Choroby świnek morskich

Leczenie świnki morskiej

Świnki mimo, iż są dość małymi zwierzątkami, to często chorują. Nawet, jeżeli świnka będzie miała najlepszą karmę i wyposażenie klatki, może być podatna na zachorowania. Biorąc pod uwagę ten fakt, warto będzie dowiedzieć się więcej o swoich świnkach – nie tylko o tym, co jedzą świnki morskie, ale i o ich częstych dolegliwościach zdrowotnych. Świnka morska rasy texel zachorować może chociażby na zapalenie płuc, więc nawet z pozoru zwykłe przeziębienie może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Jesteś odpowiedzialnym i świadomym opiekunem? A więc, powinieneś posiąść przynajmniej podstawową wiedzę w temacie chorób świnek morskich. Oczywiście, opis choroby czy zdjęcia chorującej świnki nie powinny stać się wyznacznikiem kuracji! Warto jednak wiedzieć, z czym ma się do czynienia i w jaki ewentualny sposób można śwince pomóc. To nie opiekun powinien postawić ostateczną diagnozę, a weterynarz. Opiekun może wprowadzić zaś odpowiednią profilaktykę, aby świnka nie chorowała. Liczy się zatem właściwa pielęgnacja, prawidłowe żywienie i dobre warunki przebywania świnki morskiej.

Zapalenie oskrzeli u świnki morskiej

Są to najczęstsze choroby świnek morskich, na które mocny wpływ ma pozornie błahe przeziębienie. Zapalenie oskrzeli objawia się:

  • osłabieniem organizmu świnki,
  • brakiem apetytu,
  • wzmożonym pragnieniem,
  • ciężkim oddechem,
  • kaszlem i kichaniem,
  • apatią,
  • matowieniem sierści.

Aby nie dochodziło do takich problemów, warto będzie zakupić do mieszkania nawilżacz powietrza, a także włożyć do klatki np. butelkę z gorącą wodą, zawiniętą ścierką. Konieczna wizyta u weterynarza!

Zapalenie płuc

Świnka morska rasy texel często jest chora również przez zapalenie płuc. Do najczęstszych objawów zapalenia płuc zalicza się:

  • brak apetytu,
  • ciężki oddech,
  • wydzielina z nosa i kichanie,
  • kaszel,
  • pragnienie,
  • matowienie sierści i pogorszenie się stanu skóry.

Aby nie dochodziło do takich problemów, warto będzie zakupić do mieszkania nawilżacz powietrza, a także włożyć do klatki np. butelkę z gorącą wodą, zawiniętą ścierką. Konieczna wizyta u weterynarza!

Wesz kurza, czyli pasożyty u świnki

Świnka morska rozetek może też zostać zaatakowana przez różne pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne takie, jak np. wesz kurza. Kiedy już taki pasożyt się pojawi, świnka często będzie się drapać, a w okolicach jej skóry będziesz mógł zauważyć malutkie okruszki. Przypominają one łupież. Może pojawić się także łysienie świnek, kiedy będzie ona naprawdę dużo się drapać.

Najważniejsza będzie wizyta u weterynarza, który obejrzy świnkę i zaleci stosowanie preparatu przeciwko pasożytom. Najczęściej (jeżeli świnka ma włosy) trzeba będzie wyczesywać wesz kurzą przy pomocy szczotki (możliwie twardej).

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Inne pasożyty zewnętrzne, które mogą się „czepić” świnki morskiej, to:

  • pchły,
  • wszoły (w okrywie włosowej).

By się ich pozbyć, należy zdezynfekować klatkę, wymienić podłoże i posypać gryzonia np. Pultoxem. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak rozpoznać płeć świnki morskiej?

Wewnętrzne objawy chorób świnek morskich

Przerost zębów trzonowych

Choroby świnek morskich to nie tylko problemy ze skórą. Świnka może bowiem cierpieć też na przerost zębów trzonowych, co najlepiej zobrazują liczne zdjęcia. Kiedy świnka rozetek będzie miała taki kłopot, zauważyć będzie można, że:

  • świnka nie będzie jadła, mimo apetytu,
  • zwierzak zacznie błyskawicznie tracić na wadze i słabnąć.
Świnka morska wyglądająca z koszyczka, a także choroby świnek morskich i ich objawy
Jakie są najczęstsze choroby świnek morskich i ich objawy

Świnka morska, jeżeli nie zauważysz problemu, może wówczas umrzeć z głodu! Dlatego tak ważna będzie wizyta u weterynarza, który przypiłuje ząbki śwince. Pamiętaj o tym, że nie można dawać śwince wyłącznie miękkiego pokarmu – inaczej w ogóle nie będzie gryzła. A gryzienie jest bardzo ważne, by była zdrowa.

Problemy oczu u świnek morskich

Świnki bardzo często mają problem z wirusowym zapaleniem rogówki. Głównym objawem w tym przypadku jest białe odbarwienia gałki ocznej. Wystarczy jednak podawać zwierzakowi środki wzmacniające, a także zabrać świnkę do weterynarza.

Inną przypadłością oczu jest zapalenie oczodołu, objawiające się wysunięciem gałki ocznej. By zapobiec chorobie, należy podawać śwince środki przeciwzapalne, zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Pozostałe choroby świnek morskich

Do częstych chorób świnek morskich zaliczyć można również:

  • alergie – świnka może nadmiernie się drapać, a także pojawiać się będą u niej strupki bez krwi. Często pojawia się również łysienie. W tym przypadku, trzeba będzie pozbyć się alergenów (jak sianko bądź trociny), gdy świnka łysieje,
  • zaparcia – wynikają z nieprawidłowego żywienia świnki, a najczęściej z podawania jej za dużej ilości suchego pożywienia. Należy niezwłocznie zmienić dietę zwierzątka,
  • biegunki – wynikają również z nieprawidłowego żywienia świnki albo z zatrucia pokarmowego. Trzeba będzie podać śwince węgiel, by ograniczyć biegunkę, a także zmodyfikować dietę na bardziej suchą.

Pamiętaj, że…

Leczenie świnek to bardzo ważna sprawa. Niestety, czasem ciężko chorobę zdiagnozować. Dlatego ważne będzie zapewnienie śwince zdrowego pożywienia i warunków bytowania, a także obserwowanie zwierzęcia. Takie działania pozwoli zapobiec chorobom, które często pojawiają się u świnek morskich. Oczywiście, wymienione przez nas choroby to nie wszystkie, na jakie narażona jest świnka morska. Dlatego ważne, by co roku badać zwierzaka u weterynarza, zajmującego się egzotycznymi gatunkami zwierząt. Dzięki temu będziesz mieć spokojne sumienie i pewność, że śwince nic nie grozi.

ikona podziel się Przekaż dalej