problematyczne. Do tego dochodzi do rozmnażania blisko spokrewnionych osobników, ponieważ wszystkie świnki morskie żyją w jednej klatce (przeważnie akwarium, które jednak nie zapewnia im odpowiedniej wentylacji).
Koszt kawii domowej z hodowli to już kwestia 100-300 zł. Nie tylko masz pewność, że te świnki morskie przyzwyczajone są do kontaktu z człowiekiem i są dobrze karmione, ale także otrzymujesz rodowód kawii. Umożliwia on wzięcie udziały w wystawach.
Mimo że po świnkę morską z hodowli zazwyczaj trzeba kawał podjechać, a nie tylko podejść do najbliższego zoologicznego, to jest to bezpieczniejsza opcja. Przy bezwłosych świnkach morskich może okazać się koniecznością – zazwyczaj nie są sprzedawane stacjonarnie. Ogłoszenia możesz znaleźć na fanpage hodowli na Facebooku lub na portalach ogłoszeniowych (m.in. olx.pl czy zoomia.pl). Będąc na miejscu, możesz ocenić, w jakich warunkach trzymane są gryzonie, czy wyglądają na zdrowe i czy nie są agresywne. Kontakt z hodowcą nie powinien urwać się po zakupie świnki morskiej – w razie jakichś pytań, zawsze możesz zapytać hodowcę.
Co może jeść bezwłosa kawia domowa?
Jest to roślinożerne zwierzątko. Na rynku istnieją odpowiednie karmy przeznaczone dla świnek morskich i to nimi można je karmić. W ich codziennej diecie nie powinno zabraknąć również sianka umieszczonego w paśniku. Kawia domowa je także warzywa m.in. marchewkę, rzodkiewkę, brokuły, buraki, natkę pietruszki, paprykę, szpinak. Lubi trawę i zioła np. bazylię, koperek. Od czasu do czasu można podawać jej owoce np. jabłka, banany.
Nie można podawać śwince morskiej fasoli, ponieważ jest dla niej trująca. Szkodliwe są dla niej także: cebula, ziemniaki, mleko i kapusta. Jeśli zastanawiałeś się, czy możesz podawać śwince morskiej karmę dla królików, to odpowiedź brzmi: nie. Organizm kawii domowej nie wytwarza witaminy C, która jest bardzo ważna (jej niedobór może doprowadzić do różnych chorób), a karma dla innych gryzoni nie zawiera odpowiedniej ilości tej witaminy. Zadbaj o to, aby świnka morska miała na czym ścierać zęby i nie doszło do ich przerostu.
Świnka morska bez sierści wymaga więcej zaangażowania niż kawia domowa z włosami. Trzeba dbać o to, aby zawsze miała ciepło i się nie przeziębiła. Jednocześnie należy uważać, aby nie przesuszyć jej skóry i pamiętać o regularnych kąpielach oraz natłuszczaniu oliwką. Trzeba obchodzić się z nią delikatnie, bo jest to wrażliwe i podatne na urazy stworzonko.