Rasy świnek morskich – komplet 10 ras wraz z omówieniem
Świnki morskie są jednymi z najczęściej hodowanych gryzoni w domu. To bardzo przyjacielskie zwierzątka, które mogą stać się najlepszym towarzyszem każdego człowieka. Jakie mamy rasy świnek morskich? Oto poszczególne rodzaje świnek, ich opis oraz zdjęcia.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o świnkach morskich.
Rasy świnek morskich
Gatunki świnek morskich. Opis świnek bez włosów
Kawia domowa dzieli się na kilka różnych gatunków podobnie, jak np. szynszyla mała. Jeżeli wiesz już, co je świnka morska, warto będzie wgłębić się w tematykę poszczególnych odmian świnek morskich. Podzielić można je głównie ze względu na rodzaj włosa. Świnki są więc:
- bezwłose,
- krótkowłose,
- długowłose.
Najpierw omówimy świnki bezwłose, które są tylko dwie. Pierwsza świnka bez włosów to rasa Skinny, którą wyhodowano sztucznie w laboratorium. Świnka posiada taką samą ilość przeciwników, jak i zwolenników. Niektórzy nie lubią odmiany ze względu na to, że świnka jest nie ma sierści. Skinny posiada jedynie drobne włoski na pyszczku i łapkach. Ich skóra jest aksamitna w dotyku, a świnki są bardzo przyjacielskie.
Drugą bezwłosą świnką jest Baldwin. Jej skóra jest grubsza. Jednak, w przeciwieństwie do Skinny, świnki morskie Baldwin rodzą się z włosami – dopiero później włosy wypadają, wraz z wiekiem. Wygląd tych nietypowych świnek najlepiej zobrazują zdjęcia.
Rodzaje świnek morskich krótkowłosych
W tym przypadku, świnek morskich będzie zdecydowanie więcej. Wśród popularnych odmian wyróżnia się chociażby kawia domowa:
- Abisyńska – posiada specyficzną sierść, przez co mówi się na nią rozetka. Im włosy świnki będą bardziej głębokie i strome, tym mocniej zbliży się ona do wzorca rasy. Włosy prosiaczka są nieco sztywne dotyku, a sierść zabawnie odstaje od ciała. Rozetka powinna mieć minimum 8 rozetek, by zbliżyć się do ideału. Świnka Abisyńska to jedna z najbardziej popularnych kawii domowych.
- Rex – gładkowłosa świnka, która ma nieco wełniste i krótkie futerko. Wzorcowa świnka powinna mieć włosy odstające od ciała pod kątem 90 stopni. Rex pojawił się jako odmiana kawii domowej dopiero na początku XX wieku.
- Teddy – jedna z popularniejszych ras kawii domowej. Świnka ma dość szeroko rozstawione łapki, a także oklapnięte uszy i zaokrągloną głowę. Jest to świnka gładkowłosa, a jej futerko nieco przypomina sierść świnki Rex.
- American – to najbardziej znana rasa kawii domowej w Europie. Świnka ma gęstą sierść, która jest krótka i gładka w dotyku.
Pozostałe gatunki świnek morskich z włosami to: Crested, American Crested, Kurzhaarer Peruaner, Somali, Curly oraz Ridgeback. Sprawdź także ten artykuł o śwince morskiej gładkowłosej.
Świnki morskie – jakie są popularne odmiany?
Długowłosa kawia domowa
Niemal każde zwierzę posiada swoje odmiany – jak chomik czy szynszyla mała. Jeżeli wiesz już, co je świnka morska, warto będzie poznać jej różne odmiany. Szczególnie popularna w Polsce jest świnka morska długowłosa, która ma duże wymagania pod względem pielęgnacji – a na pewno większe, niż jej krótkowłosi poprzednicy. Oto najbardziej znane rasy świnek morskich z włosami długimi:
- Peruwianka – to najpopularniejsza świnka morska, którą najczęściej widuje się w domach. Ma duże włosie, które rośnie do ok. 50 centymetrów. Peruwianka posiada sierść rozkładającą się na boki. Jest ona delikatna i błyszcząca. Rasa znana jest od dziewiętnastego stulecia.
- Texel – skrzyżowanie świnek Rex i Sheltie. Jej włosy są długie, jednak nie jest to świnka szorstkowłosa. Futerko jest miękkie, kręcone i bardzo delikatne. Sierść świnek przypomina duże korkociągi. Jednak, kiedy już się je rozczesze, włosy świnki Texel robią się faliste.
- Lunkarya – to jedna z najładniejszych świnek morskich długowłosych. Niektóry uważają, że świnka ta przypomina z wyglądu królika! Może faktycznie, głowa świnki Lunkarya jest nieco królicza, jednak już pyszczek ma króciutką sierść, a resztę ciała porastają kręcone włosy. Nie jest to powszechna rasa w naszym kraju, jednak na świecie ma ona swoją rzeszę zwolenników.
- Merino – to odmiana z dużą rozetką na głowie. Przypomina nieco koronę, która jest otwarta i wysoka. Merino ma gęste i piękne włosy, będące kręcono i przypominające owce merino. Właśnie stąd wzięła się nazwa świnek.
Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje
Pozostałe rasy świnek morskich z długimi włosami to: Bounce, Sheltie, Coronet i Angora.
Ile jest ras świnek morskich?
Kawia domowa występuje w wielu odmianach kolorystycznych oraz rasach. Poszczególne świnki morskie dzieli zatem głównie ze względu na długość i strukturę ich włosów. W przypadku włosów, możemy podzielić kawię domową na:
- jednobarwną (monokolor, np.
złoty, beżowy, czekoladowy, biały, czarny),
- dwubarwną (bikolor),
- trójbarwną (trikolor).
Istnieje jeszcze jedna grupa świnek, wyróżniona pod względem umaszczenia – nazywa się aguti. Są to świnki morskie, które posiadają mix różnych odmian umaszczenia, np. srebrną, pomarańczową i cynamonową. Kawia domowa dzieli się również ze względu na rodzaj włosa, o czym powiedzieliśmy sobie już na początku artykułu.
Amatorski i hodowlany podział świnek morskich
Zastanawiasz się, ile jest ras wszystkich świnek morskich? Z całą pewnością będzie ich kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Kwestia wyszczególnienia rodzajów kawii domowej nie jest wcale prostym zadaniem. Oprócz podziału na kolor czy strukturę sierści, istnieją też inne podziały kawii domowej:
- Amatorski podział – amatorskie
dzielenie świnek opiera się na różnicach między fakturą czy długością włosów
kawii domowej, a także jej umaszczeniem. Według podziału amatorskiego, świnka
morska jest:
-
gładkowłosa (rasy jednobarwne i
szylkretowe),
- szorstkowłosa,
- rozetkowa (abisyńskie),
- długowłosa (peruwiańskie, szetlandzkie i angorskie).
-
gładkowłosa (rasy jednobarwne i
szylkretowe),
- Hodowlany podział – jest to podział profesjonalny, który stosują hodowle. Według niego, świnki dzieli się na poszczególne rasy, dopasowane do charakterystyki każdej świnki oraz jej indywidualnych znaczeń (np. Rex, Merino, Skinny, Baldwin, Texel, itd.).
Bo komu chce się czytać o śwince Morskiej a nie wiesz nadal jak dokładnie wygląda