Królik olbrzym srokacz

Opis historii rasy

Niemiecki królik srokacz został wyhodowany w Anglii. To zwierzak, który jest krzyżówką lokalnych ras plamistego ubarwienia wraz z olbrzymem belgijskim. Tak naprawdę bardzo rzadko kiedy udaje się osiągnąć ich wzorcową barwę – a czasem wręcz zdarza się, że w miocie nie pojawia się zupełnie żaden królik o ubarwieniu harmonijnym. Najczęściej rodzą się zaś niemieckie srokacze, które mają kolor:

  • czarny,
  • srokaty,
  • srokaty niepełny.

Nie da się ukryć, że rasa olbrzym srokacz jest szczególnie wyjątkowa dla tych miłośników zwierząt, dla tych hodowla królików jest pasją. Oczywiście, jeżeli np. chciałbyś zająć się hodowlą na poważnie, powinieneś zwrócić uwagę na to, by jak najmocniej zbliżać się jednak do wzorca olbrzyma srokacza.

Niemiecki królik olbrzym srokacz – w jakich barwach można go spotkać?

Opis rasy wskazuje na to, że najczęściej można spotkać się z olbrzymem srokaczem o barwie:

  • czarno-białej – te króliki mają czarne pyszczki i białe dolne wargi, a także czarny kolor wokół oczu. Czasami mogą się też pojawić czarne plamki wokół oczu, a uszy też są czarne. Królik ma też śnieżnobiałe włoski podszyciowe, a jego pazurki są całe białe.
  • niebiesko-białej – króliki posiadają niebieski pyszczek oraz białą dolną wargę. Niebieski kolor pojawia się również wokół oczu, a na policzkach są małe plamki. Co ciekawe, uszy królika również mają niebieską barwę. Podobnie, jak czarno-biały królik, niebieska wersja olbrzyma srokacza też ma śnieżnobiałe włoski podszyciowe, a jego pazurki są białe.

Jaka powinna być prawidłowa waga olbrzyma srokacza?

Generalnie wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest zwierzę. Królik olbrzym srokacz powinien ważyć:

  • 3 miesiące – ok. 2,3 kg
  • 4 miesiące – ok. 3,5 kg
  • 5 miesiący – ok. 4,5 kg
  • 6 miesiący – ok. 5,0 kg
  • 7 miesiący – ok. 5,5 kg
  • 8 miesiący – ok. 6 kg lub nieco więcej

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Opis rasy królik olbrzym srokacz

Króliki niemieckie – opinie na temat wyglądu

Króliki tej rasy wyglądają zupełnie inaczej, niż królik teddy albo baranek miniaturka. Po pierwsze, są od nich o wiele większe. A pod drugie, również ich sierść jest nieco inna. Hodowla królików olbrzymich srokaczy opisuje ją jaką sprężystą, gęstą i długą (ok. 4 cm). Króliki posiadają zaokrąglony zadek, prostą linię grzbietu i znakomicie rozwiniętą klatkę piersiową. Tułów królików jest znakomicie umięśniony i szeroki, zaś długość tułowia liczy zazwyczaj ok. 66 cm. Ich uszy są mocno osadzone, a uszy silne i nieco rozchylające się na górze (ok. 17 cm długości). Wśród odmian barwnych można wyróżnić wiele różnych, m.in.:

  • Żółty
  • Trójbarwny Czarny / Niebieski
  • Hawana
  • Czarny
  • Szynszylowaty
  • Szary
  • Madagaskarowy

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z opisem i żywieniem królików domowych.

Żywienie i pozostałe informacje na temat królików olbrzymich srokaczy

Srokacz niemiecki jest dużego rozmiaru, co wyróżnia go na tle innych ras – jak królik teddy albo baranek miniaturka. Przez to, że wyglądają tak pięknie, są hodowane na króliki wystawowe. Oczywiście, dużo ludzi decyduje się też na kupno królików po to, żeby hodować je w domu. Jeżeli też chcesz się zdecydować na takiego królika, będziesz musiał pamiętać o bardzo ważnej kwestii – musisz zapewnić mu dużo przestrzeni, by zwierzę czuło się swobodnie i komfortowo. Nie powinno się trzymać tych królików przez cały czas w klatce, ponieważ będą się źle czuć i na pewno będą nieszczęśliwe.

Królik srokacz na podwórku
Jaki charakter ma królik olbrzym srokacz, czyli jego hodowla i opinie

Jeżeli chodzi o to, co jedzą króliki, to nie ma tutaj szczegółowych wytycznych. Królik olbrzym srokacz je w zasadzie pokarmy zupełnie podobne do tych, które spożywają inne króliki hodowlane. Oprócz karmy za sklepu zoologicznego, warto będzie jednak podawać królikom olbrzymim srokaczom:

  • świeże warzywa i owoce,
  • tymotkę łąkową.

Nie staraj się jednak na siłę uczynić powyższych smakołyków podstawą piramidy żywieniowej rasy, gdyż może to doprowadzić do dużych problemów z układem pokarmowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o hodowli królików olbrzymich srokaczy?

Hodowcy coraz bardziej zainteresowani są rasą, którą jest królik olbrzymi srokacz. Coraz częściej więc można spotkać ową rasę nie tylko w mediach, ale też w polskich domach. Wiele rodzin decyduje się na to, by ustanowić królika olbrzymiego srokacza domowym towarzyszem zupełnie samo, jak pies czy kot. Nie można jednak przy tym zapomnieć, że srokacze olbrzymie są duże i mają w związku z tym dużą potrzebę posiadania swojej własnej przestrzeni. Raczej nie staraj się trzymać zwierzęcia w klatce – a już na pewno nie przez większość dnia. Lepiej będzie, jeżeli w klatce zrobisz mu miejsce do odpoczynku, pozwalając królikowi na co dzień swobodnie poruszać się po mieszkaniu.

Dużym ułatwieniem będzie też fakt, że królik olbrzym srokacz nie jest zwierzęciem trudnym w hodowli. Należy jednak przyłożyć uwagę do ich czystości – niestety, ale srokacze olbrzymie są bardzo wrażliwe i szybko chorują. Powinieneś zatem dość regularnie po nich sprzątać i czyścić te miejsca, gdzie najczęściej przebywa pupil. Ważne będzie też zaszczepienie zwierzęcia na różne wirusowe choroby. Królik olbrzym srokacz podobnie, jak inne zwierzęta, cierpi bowiem na różne przypadłości takie, jak:

  • myksomatoza – kiedy królik na nią zachoruje, zaczyna mu się gromadzić charakterystyczna wydzielina w oczach. Może wówczas pojawić się także obrzęk głowy, kończyn, podbrzusza albo uszu, ale też zapalanie spojówek czy narządów rodnych. Najgorzej, że myksomatozy nie da się wyleczyć! Jeżeli już więc królik będzie na nią chory, to nie pozostaje nic innego, jak uśpić zwierzaka. Właśnie dlatego warto będzie wcześniej zaszczepić królika, by myksomatoza nie była mu straszna!
  • kokcydioza – jest to choroba spowodowana pojawieniem się pierwotniaków w układzie pokarmowym. Królik może wówczas stracić apetyt albo stać się senny.
  • pomór królików – to z kolei choroba wirusowa, która jest nieuleczalna. Warto będzie zaszczepić na nią młode króliki, kiedy tylko zostaną wykarmione przez matkę.
ikona podziel się Przekaż dalej