Królik lwi – co warto o nim wiedzieć?

Jaka jest historia rasy królików lwich?

Króliczki lwie charakteryzują się niesamowitym wyglądem. Od pozostałych ras różnią się tym, że posiadają dość nietypowy wygląd (wielka, „lwia” grzywa, odznaczająca się przy reszcie króliczego ciała) i specyficzne usposobienie. W dodatku, nie są to duże króliki – ich maksymalna waga to bowiem ok. 2 kilogramów. Co ciekawe, ich bujna grzywa rośnie wraz z wiekiem królika. Kiedy miniaturka lwa kończy 6 miesięcy, nagle jego grzywa robi się miękka, a poprzednia warstwa włosów nie jest już taka twarda i gruba.

W tym momencie warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do np. królika teddy, mini lew posiada nawet podwójną warstwę włosów. Co ciekawe, ich kolorystyka mocno się od siebie różni. Najczęściej jednak, są to dwie bądź tylko jedna gama kolorystyczna. Jeżeli chodzi zaś o królicze uszy, mogą one osiągnąć nawet do ok. 7 cm długości. Tak więc, porównując ich rozmiar do niewielkiej wagi królików, są one bardzo mocnym elementem charakterystycznym. Hodowla królików lwich wskazuje również na to, że te białe zwierzątka mają masywniejsze nogi, niż np. królik karzełkowaty. Jeżeli zaś chodzi o oczy królików lwich, zazwyczaj są one niebieskie, czerwone albo brązowe.

Pochodzenie rasy królików nie jest do końca znane. Jednak wszystko wskazuje na to, że króliki lwie są skrzyżowaniem rasy karzeł belgijski i angora. Przyjęło się więc, że mini lwy pochodzą z terenów Anglii oraz Belgii. Jeśli zaś chodzi o charakter królików, są one bardzo towarzyskie i przyjacielskie, więc nie będzie problemu z zostawieniem z dziećmi. Wesoły temperament lwich królików umożliwia im doskonałe odnalezienie się w domowych warunkach.

Czym karmić białe króliczki lwie?

Aby królik mógł żyć lepiej i wygodniej, trzeba mu zapewnić odpowiednią pielęgnację, ale też karmę. Hodowla lwich królików radzi, by spytać o dobór odpowiedniej karmy lekarza weterynarii, będącego chyba najlepszym doradzą od spraw żywności. Hodowla królików również będzie mogła podpowiedzieć, w jaki sposób dobrać można dietę do wieku oraz rasy. Aby królik prawidłowo się rozwijał szacuje się, że powinien on jeść ok. 1/8 szklanki karmy na każde pół kilograma masy. Jeżeli chodzi zaś o resztę problemów z żywieniem królików, warto uzupełnić dietę o produkty takie, jak:

  • liściaste warzywa,
  • botwinka,
  • jarmuż,
  • sałata,
  • pietruszka.

Bardzo ważne są także dodatki do pożywienia, które czasem możemy podawać królikom. Warto czasami nakarmić je owocami, które będą dla królików niczym słodycze (np. jabłko, banan czy też marchewka). Oczywiście, nie można przesadzać z ilością tych owoców. Najważniejszy będzie jednak stały dostęp do wody, która jest chyba najistotniejsza w życiu każdego zwierzęcia. Jeśli planujesz hodowlę zwierzątka, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak długo żyją króliki.

Miniaturka lwa w postaci królika. Jak go pielęgnować?

Dom dla królików – który najlepszy? Pielęgnacja i jej tajemnice

Postaraj się zapewnić swojemu lwiemu królikowi jak najbardziej przestronną i szeroką klatkę. A może masz dostęp do domowego ogródka? Warto będzie tam wówczas wypuszczać królika rzecz jasna, pod kontrolą. Możesz mu też zapewnić akcesoria dla królika, które umożliwią mu spędzanie czasu w przyjemny i bezpieczny sposób.

Królik lwi wymaga też codziennego szczotkowania, będącego niezbędnym elementem w celu uniknięcia kołtunów czy węzłów. To ważne, by takowe nie pojawiły się przypadkowo na grzywie. Czesanie królika lwiego to ważna czynność, zwłaszcza że w ten sposób możesz zapobiec również połykaniu włosów. Nie zapominaj o tym, bo połykanie włosów powoduje wytwarzanie się kulek kłaczków w żołądku, co może się odbić na zdrowiu bądź nawet życiu króliczka!

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Królik lwki na białym tle
Jaki charakter ma królik lwki, czyli jego opis i usposobienie krok po kroku

Co do czyszczenia, królik lwi w zasadzie czyści się sam, wylizując swoje futro. Jak już jednak wspominaliśmy, przez nadmierną ilość włosów pojawiać się mogą niebezpieczne zatory w jelitach, które mogą im zaszkodzić. Żeby więc takie problemy się nie pojawiały, należy przyzwyczajać swojego królika do zabiegu czesania od najwcześniejszych miesięcy. Warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria dla królika takie, jak dobrze dobrana szczotka – dedykowana np. perskim kotom. Zanim jednak zakupisz królika lwiego koniecznie zorientuj się, czy oby na pewno nikt z rodziny nie jest alergikiem. Królik lwi często gubi bowiem swoją sierść, na którą domownicy mogą być uczuleni.

Nie ma też przeciwwskazań, by nie pomóc królikowi raz na jakiś czas wyczyścić się. Staraj się także podnosić swojego lwiego królika od czasu do czasu po to, żeby zbadać jego brzuszek oraz okolicę odbytu. Właśnie tam bowiem króliki są najczęściej niedoczyszczone. W takiej sytuacji możesz jednak wyczyścić owe miejsce np. szamponem dla królików albo letnią wodą i płynem do higieny intymnej. Ewentualnie, możesz skorzystać też z łagodnego szamponu dla dzieci, który zadziała identycznie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto mieć również na uwadze pewien fakt. Królik lwi posiada pewną bardzo charakterystyczną cechę, jak nieprzestające rosnąć zęby. Musisz więc dać swojemu pupilowi czas na ząbkowanie – czyli podgryzanie surowego drewna lub kartonów. Umożliwiając mu wykonywanie tej czynności, królik będzie mógł prawidłowo zadbać o swoje uzębienie.

Nie zapominaj również o tym, by regularnie odwiedzać weterynarza – na pewno minimum jeden raz w roku. Stosuj się do zaleceń weterynarza, przestrzegając harmonogramu obowiązkowych szczepień. Dzięki temu na pewno uda się uniknąć wielu problemów zdrowotnych, które mogą pojawić się w przypadku każdego królika lwiego. Cena za królika lwiego zależna jest od danej hodowli. Zaczyna się jednak mniej więcej od 20 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej