Królik miniaturka – najpopularniejsze rasy oraz cena zakupu

Króliczki angor i baranek

Domowy królik miniaturka występuje w wielu typach umaszczenia i rozmiarach. Nasz mały, kicający towarzysz może być też przedstawicielem kilku popularnych ras. Wśród prywatnych hodowców miniatury bardzo dużą popularnością cieszą się rasowe króliczki angora i baranek.

Mini królik angora posiada bardzo gęste, długie futerko, które okazuje się wyjątkowo przyjemne w dotyku. Nasz mały towarzysz posiada też krótkie, sterczące uszy, bystre spojrzenie i radosne usposobienie. Wśród hodowców zdarzają się opinie, że angora jest jednym z najbardziej radosnych i pozytywnie nastawionych do człowieka królików.

Wybierając rasowe angory, warto pamiętać, o ich niemałych wymaganiach pielęgnacyjnych. Miniaturowy, biały czy czarny królik angora wymaga codziennego czesania gęstego futerka. Raz na jakiś czas należy mu tez zapewnić strzyżenie, bowiem futro przypomina nieco ludzki włos i rośnie przez całe życie pupila. Na uwagę zasługuje także bardzo mała waga pupila, wynosząca do 1,5 kg.

Kolejny popularny mini królik domowy to tak zwany baranek. Rozpoznamy go po nieco dłuższych i lekko opadających uszach. Ten domowy, mini towarzysz jest z reguły odrobinę mniejszy niż inne rasowe króliczki miniaturowe. Wykazuje radosne usposobienie, chęć nawiązywania kontaktu z ludźmi i świetnie sprawdza się w relacjach z nieco starszymi dziećmi.

Waga dorosłego baranka może osiągać 2 kg, zatem będzie on odrobinę większy od królika angora. Królik baranek występuje w różnych rodzajach umaszczenia, posiada gęste, puszyste i miłe w dotyku futerko, które nie wymaga tak czasochłonnej pielęgnacji. W hodowlach odnajdziemy odmiany długo i krótkowłose.

Rasy królików Teddy, lew i rex

Nasz domowy mini króliczek może być też przedstawicielem nieco mniej popularnej rasy. Wśród udomowionych zwierzaków znajduje się tutaj królik miniaturka Teddy, lew miniaturowy i króliczki rex.

Rasowe króliki Teddy często określa się mianem perskich karzełków. Rasowe pupile wyglądają jak pluszowe zabawki i przyciągają uwagę. Co ciekawe, futro tego pupila może być równie długie, co futro królika angora. Dlatego rasa Teddy również wymaga regularnego czesania i pielęgnacji. Nasz mini towarzysz może posiadać dość zróżnicowane umaszczenie (np. kolor biały czy szary). Większość przedstawicieli tej mini rasy posiada czarne oczy, jednak w hodowlach znajdują się także króliczki o oczach zabarwionych w kolorze niebieskim. Waga królików Teddy powinna wynosić do 1,2 kg.

Kolejny mały królik to tak zwany lew miniaturka. Już sama nazwa rasy może wskazywać na jej wygląd. Nasz mały królik posiada dłuższe futerko w obrębie głowy, co może tworzyć wrażenie lwiej grzywy. Tego typu królik miniaturka również wymaga czesania oraz odpowiedniej pielęgnacji miękkiego futerka. W hodowlach zdarzają się osobniki o różnym umaszczeniu (np. królik biały, szary czy króliczki czarne). Cena zakupu mini pupila o nietypowym umaszczeniu może niekiedy okazać się nieco wyższa w porównaniu z cenami za rasowe króliczki o bardziej typowym umaszczeniu. Waga dorosłego króliczka powinna mieścić się w przedziale 1,1 – 2,5 kg

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Ostatnią, chętnie hodowaną w domach rasą jest miniaturowy królik rex. Ten domowy pupil posiada opinie radosnego i dość ciekawskiego. Z łatwością i chęcią nawiązuje kontakt z człowiekiem, a jego przyjazne usposobienie sprawia, że dobrze sprawdza się w kontaktach z młodszymi członkami rodziny. Mini królik rex posiada charakterystyczne, dość szerokie czoło, dobrze zaznaczoną linię szyi oraz sterczące uszy. Jego futerko nie jest zbyt długie, dzięki czemu wymagania pielęgnacyjne okazują się łatwe do zrealizowania. Wzorcowa waga rasowego pupila nie powinna przekraczać 3,5 kg. A może zainteresuje cię także ten artykuł o króliku kalifornijskim?

Cena królika miniaturki

Kupno królika ras miniaturowych na ogół nie jest zbyt kosztowne. Cena naszego mini towarzysza może być uzależniona od rasy królików oraz ich umaszczenia. Rasowe króliczki pochodzące z najlepszych hodowli mogą być nieco droższe, jednak w zamian otrzymujemy mini pupila, który żył w domowych warunkach, jest odpowiednio oswojony i nie posiada złych doświadczeń w kontaktach z człowiekiem.

Cena za królika angora czy Teddy może wynosić od 200 do 400 zł. Jest to standardowa stawka zakupu pupila z zarejestrowanej hodowli, która zapewnia królikom odpowiednie warunki życia. Niekiedy cena nieco starszych osobników może okazać się bardziej atrakcyjna.

Mały królik baran okazuje się znacznie tańszy w zakupie. Cena za małych rozmiarów zwierzątko często rozpoczyna się już od kwoty 50 zł. Żyjące w domowych warunkach, rasowe króliki mogą być też nieco droższe. Przedstawiciel tej rasy kosztuje niekiedy do 300 zł. Podobny koszt zakupu dotyczy rasy rex, niekiedy królik miniaturka o nietypowym umaszczeniu kosztuje nieco więcej.

Dodatkowym wydatkiem będzie cena zakupu odpowiednio dużej klatki wraz z wyposażeniem. Cena dobrej jakości, większego pomieszczenia dla naszego pupila przeważnie waha się w przedziale 200-500 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy także klatki używane, których cena może być bardziej atrakcyjna.

Jak hodować króliczki w domu?

Prawidłowe żywienie królika

Domowy królik miniaturka nie jest szczególnie wymagającym pupilem. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, regularnie czesać futerko (w przypadku ras długowłosych) i dbać o dostateczną dawkę ruchu.

Opieka nad królikami polega także na dobrym żywieniu. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zakup gotowej karmy. Króliczki chętnie jedzą suszone ziarna, owoce oraz zioła. Ich codzienna dieta może być też urozmaicona o produkty świeże, np. kawałki marchewki. Małe króliki chętnie jedzą różne produkty roślinne, ale mogą im towarzyszyć problemy trawienne. Dlatego nowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo i kontrolować, czy ich podawanie nie powoduje problemów żołądkowych.

W klatkach trzeba też umieścić odpowiednią, regularnie wymienianą wyściółkę. Pupila możemy hodować na wyściółce z sianka, trocin lub połączenia obu tych produktów. Niezbędnym elementem wyposażenia będzie też karmidełko i poidełko ze świeżą wodą. Istotny okaże się także sam rozmiar klatki, który dopasowujemy do liczby i rozmiarów królików. Minimalny wymiar klatki dla jednego osobnika miniaturowego to 80 x 40 x 40 cm.

Domowy królik miniaturka na białym tle oraz zdjęcia, opis, charakter i wychowanie
Jaki jest królik miniaturka domowy, czyli wszystko, co warto wiedzieć o królikach

Nasze miniatury możemy hodować w klatce umieszczonej w dowolnym pomieszczeniu. Pamiętajmy, aby nie było to miejsce narażone na intensywną ekspozycję słoneczną. We wnętrzu klatki możemy też umieścić większy domek, który da naszemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa i dodatkowe schronienie.

Biały czy czary królik miniatury lubi pewnie stąpać po ziemi. Dlatego klatki kilkupoziomowe nie są dla nich najlepszym rozwiązaniem. We wnętrzu woliery nie należy też umieszczać drabinek ani schodków, które dobrze sprawdzają się wyłącznie w przypadku królików czy szynszyli.

Ile żyje królik miniaturka? Sprawdzamy średnią długość życia i opinie o domowych króliczkach

Średnia długość życia króliczka jest przedmiotem zainteresowania wielu potencjalnych właścicieli tych pupili domowych. Nic w tym dziwnego, bowiem króliki upodobały sobie rodziny z dziećmi. Młode osoby lubią wymyślać imiona dla królika i szybko przywiązują się do swoich kicających towarzyszy. Na szczęście średnia długość życia królika jest znacznie dłuższa niż w przypadku miniaturowych chomików. Wiele króliczków ras miniaturowych dożywa 7 lat, a niekiedy nawet więcej.

Na długość życia z pewnością wpływa prawidłowa opieka. Kupno małego króliczka to początek naszej przygody z hodowlą. Warto pamiętać o odpowiednim odżywianiu, dobrej lokalizacji klatki, a także o zapewnieniu królikowi dostatecznej dawki ruchu. Nasz mały króliczek będzie bardzo towarzyski i chętny do spędzania czasu z człowiekiem. Warto codziennie wyjmować go z klatki umożliwiając eksplorację naszego domu czy mieszkania. Podczas zabawy zachowajmy szczególną ostrożność, by przypadkowo nie nadepnąć pupila. Nie poleca się także noszenia króliczka przez małe dzieci. Królik najlepiej czuje się na własnych łapkach, a w odpowiedni sposób zachęcony, będzie radośnie podążał za swoim ludzkim opiekunem.

Dzięki radosnemu usposobieniu i otwartości na człowieka, króliki miniaturowe szybko zyskały dużą popularność na całym świecie. Obecnie są chętnie widziane w roli ulubieńców rodziny i zdobią nasze domy oraz mieszkania. Rasowe stworzenia posiadają przychylne opinie wśród właścicieli, z reguły są bezproblemowe, a odpowiednia opieka zapewnia im długie i radosne życie.

Królik jest bardzo łagodnym stworzeniem i stać się domowym kompanem osób dorosłych oraz dzieci. Warto przy tym pamiętać, że dziecko powinno znać zasady życia z pupilem, nie nosić go zbyt często na rękach i zachować ostrożność podczas chodzenia w jego obecności. Rasy miniaturowe są bardzo delikatne i łatwo zrobić im krzywdę. Dlatego ich kontakt z najmłodszymi członkami rodziny powinien początkowo odbywać się pod kontrolą osób dorosłych.

Pamiętajmy także, że opieka nad rasami długowłosymi jest bardziej wymagająca. Konieczność codziennego czesania i strzyżenia nie jest odpowiednim zajęciem dla każdego. Dlatego przed zakupem konkretnej rasy pupila, należy zapoznać się z jej indywidualnymi wymaganiami.

ikona podziel się Przekaż dalej