Najlepsze szelki dla królika – zobacz, jak wybrać puszorek dla pupila
Wiele osób nie toleruje zakładania szelek królikom. Puszorek jest jednak niezbędny, kiedy chcesz wyprowadzać swojego królika na spacer. Tylko w ten sposób możesz zapewnić mu bowiem bezpieczeństwo podczas wspólnych spacerów. Szelki dla królika będą o wiele lepszym rozwiązaniem niż obroża lub smycz. W jaki sposób założyć szelki królikowi, które będą dobre dla królika miniaturki bądź karzełka, jaka jest ich cena i opinie? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Szelki dla królika
Który puszorek będzie najlepszy?
Oczywiście, nie możesz zdecydować się na szelki dla psów albo kotów, ponieważ nie są one kompletnie przystosowane do ciał królika. Co innego zabawki dla królika, którymi przecież mogą bawić się też inne zwierzaki, a co innego odpowiedniego rodzaju smycz lub szelki. Ciężko jest dopasować szelki do rozmiaru królika. Najlepiej więc szukać takich, które nie składają się wyłącznie z pasków – te można wyregulować wyłącznie dzięki ich ściągnięciu.
Jakich szelek potrzebować będzie królik lwi albo innego rodzaju królik? Otóż, w sklepach zoologicznych możesz dziś znaleźć całą gamę szelek dla królików, np. składających się z jednej koszulki, którą należy założyć na królika. Są to tzw. szelki pełne, które:
- nie wpijają się w delikatne
ciało,
- posiadają miękki materiał,
- świetnie przylegają do królików,
- królik na pewno się z nich nie wyślizgnie i nie ucieknie.
Zanim zakupisz jakiekolwiek szelki dla królika, warto dokładnie zapoznać się z budową anatomiczną zwierzęcia – a już zwłaszcza z jego kręgosłupem. Jak to bywa u większości domowych królików, również u królików kręgosłup jest bardzo słaby. Właśnie dlatego trzeba szczególnie skupić się na doborze odpowiedniego rodzaju szelek i nauczyć się ich zakładania, a także manewrowania podczas wspólnych spacerów. Nie zapominaj też, że królik jest z natury dość płochliwym zwierzęciem – co sprawić może, że ucieknie podczas spaceru. W takiej sytuacji, szelki dla królika wydają się o wiele lepszym rozwiązaniem niż smycz albo obroża. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki transporter dla królika wybrać.
Szelki dla karzełka lub miniaturki
Na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju szelek. Opinie właścicieli różnego rodzaju wskazują również na to, że próbują oni wykonywać szelki także samodzielnie. Oczywiście, nie jest to zbyt rozsądna decyzja – szelki nie są to bowiem zabawki dla królika i nie ma tutaj miejsca na eksperymentowanie. Co zaś z modelami, które można nabyć w sklepach zoologicznych? Otóż, nie każdy z nich będzie nadawał się do noszenia. Dla miniaturki czy karzełka bardzo nieodpowiednie będzie np. zastosowanie sznurka czy linki, które przyczepia się do założonej na szyję obroży.
Powyższe rozwiązanie bardzo często stosują właściciele psów czy kotów. Może i będzie to dobre rozwiązanie dla tych zwierzaków, jednak już w przypadku królików będzie groziło to złamaniem kręgosłupa albo jego nadwyrężeniem czy nawet uduszeniem królika. Jeżeli chodzi o smycz, to królik lwi może mieć ją zaczepioną wyłącznie do szelek. Oczywiście, nie każde szelki będą dobrym rozwiązaniem dla królika. Zdecydowanie lepsze będą pełne szelki, a nie te np. w kształcie ósemki. Pełna konstrukcja szelek będzie o wiele wygodniejsza zwłaszcza, że jest też bezpieczniejsza. Pełne szelki nie przypominają tradycyjnych szelek takich, jak np. dla psa, ale… zimowy kubraczek! Ich cena zaczyna się od kilkunastu złotych za sztukę.
Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!
Które szelki dla królika będą najlepsze?
W jaki sposób królik ma nauczyć się chodzenia na szelkach?
W tym przypadku nie ma metody ani lepszej, ani gorszej. Dla żadnego królika chodzenie w szelkach nie należy bowiem do naturalnych zajęć, więc zwierzak będzie czuł się w nich niekomfortowo – a już na pewno podczas pierwszych spacerów. Nie każdy królik będzie też chciał chodzić w szelkach, ponieważ część z nich nie będzie miała ochoty w ogóle się w nie ubierać. Jeżeli właśnie tak się będzie działo, nie naciskaj. Nie wymuszaj na swoim króliku, by założył szelki, skoro wcale ich nie chce mieć na sobie. Zanim na siłę zaczniesz przekonywać królika do szelek, postaraj się potrenować ich zakładanie. Jak zrobić to skutecznie?
- Najpierw potrenuj w domu, poprzez założenie koszulki na plecy swojemu królikowi. Poczekaj, aż królik zacznie oswajać się z „tym czymś” na plecach. Z czasem królik przestanie zwracać uwagę na to, że ma coś na grzbiecie.
- Pora na zapięcie smyczy. Licz się jednak z faktem, że królik na pewno nie będzie tak posłuszny podczas spaceru, jak np. pies. Pod żadnym pozorem nie szarp za smycz i nie ciągnij jej. W ten sposób możesz jedynie zniechęcić królika do spacerów.
- Pierwsze spacery urządzajcie w domu, a dopiero później wyjdźcie na dwór.
- Zanim wyjdziecie z mieszkania upewnij się, że królik ma zrobione wszelkie wymagane szczepienia.
Co, kiedy królik nie będzie chciał chodzić w szelkach?
To normalna sprawa. Chyba żaden królik nie lubi chodzić w szelkach, ponieważ nie jest to naturalna sytuacja dla królików. Jeżeli królik nie da się ubrać w szelki, warto będzie wówczas kupić zagrodę i tam wypuszczać swojego pupila. Zagrodę można nabyć albo w sklepie internetowym, albo w sklepie zoologicznym. Cena zagrody zaczyna się od kilkudziesięciu, a kończy nawet na kilkuset złotych – zależnie od wielkości i rodzaju zastosowanego materiału.
Nie zapominaj o tym, aby zawsze wypuszczać królika do zagrody wyłącznie, gdy jesteś w domu. Króliki uwielbiają kicać i kopać, więc możesz tym sposobem narazić swojego zwierzaka na uszczerbek na zdrowiu. Królik nie jest zabawką! Jeżeli chcesz ustawić zagrodę w swoim przydomowym ogródku, musisz zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii:
- nie możesz wyłożyć zagrody w
miejscu, w którym są śmieci albo odchody innych zwierząt,
- nie powinno się układać zagrody tam, gdzie bywają inne zwierzęta (np. psy
czy koty),
- nie wolno zostawiać królika w zagrodzie, w pobliżu trujących roślin.
Należy zawsze „mieć oko” na swojego królika, by uniknąć niepotrzebnego stresu i kłopotów. Nigdy nie pozostawiaj królika bez opieki, np. przywiązując go do drzewa czy ławki. Niestety, ale może się to naprawdę źle skończyć!