Choroby szynszyli – na co cierpią szynszyle?

Dla szynszyli wszystkie choroby i dolegliwości są niebezpieczne. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać, kiedy szynszyli coś dolega. Choroby mogą być wirusowe, pasożytnicze, bakteryjne oraz grzybicze. Odpowiednie leczenie może wyznaczyć jedynie lekarz weterynarii.

Najczęstsze dolegliwości i choroby szynszyli to:

 • nieżyt nosa,
 • zapalenie spojówek,
 • przerost zębów,
 • grzybica,
 • cukrzyca,
 • padaczka,
 • niedrożność jelit.

Łysienie na pyszczku, nosku i uszach (czasami i na całym ciele) może świadczyć o grzybicy, ale gołe placki na ciele mogą powstać też z innego powodu. Stres może powodować, że szynszyla będzie cierpieć na samowygryzanie sierści (może również sama wypadać).

Zwróć uwagę na to, czy w kuwecie lub w klatce nie pojawia się zbyt mało odchodów. Możliwe, że szynszyla cierpi na niedrożność jelit. Czasami za zaparciami stoi mała ilość wody i brak ruchu, ale też zalegające w żołądku futro. Zabrudzony paśnik z siankiem lub brudne poidełko z wodą mogą być przyczyną biegunki.

Katar może wydawać się niegroźny, w rzeczywistości jednak może to być nieżyt nosa i nie wolno tego zbagatelizować. Szynszyla może złapać tę dolegliwość, jeżeli jej klatka stoi w wilgotnym miejscu i narażona jest na przeciągi. Z kolei wydzielina z oczu może świadczyć zarówno o zapaleniu płuc, jak i o przerastających korzeniach zębów. Nieprawidłowo ścierane siekacze mogą sprawić, że szynszyla będzie mieć problem z jedzeniem i zacznie chudnąć.

Super produkty dla szynszyli - sprawdź!

Niepokojące objawy to:

 • ślinienie się,
 • wydzielina z oczu,
 • biegunka,
 • brak odchodów,
 • gołe placki na ciele (wszelkie zmiany skórne),
 • drapanie się,
 • brak apetytu,
 • osowiałość,
 • drgawki (lub paraliż),
 • utrata wagi,
 • brak pragnienia (lub wzmożone pragnienie).

Szynszyla nie może przebywać w miejscu, w którym narażana jest na przeciągi, wilgoć, nagłe zmiany temperatury oraz hałas. Należy również zwrócić uwagę na to, żeby w klatce było czysto, a szynszyla miała basen z piaskiem do pielęgnacji futerka. Zła dieta również może być przyczyną chorób. Jeśli planujesz zakup tego zwierzątka, sprawdź także ten artykuł o cenach szynszyli.

Co jedzą szynszyle?

To zwierzęta roślinożerne. Głównie jedzą sianko, dlatego należy zadbać o to, aby było świeże. Szynszyla może nie chcieć jeść sianka zatęchłego lub gumowatego, dlatego trzeba obserwować, czy jedzonko znika. Gdyby tak nie było, należy zmienić sianko.

Dietę szynszyli należy uzupełniać o wysuszone zioła. Gotowe mieszanki można kupić w sklepach zoologicznych. Powinny znajdować się z nich m.in.: hibiskus, mniszek lekarski, nagietek, ziele mięty, melisa, ziele jagody, babka lancetowata, ziele i kwiat malwy, pokrzywa, płatki róż, ziele owsa, płatki słonecznika.

Szynszyl u weterynarza na białym blacie, a także choroby szynszyli, ich objawy i leczenie
Jakie są najpowszechniejsze choroby szynszyli, a także ich objawy, rozpoznawanie i leczenie krok po kroku

Kupowana karma nie powinna zawierać dużo olejów i tłuszczów surowych (jedynie 2-5%) i najlepiej, aby był to ujednolicony granulat. Sporadycznie można podać suszone warzywa i owoce, ale nie powinny być świeże, a wysuszone. Dopuszczalne są m.in.: orzechy, marchew, rodzynki, jabłko, dynia, banany, seler. Żeby szynszyla mogła ścierać ząbki, powinno się jej dawać gałązki. Mogą to być np.: jabłoń, wiąz, lipa, topola, jeżyna, orzech laskowy, brzoza, morwa, wiąz, głóg, leszczyna, winorośl.

Co warto wiedzieć o szynszylach?

Cena szynszyla jest różna. Niekiedy może kosztować 50 – 70 zł, ale zazwyczaj jest to kwestia 100 – 150 zł. Odmiany, które są rzadsze, mogą być droższe (ok. 300 – 400 zł). Niższej ceny możemy spodziewać się w sklepie zoologicznym, a wyższej w hodowlach domowych.

„Szynszyl” nie jest poprawnym określeniem, ponieważ w języku polskim nazwa tych gryzoni jest w formie żeńskiej, stąd „szynszyla”. Istnieją dwie odmiany: szynszyla mała (Chinchilla lanigera) i szynszyla krótkoogonowa (Chinchilla chinchilla). Mogą mieć różne umaszczenia (np. standard, czarny aksamitny, czarna perła, beż Towera, ebony, pink white, biała Wilsona, fioletowa).

Są to stworzonka aktywne w nocy. W ciągu dnia lepiej im nie przeszkadzać. Nie jest wskazane, aby cały czas trzymać je wyłącznie w klatkach. Potrzebują ruchu, więc warto zadbać o większą przestrzeń, ale ogrodzoną. Jeżeli chcesz wypuszczać szynszyle z klatki na cały pokój, lepiej zabezpiecz wszelkie kable, bo w przeciwnym razie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że je poprzegryza. To bystre stworzonka, można nauczyć je sztuczek, ale nie każdy osobnik będzie równie chętny do nauki. Potrzebują kontaktu z człowiekiem, źle znoszą długie godziny w samotności.

Jeżeli zauważysz katar, wydzielinę z oczu, biegunkę, gołe placki na ciele czy jeszcze inne objawy, nie czekaj i zabierz szynszyle do weterynarza. Skutki zignorowania tego nie będą przyjemne, nie mówiąc o cierpieniach i męczarniach tego małego stworzonka. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, na jaką chorobę będzie cierpieć gryzoń, nie wolno leczyć szynszyli na własną rękę!

ikona podziel się Przekaż dalej