Rasy kawii domowej – świnka morska długowłosa

Długowłosa kawia domowa to efektownie wyglądający pupil, który jak sama nazwa wskazuje, może poszczycić się długą okrywą włosową. Tego typu świnka morska będzie wyglądała bardzo interesująco, jednak jej pielęgnacja okaże się najbardziej wymagająca. Poniżej wyszczególnimy najpopularniejsze rodzaje przedstawicieli ras długowłosych.

Świnka peruwiańska – to najpopularniejszy przedstawiciel świnek morskich z włosami o większej długości. Na uwagę zasługuje niewielka wielkość pupila, dochodząca do 1,2 kg. Kawia domowa peruwiańska długowłosa posiada futerko, którego długość może dochodzić nawet do kilkunastu centymetrów. Okrywa jest gładka, lśniąca, przyjemna w dotyku i zazwyczaj trójkolorowa. W ofercie sprzedaży spotkamy się także z włosami o jednym czy dwóch odcieniach. Jednak taka kawia peruwiańska jest zdecydowanie rzadziej spotykana.

Kawia domowa sheltie – to kolejny gryzoń z włosami o większej długości. Świnka morska sheltie wygląda niemal tak jak odmiana peruwiańska. Jedyną istotną różnicą jest kierunek układania się futerka. Długowłosa kawia domowa rasy sheltie posiada włos biegnący regularnie w jednym kierunku, od pyszczka, aż do grzbietu. Jest to zatem typowa świnka gładkowłosa. Zdjęcia rasy peruwiańskiej i sheltie wskażą nam najbardziej widoczne różnice w budowie sierści.

Świnka morska rasy texel – wśród przedstawicieli ras długowłosych odnajdziemy także kawie texel, która powstała ze skrzyżowania sheltie oraz rex. Nie jest to wyjątkowa miniaturka, jednak oglądając jej zdjęcia, zauważymy bardzo ciekawy wygląd. W hodowlach znajdują się świnki texel, które posiadają różne rodzaje umaszczenia. Jest to kawia gładkowłosa, której sierść przypomina odmianę sheltie, włos jest przy tym nieco bardziej szorstki. Cena za świnki texel może okazać się nieco wyższa, ze względu na ograniczoną liczbę hodowli.

Kawia domowa siedząca na pniu drzewa na tle zieleni oraz rasy kawii domowej
Kawia domowa i jej hodowla krok po kroku, a także popularne rasy kawii domowej

Rasy kawii domowej o średniej długości futra

Duża popularność świnek morskich sprawiła, że w ofertach sprzedaży znajduje się coraz więcej kawii z włosami o mniejszej długości. Wielkość tych gryzoni przypomina wymiary świnek długowłosych, a walory wizualne okazują się bardzo zbliżone. Warto przy tym podkreślić, że niemal wszystkie gatunki gryzoni o niewielkiej długości futra są mniej kłopotliwe w pielęgnacji niż kawia domowa długowłosa. Poniżej znajdują się najpopularniejsze rasy kawii domowej z futerkiem o średniej długości.

Świnka abisyńska, rozetka – to kawia domowa z włosami o niewielkiej długości, która cieszy się szczególną popularnością. Świnka abisyńska, czy jak kto woli rozetka posiada charakterystyczny układ futerka. Gładka, przyjemna w dotyku sierść tworzy małe rozetki, z czego wynika zwyczajowa nazwa rasy. Zdjęcia pupila z włosami rozetkowymi zwracają na siebie uwagę, a pupil nie posiada zbyt wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych.

Gładkowłosa świnka crested – to pupil z włosami o dużym połysku, gładko układającym się na całym ciele. W ofertach sprzedaży znajdziemy przeważnie świnki dwubarwne. Duża część ciała posiada barwę jasnobrązową, z kolei na czubku głowy świnki crested tworzy się gładka, biała rozetka, którą niekiedy nazywa się koroną. Niewielka wielkość tego pupila i opis jego przyjaznego usposobienia sprawia, że świnka morska crested zdobyła wielu miłośników na całym świecie.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Świnka morska Teddy – to wyjątkowa miniaturka, której wygląd przypomina pluszową maskotkę. Duża popularność tej rasy została osiągnięta także przez wyjątkowo radosne usposobienie oraz łatwość pielęgnacji. Kawia domowa rasy Teddy nie jest duża, jednak odważnie nawiązuje kontakt z ludźmi. Lubią ją szczególnie dzieci i wyszukują przyjazne imiona dla świnek morskich. Jej sierść pozostaje gładka, przyjemna w dotyku i łatwa w pielęgnacji. Opisując ową rasę, warto także wspomnieć o wielu możliwościach umaszczenia. Gładka i lśniąca sierść może posiadać jedną, dwie, a czasem nawet trzy barw. Sprawdź także ten artykuł o śwince morskiej rasy Teddy.

Świnka morska rex – wszystkie rodzaje świnek morskich mogą posiadać nieco odmienny wygląd. Przeglądając zdjęcia rasy rex, trudno pomylić gatunki czy nie rozróżnić ich z innymi odmianami kawii (np. z rozetkami). Ich futro jest wyjątkowo gładkie, przyjemne w dotyku i gęste. Nasza gładkowłosa kawia rasy rex posiada małe wymagania pielęgnacyjne, co jest jej dodatkowym atutem. Opisując rasę rex, warto także zauważyć, że dorosłe osobniki osiągają wielkość do 45 cm, a ich waga może okazać się dość wysoka.

Świnki morskie bez włosów

Omówiliśmy już rodzaje świnek morskich długowłosych i kawie krótkowłose, które posiadają małe wymagania pielęgnacyjne. Warto pamiętać, że kawia to gatunki gryzoni, które występują także w wersji bez włosów. Najlepszym, popularnym przykładem jest miniaturka skinny.

Świnka morska skinny to małe stworzenie bez włosów, które powstało w laboratorium. Mogłoby się wydawać, ze gatunki bezwłose są najłatwiejsze w pielęgnacji, niestety świnka skinny okazuje się bardzo delikatna, a jej skóra jest wrażliwa na niekorzystne temperatury i uszkodzenia.

Opisując świnki skinny bez włosów, warto wspomnieć o tym, że ich skóra jest miła w dotyku i przybiera różnorodne odcienie. Kawia posiada szczątkową ilość futerka w obrębie pyszczka oraz kończyn. Wymaga odpowiedniego ustawienia klatki, które zabezpieczy ją przed działaniem przeciągów i bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Popularne imiona dla świnek morskich i cena zakupu

Świnka morska rozetka abisyńska, texel czy rex cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Na wielu stronach internetowych możemy odnaleźć ciekawe imiona dla świnek morskich. W większości przypadków są to nazwy zasłyszane z bajek. Popularne imiona dla świnek morskich to choćby Elsa, Peppa czy Śnieżka.

Niektóre osoby inspirują się także samym wyglądem pupila. Znajdziemy tu takie imiona jak Puszek, Coocky czy Kędziorek. Popularne imiona dla świnek morskich często nawiązują również do ulubionych przedmiotów czy zainteresowań. Mamy tu pełną dowolność, a wybór warto podyktować swoimi indywidualnymi preferencjami. Pamiętajmy jedynie, że jeśli chcemy, aby świnka reagowała na swoje imię, powinno być ono dość krótkie.

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest cena zakupu. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje i rasy kawii domowej. Najpopularniejsze z nich (abisyńska czy miniaturka peruwiańska) mogą kosztować poniżej 200 zł. Mniej popularne rasy (gładkowłosa sheltie, texel czy małe świnki Teddy) przeważnie okazują się nieco droższe w zakupie. Cena za małe gryzonie z dobrej hodowli przeważnie waha się w przedziale 200 – 400 zł. Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na opis w ogłoszeniu, wiek, zdjęcia czy wielkość. Pochodząca z dobrej hodowli, młoda kawia domowa będzie już wstępnie oswojona i życzliwa względem człowieka, a brak przykrych doświadczeń ułatwi jej szybkie przyzwyczajenie się do nowego miejsca.

Cena za świnki morskie bez włosów może okazać się nieco wyższa niż w przypadku takich ras jak abisyńska czy Teddy. Kawia rasy skinny często kosztuje w granicach 300 – 500 zł, a niekiedy nawet więcej. Co ciekawe, duża, dorosła już świnka morska może okazać się znacznie tańsza w zakupie niż młodziutka miniaturka. Niekiedy natrafimy na ogłoszenia sprzedaży pupila z całym wyposażeniem. Bardziej popularne rasy mogą być nawet oferowane za darmo.

ikona podziel się Przekaż dalej