Najlepsze klatki dla koszatniczki. Prezentujemy popularne modele
Koszatniczka jest jednym z najbardziej popularnych, domowych gryzoni. Aby mogła prawidłowo rozwijać się i żyć, potrzebna będzie wysokiej jakości, dość duża klatka dla koszatniczki. Do kupienia konieczne będzie też wyposażenie klatki, które posiada niemal każdy sklep zoologiczny. Jaka cena będzie za klatkę i jakie wymiary klatek można zakupić? Czy można tanio wyposażyć jej wnętrze? A może zastanawiasz się, jak zrobić klatkę? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klatkach dla zwierząt.
Klatka dla koszatniczki
Wymiary klatki dla koszatniczki
Koszatniczka wymaga dostosowanej do swojej aktywności klatki. Jej podłoże powinno być sztuczne, ponieważ koszatniczka ma tendencję do gryzienia wszystkiego, co napotka na swojej drodze. Może przegryźć nawet blachę, dlatego tak ważne będzie sztuczne podłoże w klatce – łącznie z klamrami mocującymi. Klatka powinna być duża – jej minimalny wymiar to 60 x 40 x 60 cm. Skup się głównie na tym, by klatka była wysoka – koszatniczki uwielbiają bowiem skakać i się wspinać. Klatka powinna być też na tyle przestronna, by gryzoń mógł się schować – koszatniczka żyje bowiem w naturze w norkach. Jeżeli chcesz hodować dwie koszatki, klatka będzie musiała zostać powiększona np. do 100 cm długości po to, by zwierzątka mogły swobodnie się po niej poruszać. Warto będzie również zainwestować m.in. w:
- domek drewniany narożny dla
koszatek,
- domek drewniany piętrowy,
- hamak dla koszatniczek.
Oprócz tradycyjnej klatki, alternatywną opcją będzie terrarium. Każdy sklep zoologiczny oferuje go do kupienia! Jego cena może być trochę droższa, jednak to bardzo ciekawe rozwiązanie – zwłaszcza, że terrarium wytrzyma każde skrobnięcie i gryzienie koszatniczek, a także często posiada system wentylacyjny, usuwający bakterie.
Polecane klatki dla gryzoni - sprawdź nasze propozycje
Część hodowców decyduje się na akwarium – można je bowiem nabyć tanio, a szkło jest odporne na gryzienie. Niestety, ale od góry akwarium powinno zostać przykryte szybą – co wpływa na to, ile żyją koszatniczki, gdyż w ten sposób ogranicza im się tlen. Tylko sobie wyobraź, jak szybko rozwijają się wówczas bakterie! Jeśli planujesz zakup koszatniczki, sprawdź także ten artykuł o długości życia koszatniczki.
Umiejscowienie klatki dla koszatniczki
Koszatniczki bardzo lubią wygrzewać się na słońcu, jednak nie lubią hałasu i przeciągu. Nie bój się jednak, że powinieneś stale zachowywać ciszę w ich obecności! Spokojnie możesz położyć klatkę w miejscu takim, jak salon – zwierzątka przyzwyczają się do obecności ludzi. Pamiętaj jedynie, że gryzonie najbardziej aktywne są za dnia i lubią, kiedy dużo się dzieje wokół klatki. Dlatego z czasem przywiązują się do człowieka.
Ile żyją koszatniczki? W klatce przeżyją najczęściej od 6 do 8 lat. Pamiętaj jednak o tym, że koszatniczki potrzebują do prawidłowego rozwoju i życia odpowiednich warunków – nie tylko klatki i jej dobrego ułożenia, ale też wyposażenia swojego małego domku!
Jak powinna wyglądać klatka dla koszatniczki?
Wyposażenie klatki dla koszatniczki
Klatkę powinno się wyposażyć zanim koszatniczka przybędzie do mieszkania. Nie warto bowiem zadawać jej dodatkowego stresu, kiedy będzie czekać w transporterku na umeblowanie swojego domu. Jeżeli chodzi o wyposażenie, tutaj jest „wolna ręka”. Wszystko zależy od pomysłowości i pokładów finansowych. Ważne jednak, by w klatce znajdowały się zarówno kryjówki, jak i miejsca umożliwiające wspinaczkę. Przedmioty muszą być stabilne i nie być w stanie zranić zwierzęcia (gdy np. się przemieszczą).
Bardzo ważne, by w klatce znalazły się kamienie do ostrzenia pazurów i gałęzie do obgryzania ich. Możesz też do środka klatki wstawić drewniane domki, które koszatki mogą obgryzać, ale też spać w nich i po nich skakać. Oczywiście, do klatki należy wstawić również miseczkę – najlepiej ciężką i porcelanową. W klatce powinno być też miejsce na wanienkę z piaskiem, ponieważ koszatniczki kilka razy w tygodniu powinny oczyszczać sobie w niej futerko. Nie zostawiaj tam jednak wanienki na cały czas, bo piasek ubrudzi się dość szybko!
Co do poidełek z wodą, lepiej zainwestować będzie w kamienną bądź ceramiczną miseczkę – koszatniczki mogą błyskawicznie przegryźć bowiem plastikowy pojemniczek. Wymieniaj często wodę i myj miseczki. Możesz też ogrodzić obszar, gdzie zamieścisz sianko dla gryzoni.
Zakup klatkę wielopoziomową, ponieważ ona zapewnia zwierzakom wiele ruchu i przestrzeni – zwłaszcza, jeżeli będziesz mieć więcej niż dwie koszatki. Koszatniczka kosztuje zazwyczaj od 50 zł – jednak jej ostateczny koszt zależeć będzie od tego, czy zakupujesz zwierzątko w sklepie zoologicznym, czy też z hodowli prywatnej. Samo utrzymanie zwierzątek nie jest kosztowne, ani też bardzo wymagające – zatem na pewno doskonale sobie poradzisz z koszatniczkami.
Pamiętaj, że…
Musisz wymieniać podściółkę przynajmniej jeden raz w tygodniu, żeby uniemożliwić bakteriom i pleśni rozwijanie się w klatce! Myj więc klatkę gorącą wodą, a czasem potraktuj ją octem (oczywiście, wyciągając pupili do odpowiedniego transporterka na czas mycia klatki). Unikaj żrących i dezynfekujących środków czystości! Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, wymień w klatce zarówno sianko, jak i gałęzie. Powodzenia!