Klatka dla świnki morskiej – najważniejsze parametry

Podstawowe wymagania świnek morskich

Świnka morska to średnich rozmiarów gryzoń, który posiada kilka podstawowych wymagań hodowlanych. Podczas wyboru klatki pamiętajmy, że świnka morska lubi pewnie stąpać po ziemi. Nie jest typem maleńkiego sportowca tak jak chomiki i nie będzie chętnie wspinać się po kołowrotkach czy wchodzić na piętro klatki.

Klatka dla świnki morskiej powinna być odpowiednio duża, ale niekoniecznie wysoka. W przypadku tych pupili domowych możemy zrezygnować z produktów wielopoziomowych. Klatka dwupiętrowa lepiej sprawdza się u chomików czy innych, bardziej sprawnych gryzoni. To samo dotyczy tuneli, huśtawek czy innych, wykorzystujących zwinność gryzonia zabawek.

Wybór klatki dla świnek morskich nie jest szczególnie skomplikowany. Najlepiej będzie zainwestować w produkty z wyposażeniem. W klatce musi znaleźć się odpowiednie miejsce dla karmienia oraz akcesoria, które umożliwią picie czystej, świeżej wody. W przypadku kawii domowej, świetnie sprawdzają się też klatki wyposażone w odpowiednich rozmiarów domek. Jest to niezbędne wyposażenie klatki, które sprawia, że świnka morska może znaleźć bezpieczne i zaciszne schronienie.

Minimalne wymiary klatki dla świnek morskich

Każda świnka morska wymaga odpowiednio dużej przestrzeni, która zapewni jej możliwość swobodnego przemieszczania się. Duża klatka to podstawa udanej hodowli tych stworzeń. Nie każdy początkujący hodowca wie, że zbyt ciasne pomieszczenie dla świnek może sprawić, że zwierzę popadnie w apatię. Dlatego zaleca się odpowiedni duże klatki, dopasowane do wielkości oraz liczby gryzoni.

Dostatecznie duża klatka dla świnki morskiej musi zostać dobrana do liczby pupili. Świnka morska to gryzoń stadny, który najlepiej radzi sobie w towarzystwie minimum jednego przedstawiciela swojego gatunku. Większość świnek hoduje się w parach, a duże stada przebywają w oddzielnych klatkach.

Przyjmuje się, że minimalne wymiary podstawy klatki dla jednego zwierzęcia to 50 x 80 cm. Im więcej świnek będziemy hodować, tym większa powinna być klatka. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się klatka dwupiętrowa z dwiema kuwetami. Zwierzęta żyją wtedy na dwóch poziomach i nie mają możliwości przemieszczania się pomiędzy górą, a dołem. Tego typu klatka piętrowa nadaje się do hodowli większej liczby osobników, bez konieczności gospodarowania bardzo dużej przestrzeni w naszym pomieszczeniu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o akcesoriach dla świnki morskiej.

Omawiając wymiary klatki, warto także wspomnieć o bardziej zaawansowanych przelicznikach. Istnieją różne rasy kawii domowej, a każda rasa może posiadać nieco inną wielkość. Dlatego w doświadczonych hodowlach stosuje się przelicznik rozmiaru pupila na wielkość klatki. I tak minimalny rozmiar klatki dla kawii ważącej 200-450 gram szacuje się na 1800 cm2 (liczone u podstawy klatki). Większe rasy kawii domowej wymagają większej przestrzeni życiowej. Dlatego przyjmuje się, że gryzonie ważące powyżej 450 gram powinny mieszkać w klatce o rozmiarze minimum 2500 cm2.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Powyższe minimalne wymiary klatki dotyczą tylko jednego zwierzęcia. Każda kolejna kawia domowa oznacza zwiększenie minimalnych wymiarów. W przypadku najmniejszych osobników dodajemy przynajmniej 200-250 cm2 powierzchni podstawy klatki. Druga kawia domowa o wadze około 450 gram powiększa minimalne wymiary o dodatkowe 500 cm2. Z kolei największe rasy wymagają powiększenia o 900 cm2 na każdego dodatkowego osobnika.

Wszystkie rasy kawii domowej niechętnie się wspinają, a zatem nie potrzebna jest zwiększona wysokość klatki. W zupełności wystarczy wymiar minimum 23 centymetry, który umożliwi komfortowe wyjmowanie pupila.

Rodzaje klatek dla świnek morskich

Klatka z metalowymi prętami, a może akwarium?

Żyjąca w klatce świnka morska musi mieć zapewnione odpowiednie warunki higieniczne. Dużym ułatwieniem okazuje się tutaj plastikowa kuweta, z której łatwo usuniemy nieczystości i używane podłoże. Regularna pielęgnacja akwarium z pewnością jest bardziej czasochłonna.

Wyższość klatki polega także na bardzo dobrej cyrkulacji powietrza. Większość świnek morskich produkuje duże ilości amoniaku, który wymaga odpowiedniej wentylacji. Metalowe pręty naszej klatki sprawiają, że w cyrkulacja powietrza w jej wnętrzu okazuje się bardzo wydajna.

Zabudowane ściany akwarium nie umożliwiają dostatecznej rotacji powietrza i nie powinny być stosowane w hodowli świnek morskich. Akwarium posiada także bardzo gładkie ściany, co rodzi problemy z wyposażeniem. Większość akcesoriów (np. poidełek czy karmideł) służy do mocowania na prętach, a ich zastosowanie w akwarium byłoby mocno utrudnione.

Plastikowa klatka ażurowa

Klatki plastikowe są dość tanie, mimo wszystko nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Wszystko za sprawą wątpliwych walorów estetycznych, a także stosunkowo małej trwałości. Plastikowa klatka dla świnki morskiej będzie co prawda spełniała swoje zadanie, jednak po pewnym czasie może ulec odbarwieniu. Co więcej, duże klatki nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak klatka prętowa.

Wybór domowej klatki z plastiku będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, których interesuje tanie wyposażenie. Warto dobrać odpowiednie wymiary klatki i zadbać o dobrą wentylacje. Ażurowe, plastikowe ścianki nie mogą być zbyt mocno osłonięte, bowiem uniemożliwi to odpowiednią rotację powietrza.

Świnki morskie w klatce oraz klatka dla świnki morskiej i porady jaką wybrać
Klatka dla świnki morskiej z wyposażeniem i bez, czyli jaką klatkę wybrać

Najpopularniejsza klatka prętowa dla świnek

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest niska klatka dla świnki morskiej, wyposażona w jedną plastikową kuwetę oraz ścianki prętowe. Idealna wysokość klatki dla świnek nie powinna być mniejsza niż 23 cm, wielkość podstawy dobieramy do rozmiarów oraz liczby zwierząt.

Metalowe pręty okazują się odporne na uszkodzenia, a co więcej, umożliwiają optymalną cyrkulację powietrza. Duża klatka z wyposażeniem będzie rozwiązaniem na wiele długich lat, a dobrze zabezpieczone pręty sprawią, że będzie mogła być wyniesiona także na dwór. Przed zakupem należy się jednak upewnić, czy pręty nie są osadzone w zbyt rzadkim rozstawieniu. Dobrej jakości klatki posiadają rozstaw prętów do 2,5 cm.

Jedynym minusem klatki z metalowymi prętami, jest nieco wyższa cena zakupu. Plastikowe klatki dla świnek mogą być niekiedy nawet o połowę tańsze (porównując podobne wymiary). Mimo wszystko warto zauważyć, że prętowa klatka jest przeważnie dostępna z wyposażeniem o lepszej jakości wykonania.

Cena klatki dla świnek morskich

W ogłoszeniach internetowych znajdziemy klatki nowe oraz używane. Druga opcja pozwala na tanie zakupy dobrej jakości produktów. Cena za używane klatki dla świnki morskiej rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Warto przy tym podkreślić, iż większość używanych klatek sprzedaje się w komplecie z wyposażeniem.

Tanie, nowe klatki również będą wydatkiem od kilkudziesięciu złotych w górę. Najtańsze, dostępne w sklepach produkty zostają wykonane z plastiku, co ogranicza ich żywotność. W klatce znajduje się też szczątkowe wyposażenie lub nie ma go wcale. Najtańsze klatki zazwyczaj zbierają nienajlepsze opinie wśród klientów. Wszystko za sprawą słabej jakości wykonania oraz podatności na uszkodzenia.

Duża, dobrze wyposażona klatka prętowa często okazuje się największym wydatkiem. Cena w sklepach zoologicznych zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 100 zł w górę. Większe wymiary i dobre wyposażenie w klatce może sprawić, że cena zakupu wzrośnie do ponad 200-400 zł. Górna granica jest trudna do oszacowania, wysokogatunkowe klatki dwupiętrowe mogą kosztować nawet powyżej 500 zł z wyposażeniem.

Jeśli chcesz poznać bliżej rasy kawii domowej, czy przeczytać jak zrobić klatkę dla królika lub świnki, zapoznaj się z innymi artykułami w naszym serwisie. W odrębnych artykułach odnajdziesz informacje o żywieniu, wymaganiach, rasach i opiece nad świnkami domowymi.

ikona podziel się Przekaż dalej