Pudełkowa kuweta dla królika miniaturki

Oferowana w sklepach, metalowa klatka dla królika przeważnie posiada kuwetę pudełkową. Jest to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, za którym przemawia wiele zalet. Jednym z nich jest atrakcyjna cena zakupu. Metalowa klatka ze zwykłą, plastikową kuwetą pudełkową często okazuje się najtańsza w zakupie.

Pudełkowa kuweta dla królika okazuje się łatwa do utrzymania w czystości. Możemy umieścić ją w dowolnym miejscu klatki, a nasz królik angora czy królik baranek będzie miał możliwość swobodnej obserwacji terenu.

W niektórych ofertach sprzedaży pojawia się także duża kuweta z zadaszeniem i zabudowanymi ściankami. Tego typu akcesoria dla królika zyskują popularność za sprawą praktyczności. Królik nie rozrzuca swoich odchodów na boki, a co za tym idzie, klatka zachowuje swoją czystość. Musimy przy tym pamiętać, że każdy królik domowy lubi obserwować teren, dlatego wchodzenie do zamkniętego mini pomieszczenia może okazać się dla niego dość stresujące.

Przesiewowa kuweta dla królika

W ofertach branży zoologicznej znajdziemy różne akcesoria dla królika. Dobrym przykładem jest kuweta przesiewowa, która składa się z pełnej podstawy oraz bardzo gęsto osadzonej siatki. Klatka przesiewowa może być metalowa lub plastikowa. Dzięki gęsto osadzonej siatce nie rani łap zwierzęcia i okazuje się dla niego komfortowa.

Przesiewowa klatka dla królika sprawia, że mocz spływa do dolnej, niedostępnej dla pupila komory. Dzięki temu klatka będzie dłużej czysta, a nasz królik baranek czy królik angora nie musi chodzić po mokrym podłożu.

Jedynym mankamentem tego rozwiązania może okazać się nieco wyższa cena zakupu. Przesiewowa kuweta dla królika z pewnością okaże się droższa od zwykłych produktów pudełkowych. Nieodpowiednio dobrana i słabej jakości może być też nieco trudniejsza do dokładnego oczyszczenia. Jeśli planujesz zakup futrzaka, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić klatkę dla królika.

Kuweta z kratką – wady i zalety

Bardzo zbliżonym do produktów przesiewowych rozwiązaniem dla miniaturki jest duża kuweta z kratką w podłodze. Tego typu akcesoria dla królika rozciągają się na całej podłodze klatki i składają się z metalowych, blisko osadzonych prętów. Obecnie odchodzi się od tego typu rozwiązań, bowiem kuweta z kratką posiada wiele istotnych wad.

Niewłaściwie dobrana kuweta z kratką może ranić wrażliwe łapki naszego pupila, co wywołuje ryzyko pojawienia się groźnych infekcji. Co więcej, konieczność chodzenia po nienaturalnym podłożu będzie dla naszego pupila bardzo mało komfortowa. Kuweta z kratką rozciąga się na dużej powierzchni, zmuszając naszego pupila do przyjmowania niewygodnych pozycji.

Kuweta z kratką jest chętnie stosowana w większych hodowlach, bowiem ułatwia utrzymanie woliery w czystości. Niestety tego typu akcesoria dla królika nie są polecane dla osób, którym zależy na komforcie życia domowej miniaturki.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

A może kuweta narożna?

Kuweta narożna to kolejne, godne uwagi rozwiązanie. Jeśli nasza metalowa klatka jest dostatecznie duża, narożna kuweta dla królika okaże się wygodnym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem.

Jak sama nazwa wskazuje, kuweta narożna jest przeznaczona do montażu w rogu klatki. Zajmuje mniej miejsca niż kuweta przesiewowa, przez co nadaje się tylko dla jednego królika. Możliwość załatwiania potrzeb w jednym roku klatki będzie dla królika miniaturki bardzo korzystna. Duża, metalowa klatka okaże się wtedy łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Tego typu akcesoria dla królika wyróżnia też stosunkowo niska cena zakupu. Narożna kuweta dla królika miniaturki może kosztować około 10 do 30 zł.

Kuweta dla królika ze stojakiem na jedzenie

Każdy królik baranek czy miniaturki angora lubią spożywać posiłki podczas wypróżniania. Jest to naturalne zachowanie żyjących na wolności osobników. Niestety pozostawione w pobliżu klatki jedzenie szybko ulega zabrudzeniu i nie jest najlepszym rozwiązaniem w ograniczonym przestrzennie pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się natomiast kuweta ze stojakiem na jedzenie.

Kuweta dla królika ze stojakiem na jedzenie umożliwia wygodne spożywanie posiłków podczas wypróżniania. Jednocześnie będzie to rozwiązanie bardziej higieniczne, a pozostawione w stojaku sianko nie zamoknie od moczu. Warto jedynie zwrócić uwagę na dobrą jakość wykonania stojaka.

Jedynym mankamentem owego rozwiązania okaże się nieco wyższa cena zakupu. Tego typu akcesoria dla królika mogą kosztować 20 – 50 zł. Ciekawą opcją może być też oddzielny zakup kuwety narożnej oraz paśnika na stojaku.

Wybieramy idealne podłoże do klatki

Poznaliśmy już podstawowe akcesoria dla królika, które pomagają w utrzymaniu klatki w czystości. Bardzo ważnym aspektem okazuje się także wybór dobrego podłoża do kuwety, które sprawi, że nasz królik baranek czy angor będą mogły żyć w komfortowych, higienicznych warunkach.

W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalnie dobrane podłoże do kuwety. Przeważnie będą to wióry z osiki, cedru bądź sosny. Niestety nie każde z tych rozwiązań jest rekomendowane przez dobrych hodowców. Wióry z sosny i cedru mogą pylić, a przez to podrażniać układ oddechowy zwierzęcia. W efekcie kuweta będzie mniej komfortowa dla naszego pupila. Najlepszym rozwiązaniem okazują się zatem wióry osikowe, które nie pylą i są w pełni bezpieczne dla naszego kicającego pupila. 

Ciekawym podłożem są również pocięte gazety i papier. Obecnie jest to najtańsze podłoże do kuwety, które nie pyli i świetnie wchłania wilgoć. Pamiętajmy jedynie, że umieszczany w klatce dla królików papier nie może posiadać nadruków czy fotografii, bowiem do ich wykonania stosuje się groźne dla zdrowia chemikalia. Typowe gazetki reklamowe będą też źle wchłaniać wilgoć.

Opisując podłoże do kuwety dla królików, warto wyszczególnić także specjalne produkty celulozowe, który sprawią, że nasz królik baranek czy miniaturki angora zyskają bezpieczną, a jednocześnie higieniczną przestrzeń do wypróżniania. Dostępne w ofertach sprzedaży podłoża celulozowe powstają na bazie papieru. Ich zaletą jest brak pylenia, duża absorpcja wilgoci i możliwość wchłaniania zapachów.

Podłoże celulozowe nie przykleja się do futra, co będzie szczególnie docenianym atutem w przypadku królików długowłosych. Dodatkową zaletą tego rozwiązania okazuje się duża wydajność produktu. Podstawowy mankament to z kolei wysoka cena zakupu oraz stosunkowo niewielka dostępność. Celulozowe podłoże do kuwety dla królika nie znajduje się w ofercie każdego sklepu zoologicznego. Przeważnie możemy je nabyć jedynie w wyspecjalizowanych sklepach branżowych. Cena zakupu jednego opakowania o pojemności 5 litrów może wynosić 15 – 25 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej