Królik domowy – potrzebne informacje

Rasy małych królików

W Polsce nie są znane wszystkie odmiany królików miniaturowych i karłowatych. Różnią się: wagą, długością uszek i łapek oraz sierścią. Niektóre z nich wymagają tego, aby poświęcać im więcej czasu np. ze względu na ich futerko. Istnieje:

  • królik teddy – inne jego nazwy to: karzełek perski pluszowy oraz królik karzełek teddy. Waga tego królika wynosi od 800 do 1700 g, więc jest najlżejszym z królików. Jego sierść jest gęsta, gruba i dość długa, ale nie sprawia dużych trudności w pielęgnacji.
  • królik angora miniaturka – waga tego króliczka to ok. 1,5 kg. Ma miękka i długą sierść. Trzeba codziennie go czesać i dbać o jego futerko, w przeciwnym razie będzie miał kołtuny. Jego uszka są sterczące i mają do 6 cm długości.
  • królik baranek miniaturka – dorosły osobnik może ważyć 1,5-2 kg. Baranek jest bardzo popularnym królikiem. Ma charakterystycznie oklapnięte, długie i niesztywne uszy. Jego sierść może być krótka lub długa.
  • królik lew miniaturka – można spotkać się również z określeniami takimi jak: królik lewek lub królik belgijski. Ta odmiana królika lubi przebywać samotnie, jest on bardziej zdystansowany do człowieka od innych ras. Jego nazwa wynika z tego, że ma dłuższe futerko przy pyszczku i na głowie, a na zakończeniu ogonka ma tzw. pędzelki. Waga tego królika to ok. 1-1,5 kg.
  • królik mini rex – przeciwieństwo królika belgijskiego pod względem charakteru. Ten królik jest bardzo towarzyski i przyjacielski. Ma puszyste, miłe w dotyku futerko. Jego uszka są odstające, a wąski krótkie. Ma szerokie czoło, a część szyjna jest wyraźnie zaznaczona. Może ważyć od 1,2 do 2 kg. Jego sierść nie jest trudna w pielęgnacji.
  • królik hotot – jego sierść jest biała, a dookoła oczu ma czarne obwódki. Ma krótkie uszka, zaokrąglone na końcach. Może osiągnąć maksymalnie 2 kg. Jest to rzadko spotykana rasa.
  • królik tan – mówi się o nim „podpalany”, ponieważ taka jest jego sierść. Jest to najstarsza rasa domowego królika. Uszy królika tan powinny mieć od 4 do 6 cm długości, a jego waga to 1,1-1,35 kg.
  • królik polish – tej nazwy nie tłumaczy się dosłownie. Ten królik nie pochodzi z Polski, a z Anglii. Ma łagodny charakter. Samce wykazują większą chęć do zabawy, samiczki szybciej tracą zainteresowanie. Waga tego królika to 1,1-1,5 kg.

Wszystkie wymienione powyżej można trzymać w domu. Królik teddy nie jest bardzo popularnym królikiem w Polsce, ale ze względu na swoje maleńkie rozmiary zaczyna się nim interesować coraz więcej osób.

Są to stworzonka, które potrafią przywiązać się do człowieka, trzeba tylko odpowiednio się za to zabrać. Przede wszystkim należy spędzać z nimi dużo czasu, ale nie naciskać na nie. Wystarczy siedzieć obok i mówić do nich, od czasu do czasu podsuwając im zdrowy przysmak, aż w końcu same zaczną inicjować kontakt z człowiekiem. Oswajanie niektórych królików może być łatwiejsze, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach królików.

Cena za króliczki i ich akcesoria

Królika teddy można kupić nawet za 50 zł, ale częściej można spotkać się z ofertami, gdzie kosztuje od 100 do 350 zł, a czasami też i 500 zł. Od czego to zależy? Ważne jest miejsce. Zwykle króliki w sklepie zoologicznym są tańsze. Istotna jest również dostępność. Jeżeli jakąś odmianę ciężej dostać, to jego cena rośnie.

Zarejestrowana hodowla jest bezpieczniejszym wyborem. Odpowiedzialny hodowca ma wiedzę na temat królików i dba o to, aby jego zwierzaki były zdrowe. W sklepach zoologicznych zwierzątka często trzymane są w złych warunkach (np. za mała klatka na liczbę obecnej w niej zwierząt), a także mają nieodpowiednią dietę i są masowo rozmnażane, co może przyczynić się do ich problemów zdrowotnych. Wybierając hodowlę, warto przejrzeć kilka ofert. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje o tym, kiedy królik będzie możliwy do odbioru, ile waży, jacy są jego rodzice oraz jak nazywa się hodowla i czy jest zarejestrowana w Krajowym Związku Hodowców Królików.

Królik potrzebuje klatki. Nie musi być wysoka. Ważne, aby był długa i z płaskim dnem (bez prętów), bo wtedy królik będzie miał swobodę ruchu oraz wydzielone miejsca do spania, jedzenia oraz załatwiania się. Nawet dla królika miniaturki, klatka nie powinna być mniejsza niż 100x50x50 cm. Trzeba liczyć się z tym, że jej koszt to ok. 100 – 300 zł.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Miseczka i poidełko powinny kosztować ok. 15 zł, paśnik na siano też ok. 15 zł, a jedzonko ok. 10 – 15 zł. Potrzebny jest również domek do spania ok. 30 – 60 zł oraz zabawki ok. 5 – 50 zł. Kuweta dla królika jest bardzo praktyczna i ułatwia sprzątanie. Jej cena to ok. 15 zł. Powinna mieć niskie brzegi, aby królik nie miał problemów z dostaniem się do niej. Odpowiedni żwirek to ok. 10 – 20 zł.

Wybieg dla królika jest bardzo istotny. Nawet jeżeli jest to królik teddy lub inna miniaturka. Ten zwierzak nie powinien siedzieć cały czas w klatce. Należy go wypuszczać, a najlepiej sprawdza się osłonięty kawałek podłogi. Królik jest ciekawski i na pewno sprawdzi wszystko, co znajdzie, dlatego lepiej sprawdza się wybieg, bo inaczej może poprzegryzać kable lub dobrać się do doniczkowych roślin.

Żywienie i choroby królików

Co mogą jeść króliczki?

Króliki jedzą przede wszystkim sianko. Stanowi ono ok. 70% ich diety. Powinno być świeże i dobrej jakości, ponieważ królik raczej nie będzie chciał jeść zatęchłego. Do tego zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody. Najlepiej umieszczać ją w poidełku, aby się nie zanieczyściła i królik jej nie wylał z miski, podczas biegania po klatce. Potrzebne są również gałązki drzew owocowych (np. z jabłoni lub wiśni) i twarde warzywa, żeby królik miał na czym spiłowywać ciągle rosnące zęby.

W diecie królika powinny znajdować się również zioła. Może jeść: liście mniszka lekarskiego, babkę lancetowatą, liście maliny, mięte, koperek, melisę, liście brzozy, koniczynę, rozmaryn, chaber, tymianek. Od czasu do czasu można mu podać np.: pokrzywę, stokrotkę, liście gruszy lub truskawek.

Warzywa należy odpowiednio dawkować i nie podawać w dużych ilościach. Mniej więcej powinno to być ok. 100 g na 1 kg królika. Należy je umyć, wysuszyć i najlepiej obrać. Królik może jeść, m.in.: marchew, szpinak, seler, pietruszkę i buraka. Owoce są dla królików bardzo kaloryczne, dlatego ich kawałek można podać jedynie 2-3 razy w tygodniu. Może to być np.: jabłko, gruszka, truskawka lub banan.

Królik nie powinien jeść skórek chleba oraz bułek. Również słodycze nie są dla niego odpowiednie. Zaszkodzić mogą m.in.: cebula, szczypiorek, awokado, ziemniaki, czosnek, bukszpan, szczaw, azalia, konwalia, goździk, rabarbar, pomidor, gałązki akacji, gałązki drzew iglastych. Większość roślin doniczkowych jest dla niego trująca.

Na co choruje królik?

Króliki małe i duże mogą cierpieć na różne choroby. Najbardziej niebezpieczna jest myksomatoza. Jest to bardzo zakaźna choroba wirusowa, którą przenoszą owady krwiopijne (komary, pchły, kleszcze). Myksomatoza prowadzi do wyniszczenia organizmu. Można ją rozpoznać po wysokiej temperaturze, braku apetytu, dusznościach, zmianach skórnych oraz obrzęku na głowie, powiekach, uszach, nosie i narządach płciowych.

Dość często króliki mają problemy z oczami. Zdarzają się zapalenia spojówek, jaska, owrzodzenie rogówki czy zablokowanie kanałów łzowych. Nie należy ignorować objawów takich jak: mokra powierzchnia pod oczami, częste mruganie czy zaczerwieniona spojówka. Zdarzają się również grzybice, głównie przez zanieczyszczoną klatkę. Królik wtedy intensywnie się drapie, ma strupy i łyse placki, a czasami łupież. Królik może cierpieć również na: zapalenie nerek, przerost zębów, ropienie oraz kamicę moczową. Niebezpieczne są: nosówka (pastereloza) oraz wirusowa krwotoczna choroba królików.

Długość życia królika miniaturki to ok. 7-10 lat. Żeby królik przeżył tyle lat, trzeba o niego dbać. Dla tego małego stworzonka każda choroba może skończyć się śmiercią. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek oznaki świadczące o chorobie, udaj się do weterynarza i nigdy nie próbuj leczyć królika na własną rękę.

ikona podziel się Przekaż dalej