Mała szynszyla – opis, opieka, żywienie, oswajanie
Mała szynszyla to bardzo przyjacielskie stworzenie, które można kupić w profesjonalnej hodowli lub w sklepie zoologicznym. Jak powinno się wychowywać szynszyla w domu? Jaka jest długość życia gryzonia? Ile on kosztuje? Na te oraz na wiele innych pytań, odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej!
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szynszylach.
Mała szynszyla krótkoogonowa – hodowla domowa
Pochodzenie i długość życia szynszyla
Szynszyle w naturze mieszkają w dzikich wyżynach chilijskich, na wysokości nawet do 1500 m n.p.m. Niestety, ale coraz rzadziej zaobserwować je można w dzikiej przyrodzie. Ludzie polują na ich piękne futra, co doprowadziło niemal do całkowitej eksterminacji tych gryzoni z naturalnego środowiska. Dziś można spotkać szynszyle W Chile, w Rezerwacie Narodowego Lasu Chinchillas. To gatunek, któremu grozi całkowite wyginięcie. Jak dobrze, że szynszyla może jeszcze wychowywać się w zaciszu domowym!
Zastanawiasz się, ile żyją szynszyle? Otóż, istnieje duża szansa, że zwierzątko towarzyszyć będzie domownikom przez kolejnych… kilkadziesiąt lat! Rekordowa szynszyla osiągnęła wiek 29 lat. A więc, szynszyle żyją najdłużej spośród wszystkich gryzoni. Oczywiście, dziś ciężko jest, by domowa hodowla pozwoliła jej na przeżycie 20-stu lat. Natura to natura i tam stworzonko ma najlepsze warunki do bytowania. Krótsze życie w mieszkaniu nie jest jednak związane z błędną opieką nad gryzoniami, a urazami szynszyli (np. przygnieceniem), a także powikłaniami po chorobach stomatologicznych bądź infekcjach dróg oddechowych.
Jak wygląda szynszyl?
Zwierzątko nie występuje w tak wielu odmianach, jak np. rasy świnek morskich. Mała szynszyla krótkoogonowa posiada miękkie futerko, które jest bardzo miłe w dotyku. Szynszyla najczęściej jest szara lub beżowa, a po bokach i na brzuchu biała. Jej uszy są kształtne, duże i okrągłe, a oczy błyszczące i ciemne. Koniec ciała szynszyli zwieńcza puszysty ogonek, będący naprawdę długim. Gryzonie mierzą ok. 20-40 cm, przy czym samice są nieco mniejsze. Szynszyla waży ok. 400-700 g – oczywiście, samice są lżejsze.
Niektórzy uważają, że szynszyl mocno przypomina swoim wyglądem wiewiórkę albo królika. Różnica jest jednak duża. Szynszyle są krępe i mają niemal niewidoczną szyję. Ich stópki kończą się czterema palcami, a przednie łapki są krótsze od tylnych. Szynszyle nie dzielą się tak szczegółowo, jak rasy świnek morskich. Jednak, można je posortować na dwie odmiany:
- klasyczne angory (długie futro)
- curry (futro kręcone)
Warto dodać, że kolor siekaczy szynszyli powinien być żółty. Dlaczego? Otóż, jeśli barwa zębów szynszyla będzie biała może to oznaczać, że zwierzątko cierpi na niedobory jakichś witamin.
Cena szynszyla i wychowanie gryzonia
O czym pamiętać, kupując szynszyla małego?
Kupując szynszyla należy pamiętać o tym, że zwierzątko więcej swojego czasu spędza w ruchu. Wybrałeś już hodowlę albo sklep zoologiczny, w którym chcesz kupić gryzonia? Musisz dowiedzieć się więcej o jego wymaganiach. Beżowa czy szara szynszyla musi mieć odpowiednio dużą przestrzeń do poruszania się, więc klatka dla zwierzątka powinna mierzyć minimum 50 x 60 x 80 cm. Jeżeli klatka będzie wystarczająco duża, będziesz mógł w niej zorganizować np. pięterko dla gryzoni, które przecież uwielbiają się wspinać.
Nie umieszczaj klatki bezpośrednio przy kaloryferze albo w przeciągu, bo szynszyla w domu może łatwo się przez to przeziębić. W klatce należy zapewnić szynszylom nie tylko odpowiednie rekwizyty (jak legowisko, miseczki na jedzenie, poidełko czy domek), ale też wanienkę do kąpieli piaskowych. Szynszyla w ten sposób naturalnie pozbywa się zanieczyszczeń z futerka, więc nie trzeba jej kąpać.
Warto będzie od razu zainwestować w dwa szynszyle, ponieważ są to zwierzęta stadne podobnie, jak świnki morskie. Jaka jest cena szynszyla? Jeden w sklepie kosztuje zazwyczaj ok. 100-150 zł. Zoologiczny sklep a hodowla domowa to jednak dwie różne sprawy. W hodowli cena za jednego gryzonia może sięgać nawet 300 zł ze względu na sposób ich wychowywania czy też pochodzenie (geny przodków). A może zainteresuje cię także ten artykuł o szynszyli białej?
Super produkty dla szynszyli - sprawdź!
Czym karmić szynszyla?
Mała szynszyla w naturze je głównie roślinki, więc w mieszkaniu również powinieneś skupić się na diecie roślinnej. Podawaj szynszylowi głównie siano i zioła (np. babkę lancetowatą, mniszek lekarski i pokrzywę), a także gałązki drzew owocowych do ścierania ząbków. Oczywiście, warto też podawać swojemu szynszylowi pokarmy naturalnego pochodzenia, a więc np. liście hibiskusa czy ziarna słonecznika. Oprócz tego, możesz dawać gryzoniowi różne warzywa i owoce:
- marchewkę,
- kalafior,
- paprykę,
- jabłko,
- malinę,
- pigwę,
- buraka,
- pietruszkę,
- kukurydzę.
Pod żadnym pozorem nie dawaj świnkom gotowych mieszanek karm niskiej jakości. Nie zostawiaj im w klatce kolb, zbyt dużej ilości owoców (powinno być ich ¼, a warzyw ¾), dropsów czy orzechów. Oczywiście, przysmaki dla ludzi (typu słodkie i słone przekąski) również nie wchodzą w grę! Zamiast tego, postaraj się o stały dostęp do świeżej wody dla szynszyla. Mimo, że nie pije jej zbyt dużo, to jednak powinien mieć możliwość jej stałego czerpania.
Pamiętaj, że…
- Idealna temperatura dla szynszyla to ok. 17-25 st. C.
- Szynszyle muszą mieć zapewnioną odpowiednio dużą przestrzeń do biegania w klatce.
- Kupując poidełko, zdecyduj się na twarde i kulkowe, które można zamontować od zewnątrz klatki.
- Chcesz kupić suchą karmę dla szynszyla? Pamiętaj, żeby była ona wysokiej jakości. Jeden szynszyl może jeść ok. 30 g suchej karmy dziennie. Unikaj w karmie orzechów, a także rodzynek (maksymalnie 1 łyżka dziennie).
- Nie zapominaj o gałązkach do gryzienia, bo tylko w taki sposób gryzonie będą mogły ścierać swoje ząbki.
- Do klatki możesz wstawić karuzelę do biegania, ponieważ szynszyle lubią być ciągle w ruchu podobnie, jak chomiki.
- Pamiętaj o wanience i piasku do suchych kąpieli! Szynszyle kąpią się w nim ok. 3 razy w tygodniu, przez ok. 1 godzinę. Idealny będzie piasek bądź pył wulkaniczny.