Odmiany kawii domowej – jak wygląda świnka himalajska?

Rasy kawii domowej różnią się między sobą długością sierści oraz samą strukturą włosa. Odmiany świnki morskiej można podzielić na:

  • krótkowłose – świnka morska abisyńska (rozetka), teddy, rex, gładkowłosa (amerykańska), amercian crested, english crested.
  • bezwłose – kawia domowa skinny, baldwin.
  • długowłose (włos prosty) – świnka morska peruwianka (peruwiańska), angora, coronet, sheltie.
  • długowłose (włos kręcony) – kawia domowa texel, merino, alpaka, lunkarya.

Występują różne umaszczenia świnki morskiej. Ten gryzoń może mieć sierść jednobarwną, dwubarwną oraz trójbarwną. Akceptowalne kolory to: czarny, beżowy, kremowy, czerwony, biały, szafranowy, złoty, stale blue, sable, buff. Świnka himalajska to jedna z możliwych znaczeń, które otrzymały swoją nazwę – kawia ma białe futerko, a okolice nosa, uszu, łap i pyszczka są przyciemnione. Inne znaczenie to np. aguti, dalmatyńczyk, roan, dutch.

Kawia domowa peruwiańska ma gęstą sierść, która otacza ją w całości. Ma charakterystyczny przedziałek, na głowie rozetkę, a grzywka opada jej na oczy. Gładkowłosa kawia domowa sama potrafi zadbać o swoje futerko, a sheltie jest jej długowłosym odpowiednikiem, lecz potrzebuje już systematycznej pielęgnacji. Każda świnka morska długowłosa o prostych włosach powinna być czesana miękką szczotką, a o kręconych delikatnie przeczesywana palcami.

Świnka morska abisyńska ma na ciele rozetki (co najmniej 8), przez które wygląda, jakby była rozczochrana. Angora jest jej długowłosym odpowiednikiem, ale u niej rozetki nie rzucają się w oczy. Odmiany rex (sztywne futerko) i texel (miękka sierść) są pozbawione rozetek. Krótkowłosa świnka morska nie potrzebuje szczotkowania, ale trzeba sprawdzać jej sierść pod kątem pasożytów i alergii skórnych. Bezwłose kawii domowe trzeba raz w tygodniu kąpać i nacierać skórę oliwką. A może zainteresuje cię także ten artykuł o śwince morskiej rozetce?

Polecane produkty i akcesoria dla świnek morskich

Żywienie i choroby świnki morskiej

Świnka morska jest roślinożerna. Na co dzień powinna dostać suchą karmę przeznaczoną dla świnek morskich (ta dla królików nie nadaje się na nich) oraz świeże sianko. Dietę należy urozmaicać o warzywa np. marchewkę, paprykę, szpinak, natkę pietruszki, rzodkiewkę, brokuły, buraki. Wskazane jest podawanie kawii od czasu do czasu owoców np. jabłek, bananów. Świnka morska je również trawę i zioła (m.in. koperek, bazylię).

Dla świnki morskiej trująca jest fasola, ale szkodzą także cebula, mleko, kapusta i ziemniaki. Wybierając karmę dla kawii domowej, zwróć uwagę na opis i skład. Powinna znajdować się tam witamina C. Organizm świnki morskiej jej nie produkuje, a jej niedobór może doprowadzić do różnych chorób. Ważne jest także to, aby kawia miała na czym ścierać zęby. W innym przypadku zęby urosną do takiego stopnia, że świnka morska będzie miała uniemożliwione jedzenie. Wszelkie infekcje i bakterie mogą doprowadzić do tego, że zęby wypadną.

Ten gryzoń żyje przeważnie 6-8 lat, ale około 5-6 roku życia zaczynają się problemy ze zdrowiem. Poza zębami świnka morska może mieć kłopoty ze skórą. Przyczyny mogą być różne: błędy żywieniowe, zbyt liczne stado, stres. Czasami jest to też samotności. Świnka morska jest zwierzęciem stadnym, dlatego najlepiej od razu kupić dwa osobniki z tego samego miejsca. Te gryzonie przywiązują się do siebie i źle tolerują nowe osobniki. Kawii domowej grozi także: pastereloza, gruźlica, salmonelloza, liszaj strzygący i świerzbowiec.

Świnka himalajska - jaka jest cena świnki morskiej?

Cena za kawię domową jest różna. W sklepie zoologicznym możesz trafić na ofertę z przedziału 20-80 zł, czasami 100 zł. W hodowli jest to już kwota nieco większa, bo w granicach 100 – 300 zł. Choć jest to droższa opcja, warto ją rozważyć. Kupując świnkę morską z hodowli, masz pewność, że nie jest z przypadkowego rozmnażania blisko spokrewnionych osobników, tak jak to często ma miejsce w sklepie zoologicznym. Otrzymujesz także rodowód gryzonia i możesz wybrać się z nim na wystawę.

Oferty z hodowli możesz znaleźć na Facebooku (fanpage) lub portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl, zoomia.pl). Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje np. czy jest to zwierzątko z hodowli domowej, jaka jest data urodzenia gryzonia oraz jaki jest jego charakter. Zdjęcia przykuwają wzrok, ale nie kupuj zwierzaka na ich podstawie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, odwiedź hodowlę i dokładnie przyjrzyj się warunkom życia zwierząt. Czy mają czysto? Czy nie jest ich za dużo w jednej klatce? Czy mają wodę? Czy wyglądają na zdrowe? Czy są agresywne? Zdjęcia mogą tego nie pokazywać.

Pamiętaj, żeby dbać o swojego małego przyjaciela. Jeśli dostrzeżesz objawy choroby (np. biegunkę, osowiałość, wymioty, silny świąd, spadek masy ciała, duszności, unikanie kontaktu z człowiekiem) to nie zwlekaj i udaj się z gryzoniem do kliniki weterynaryjnej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny