Myszoskoczek w domu – opis gryzoni

Myszoskoczek pustynny – jak wygląda suwak?

Myszoskoczek znany również jako gerbil mongolski bądź suwak, to popularny gryzoń domowy. W naturze można wyróżnić aż 100 gatunków myszoskoczków. Gryzonie żyją na suchych obszarach łąkowych oraz półpustynnych, a najczęstszym obszarem ich występowania jest Afryka i Bliski Wschód, ale też Indie i Azja Środkowa. Jeżeli chodzi o poszczególne rasy, informacje na ich temat są bardzo zróżnicowane – ze względu na to, iż gryzonie mocno różnią się od siebie. Wśród popularnych myszoskoczków można wyróżnić chociażby:

  • Gerbillus amoenus – północna Afryka (mniejszy niż mysz)
  • Pieszczanka wielka – Azja Środkowa (większy od szczura, nie nadaje się na gryzonia domowego)
  • Meriones shawi – północna Afryka (większy od suwaka mongolskiego)
  • Pachyuromys duprasi – północna Afryka (popularny gatunek myszoskoczka, znany też jako tłustogon – podobny jest trochę do chomika)

Typowy gerbil mongolski ma długość ciała ok. 10 centymetrów. Najbardziej charakterystyczny jest jednak owłosiony ogon myszoskoczów, mierzący dodatkowe 10 cm. Myszoskoczek waży średnio ok. 80-100 g, przy czym samiczki są z reguły trochę lżejsze. Suwaki mają gęstą sierść, a najczęściej są biało-brązowe – na co zresztą wskazują liczne zdjęcia w Internecie. Gryzonie najchętniej żyją w stadzie, zatem kupując myszoskoczka powinieneś zdecydować się od razu przynajmniej na dwa. Cena myszoskoczka to średnio ok. 15-20 złotych, w zależności od gatunku.

Hodowla myszoskoczka – dla kogo jest polecana?

Zanim w ogóle zdecydujesz się zakupić myszoskoczka powinieneś dowiedzieć się, czy jest to odpowiedni gryzoń. Na pewno, myszoskoczek nie będzie dobrym kompanem dla małych dzieci. Gryzonie nalezą bowiem do niezwykle delikatnych i powinna zajmować się nim zdyscyplinowana oraz odpowiedzialna osoba. Niestety, ale młodsze dzieci na pewno nie będą potrafiły poradzić sobie w opiece nad gryzoniem. Myszoskoczek powinien więc znaleźć się w rękach osoby posiadającej czas oraz wiedzę, jak się z nim obchodzić.

Oczywiście, dzieci mogą się opiekować gryzoniami – jednak wyłącznie pod czujnym okiem dorosłych opiekunów. Czarny czy biały gryzoń pustynny bawi oraz uczy, a także nie pozwala czuć się samotnie. Jednak, w odróżnieniu od chociażby chomików, myszoskoczki nie są aktywne jedynie w nocy – a zarówno w nocy, jak i za dnia. Te małe gryzonie śpią ok. 2 godzin dziennie, będąc ciągle żywiołowe i wszystkiego ciekawskie. Jeżeli przyswoisz odpowiednio dużą wiedzę, opieka nad gryzoniem nie powinna sprawiać większego problemu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jak wybrać klatkę dla myszoskoczka.

Pielęgnacja sierści i żywienie myszoskoczków. Co je gerbil?

Wbrew opiniom niektórych ludzi, czarny myszoskoczek jest bardzo czystym gryzoniem. Gryzonie wiele czasu poświęcają na utrzymywanie swojego ciała w czystości. Jeżeli będziesz miał więcej niż jednego myszoskoczka, będą się one nawzajem iskać – jednocześnie wzmacniając więzi i tworząc hierarchię. To bardzo czyste zwierzaki, które potrzebują w kwestii higieny osobistej niewiele pomocy opiekunów. Wystarczy umożliwić im jedyne kąpiele w piasku, w którym małe myszoskoczka powinny móc się regularnie tarzać. Najlepiej, by piasek znajdował się w osobnej wanience albo misce dla gryzoni.

Co do żywienia się myszoskoczków, preferują one zróżnicowaną dietę. Klatka powinna mieścić miseczki, w których będzie znajdowała się sucha karma oraz warzywa i owoce. Należy jednak pamiętać, by sucha karma była wysokojakościowa i bogata w konieczne do życia myszoskoczkom składniki odżywcze. Karma powinna być też bogata w białko, a także niezbędne makro i mikroelementy. Sucha karma może być zarówno mieszanką wieloskładnikową, jak i pelletem (kawałki mielonej karmy).

{% get_ecommercelink slug="gryzonie" %"

Zdrowie i długość życia myszoskoczka

Myszoskoczek żyje średnio ok. 3-4 lat, choć czasami może być to znacznie dłuższy okres czasu. Jeżeli chodzi o choroby, gryzonie czasami mogą zachorować. Do najczęstszych chorób myszoskoczków zalicza się:

  • robaczycę – zakażenie pasożytami takimi, jak np. pchły, kleszcze albo wszy
  • infekcje nosa i oczu
  • przeziębienie
  • biegunka
  • zatwardzenie
  • skaleczenia
  • grzybica
  • przerost pazurów lub zębów
  • mechaniczne urazy, np. utrata ogona albo złamanie kończyn
  • poważniejsze infekcje, np. zapalenie lub udar mózgu, rak gruczołu zapachowego, padaczka

Gdy tylko zauważysz, że myszoskoczek zachowuje się nienaturalne albo jest osłabiony i osowiały, koniecznie udaj się do zaufanego weterynarza!

Myszoskoczek domowy – opis pielęgnacji gryzoniów

Klatka dla myszoskoczka

Klatka dla suwaków to całkiem osobny temat, który powinno się dokładnie omówić. Należy pamiętać o tym, że myszoskoczki są gryzoniami skocznymi i pełnymi energii. Tak więc, klatka powinna być dla nich odpowiednio dostosowana – zarówno do trybu życia, jak i np. możliwości pojawiania się chorób u myszoskoczków. Podczas kupowania klatki warto zwrócić uwagę na szczegóły:

  • wymiary klatki,
  • rodzaj wykonania klatki (jak wyglądają piętra, wejścia),
  • tworzywo, z którego wykonane zostały elementy dodatkowe i stałe w klatce (np. pręty, schodki),
  • wyposażenie klatki (akcesoria, które muszą się w niej znajdować).

Istotne jest, by klatka dla myszoskoczków była bezpieczna. Jak już wspominaliśmy, myszoskoczki są bardzo aktywnymi gryzoniami i powinny mieć dobrze zabezpieczoną przestrzeń do zabawy oraz wypoczynku. Jako, że myszoszkoczki są także urodzonymi alpinistami, powinieneś zapewnić im możliwie dużą klatkę. Minimalny wymiar klatki to ok. 60 x 40 x 40 cm (pojemność przynajmniej 40 litrów) – jednak wyłącznie dla jednego myszoskoczka. Dodatkowo, klatka powinna mieć również minimum dwa, a już najlepiej trzy piętra do poruszania się. Pamiętaj, że myszoskoczki potrzebują naprawdę dużo przestrzeni na to, by się wybawić, a także odpocząć. Zdecyduj się też na klatkę metalową, a nie akwarium. Niestety, ale akwarium nie posiada ścianek do wspinaczki oraz odpowiedniej wentylacji. Hodując myszoskoczka w akwarium, możesz unieszczęśliwić gryzonia zrobić mu krzywdę.

Dwa myszoskoczki w klatce w domu, a także myszoskoczek domowy i cena myszoskoczka
Jaki charakter ma myszoskoczek domowy, czyli opis i cena myszoskoczka

Wygląd klatki dla myszoskoczka i wyposażenie

Pręty w klatce muszą być jak najmniejsze, by muszo skoczek nie przeszedł między nimi. Muszą być w między nimi takie odstępy, by jednak klatka stale była wentylowana. Dodatkowo, takie pręty powinny być stworzone z metalu, a nie z plastiku. Należy pamiętać o tym, że plastik w każdej postaci będzie niebezpieczny dla myszoskoczków – które przez przypadek mogłyby połknąć plastikową część. Dlatego, lepiej zrezygnuj z jakichkolwiek plastikowych elementów wyposażenia klatki dla myszoskoczka. Kiedy będziesz ustawiał klatkę, koniecznie postaw ją w miejscu spokojnym po to, by nie narażać myszoskoczków np. na hałas czy przeciągi – jak już wspominaliśmy, te małe zwierzątka są podatne na różne infekcje i przeziębienia. Zatem, lepiej trzymać klatkę z dala od okna czy drzwi balkonowych.

Myszoskoczki mają bardzo silne zęby, o czym również nie można zapominać. Te zwinne gryzonie uwielbiają gryźć wszystko, co tylko stanie im na drodze – taka już ich natura. Właśnie dlatego, unikaj kupowania plastikowych elementów wyposażenia klatki. Niepolecane są również ostro zakończone przedmioty – myszoskoczek może bowiem się o takie elementy zranić. Niezbędne elementy wyposażenia klatki to zaś:

  • poidełko – z metalową końcówką, a nie z plastikową. Miska na wodę nie jest polecana z tego względu, że gryzoń mógłby zechcieć się w niej wykąpać albo przypadkowo potrącić miskę i zrobić sobie krzywdę, a w najlepszym wypadku zalać podłoże klatki.
  • miseczki – polecamy zakupić przynajmniej dwie miski. Do jednej będzie można wsypać suchą karmę, a do drugiej włożyć np. świeże warzywa lub owoce.
  • domek – idealne miejsce do leniuchowania, wypoczynku oraz snu gryzonia. Powinieneś dopasować domek dla myszoskoczka pod jego wzrost. Oczywiście, lepszy od plastikowego będzie domek drewniany.
  • wanna dla gryzoni – jak już wspominaliśmy myszoskoczki uwielbiają kąpiele piaskowe. Specjalna wanienka umożliwi im regularne i bezpieczne tarzanie się w piachu.
  • elementy dodatkowe – do nich można zaliczyć wszelkie zabawki dla myszoskoczków, np. tunele, maskotki, kręciołek czy piłeczkę.

W jaki sposób myszoskoczka można oswoić?

Generalnie, potrzeba na to zazwyczaj kilku dni. Myszoskoczek potrzebuje oswoić się zarówno z nową klatką, jak i otoczeniem czy ludźmi, którzy będą od teraz mu towarzyszyć. Nie powinieneś gwałtownie poruszać się w pobliżu gryzonia, a także nie możesz zachowywać się głośno. Postaraj się każdą czynność wykonywać wtedy, gdy gryzonie nie będą spały. Jeżeli wyrwiesz go ze snu, zwierzątko może bowiem stać się rozdrażnione i złe, a to nie wróży dobrej i owocnej współpracy z myszoskoczkiem.

Siadaj przy klatce po to, by gryzoń się przyzwyczaił. Możesz np. położyć na niej rękę, by gryzonie przyzwyczaiły się również do zapachu opiekuna. Jak przekupić myszoskoczka? Podając im coś z otwartej dłoni! Z czasem zwierzątko może na taką otwartą dłoń wejść. Kiedy zwierzątko będzie zajęte jedzeniem, głaszcz je np. po policzkach i głowie. Pamiętaj, by robić to możliwie każdego dnia. Wtedy już krótka droga do oswojenia myszoskoczka.

ikona podziel się Przekaż dalej