Charakterystyka kawii domowej – gatunki czy rasy?

Odmiany świnek morskich

Rodzaje kawii domowej to nie gatunki, a rasy. Nie istnieją miniaturki. Choć czasami świnka morska jest duża jak na swoje standardy, to jednak dalej nie jest to ogromne zwierzę, u którego można byłoby rozróżniać jeszcze miniaturki. Wyróżnia się następujące odmiany:

  • krótkowłose – świnka morska gładkowłosa, abisyńska (rozetka, abyssinian), amercian crested, english crested, rex, teddy.
  • długowłose – świnka peruwianka (potoczne określenie świnki morskiej peruwiańskiej), sheltie i coronet mają włos prosty, a kręcony ma texel, alpaka, lunkarya i merino.
  • bez włosów – świnka morska skinny i baldwin.

Najpopularniejsza i najstarsza jest świnka morska gładkowłosa (amerykańska). Wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie dalej hodowana jest w celach konsumpcyjnych. W Europie nie ma zwyczaju zjadania świnki morskiej. Gładkowłose hoduje się hobbistycznie i do towarzystwa. Ich sierść jest gładka, gęsta i krótka. To jedyna odmiana kawii domowej, która jest tak nazywana, więc nie jest to synonim tych z włosami krótkimi (krótkowłose są również inne rasy). Ta kawia domowa jest czyściochem i sama dba o swoje futerko. Jest przez to łatwa w pielęgnacji. Do tego można nauczyć ją załatwiać się w kuwecie, co również ułatwia sprzątanie.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Długowłose świnki morskie mogą mieć włosy do 15 cm. Świnka peruwianka ma gęstą sierść, która otacza całe ciało zwierzaka. Dla tej rasy charakterystyczny jest przedziałek, rozeta na głowie i grzywka opadająca na oczach. Sheltie jest odpowiednikiem świnki morskiej gładkowłosej. Jej włos jest miękki i jednolicie długi. Z kolei texel to długowłosy odpowiednik świnki morskiej rex – również nie ma rozetki, ale włos jest miękki (rex ma krótki i sztywny).

Kawia domowa ma wiele możliwych umaszczeń. Może być jednobarwna (monocolor), dwubarwna (bicolor) i trójbarwna (tricolor). Występuję w kolorze: białym, złotym, czerwonym, czarnym, beżowym, kremowy, szafranowym, sable, stale blue, buff. Może mieć znaczenia. Ciekawe umaszczenia to np. aguti, roan, himalaya, dutch i dalmatyńczyk.

Rozetka czy angora?

Świnka morska abisyńska jest nazywaną rozetką ze względu na specyficzne ułożenia włosa. Jest on sztywno sterczący i szorstki, przez co kawia wygląda na rozczochraną. Na jej ciele występuje co najmniej osiem rozetek. Angora to jej długowłosy odpowiednik. Tak samo posiada osiem rozetek (po 4 na jeden bok), ale przez długie włosy można tego nie dostrzegać na pierwszy rzut oka.

Te gryzonie są przyjacielsko nastawione do ludzi. Jeżeli spędza się z nimi dużo czasu, przywiązują się do właściciela. Klatka powinna stać w takim miejscu, w którym kawia domowa będzie mogła obserwować otoczenie i ludzi. Jako wybieg lepiej nie stosować podłogi, a jakiś jej ogrodzony fragment. W przeciwnym razie świnka morska może schować się w kącie i poprzegryzać kable. Jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to zwierzę stadne i potrzebuje kompana do towarzystwa. Z tego względu najlepiej jest zakupić dwie świnki morskie. Nawet lepiej, jakby były z tego samego miejsca, ponieważ te zwierzęta zżywają się ze sobą i źle znoszą rozstania. Obce osobniki traktują z rezerwą, mogą być również agresywne, chcą obronić swoje terytorium. Sprawdź także ten artykuł o wyborze legowiska dla świnki morskiej.

Żywienie, pielęgnacja i choroby świnek morskich

Świnka morska abisyńska – co powinna jeść kawia domowa?

Jest to zwierzątko roślinożerne. Kawia domowa powinna codziennie otrzymywać suchą karmę dla świnek morskich oraz sianko. Warto również dawać jej warzywa (m.in. brokuły, marchewkę, natkę pietruszki, buraki, szpinak, rzodkiewkę, paprykę), a tylko od czasu do czasu owoce (np. jabłka, arbuzy, banany). Świnka morska lubi też trawę i zioła (np. bazylię i koperek).

Należy unikać przede wszystkim fasoli, ponieważ jest ona trująca dla świnki morskiej. Niewskazana jest również kapusta i cebula. Ziemniaków również należy nie podawać, podobnie jak mleka. Za to przez cały czas powinna mieć dostęp do świeżej wody w poidełku.

Kawia domowa nie powinna jeść karmy dla królików. Przede wszystkim nie ma tam wystarczająco dużo witamin, które potrzebuje świnka domowa. Rozchodzi się głównie o witaminę C, której organizm nie produkuje, a jej niedobór może wywoływać różne choroby.

Choroby i pielęgnacja świnek morskich

Świnki morskie żyją 6-8 lat. Zdarzają się osobniki, które są starsze, ale dzieje się to sporadycznie. Rekord w długości życia u świnek morskich wynosi 14 lat i 10 miesięcy. Jednak trzeba być przyszykowanym na to, że w wieku 5-6 lat mogą pojawić się problemy zdrowotne.

Świnki morskie bez włosów potrzebują cotygodniowych kąpieli i nacierania oliwką, aby skóra się nie wysuszyła. Kawia domowa, której sierść jest gładka i krótka, w zasadzie potrzebuje tylko sprawdzania, czy nie ma żadnych pasożytów i alergii skórnych. Sierść długowłosych świnek morskich z włosami kręconymi należy rozczesać palcami (i ewentualnie szczotką lub grzebyczkiem), a o prostym trzeba delikatnie wyczesywać miękką szczotką. Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków.

Świnka morska abisyńska na jasnym tle, a także jej zakup, cena i hodowla
Jaka jest świnka morska abisyńska, czyli wszystko, co warto wiedzieć o tym gatunku

Co jakiś czas trzeba się upewnić, czy świnka morska starła sobie zęby. W przeciwnym razie może mieć problem z jedzeniem, czego efektem będzie zagłodzenie i śmierć gryzonia. Jeżeli zauważysz, że zęby są za długie, nie próbuj spiłowywać ich sam. W tym celu trzeba udać się do weterynarza. Niestety świnki morskie często mają problemy z zębami. Czasami nagromadzają się tam bakterie, a infekcje mogą prowadzić do utraty zębów. Szybkie zdiagnozowanie choroby może temu zapobiec.

Świnki morskie może spotkać: salmonelloza, liszaj strzygący, świerzbowiec, gruźlica i pastereloza. Zdarzają się zapalenia opuszek palcowych (przez zanieczyszczania w klatce, niewłaściwe podłoże, brak ruchu i otyłość). Stres, za duże stado lub błędy żywieniową mogą skutkować problemami skórnymi. Nie należy bagatelizować objawów takich jak np.: wymioty, biegunka, brak apetytu, kaszel, spadek masy ciała, duszności, silny świąd, drobne krostki na skórze, matowa sierść, wypadanie włosów, osowiałość czy unikanie kontaktu z człowiekiem. Od razu należy zabrać świnkę morską do weterynarza. W przypadku choroby zakaźnej warto przebadać resztę stada i oddzielić osobniki zdrowe od chorych.

Hodowla czy zoologiczny – ile kosztuje świnka morska abisyńska?

Cena świnki morskiej zazwyczaj nie jest zależna od jej odmiany, a od miejsca, w którym się ją kupuje. W sklepie zoologicznym będzie to kwestia 20-80 zł. W zarejestrowanej hodowli 100-300 zł, choć przeważnie jest to 150-200 zł. Zwierzątko można wybrać na podstawie zdjęcia, jednak przed ostateczną decyzją warto odwiedzić miejsce i ocenić, jakie panują tam warunki. Zwróć uwagę na to:

  • Czy zwierzęta są zdrowe?
  • Czy w klatce nie przebywa za dużo osobników?
  • Czy są agresywne do ludzi lub innych zwierząt?
  • Czy mają jedzenie i wodę?

Wybór hodowli jest bezpieczniejszą opcją. Wszystkie tamtejsze zwierzęta mają rodowód i mogą brać udział w wystawach. Są przebadane i zadbane, o czym można się przekonać podczas wizyty w hodowli. Zdjęcia nie oddadzą atmosfery, jaka panuje na miejscu, dlatego spotkanie jest takie ważne.

Przed zakupem świnki morskiej trzeba również zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla niej. Potrzebne są: klatka z płaskim dnem (bez prętów), domek do spania, miseczka na karmę (dość ciężka, aby świnka morska nie mogła nią rzucać), poidełko, paśnik na sianko, płaskie legowisko, zabawki (tunele, niskie huśtawki, mostki, kulki, rolki). Potrzebny jest również żwirek (dobrze sprawdza się drewniany granulat) i kuweta.

ikona podziel się Przekaż dalej