Królik baranek (Mini Lop) - opis, usposobienie, wymagania, pielęgnacja
Domowy królik baranek to bardzo przyjaźnie wyglądający zwierzak o nieco zwisających uszach. To również jeden z najczęściej wybieranych pupili domowych, które świetnie sprawdzają się w kontaktach z całą rodziną. Poniżej dokonamy opisu rasy, omówimy usposobienie, a także wymagania pielęgnacyjne.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyglądają i zachowują się króliczki baranki?
Królik baranek – charakterystyczny wygląd i waga
Długowłosy baranek należy do rasy o dość bogatej historii. Pierwsze wzmianki o ich hodowlach sięgają roku 1972. Od samego początku królik mini lop był doceniany za swój atrakcyjny wygląd oraz przyjazne usposobienie.
Króliczki rasy baranek zazwyczaj ważą do 2 kg i jest to maksymalna, dopuszczalna przez wzorzec wartość. Niewielkie ciało posiada bardzo zwartą, krępą budowę, a podgardle nie jest wyraźnie zaznaczone. Nasza miniaturka posiada też króciutkie kończyny, a przednie łapki są nieco grubsze od tylnych.
Omawiając informacje o wyglądzie rasy, należy także podkreślić wygląd futerka. Królik mini lop posiada bardzo gęste, miłe w dotyku futro, które może przybierać wiele różnych kolorów. Nasz francuski towarzysz może posiadać umaszczenie czarne, niebieskie, czekoladowe, kolor kaszmirowy, rudy czy biały. Dopuszcza się także występowanie kilku barw sierści.
Małych rozmiarów królik domowy zaskakuje swoim atrakcyjnym wyglądem. Charakterystyczną cechą rasy są długie, zwisające na boki uszy, które odróżniają baranki od innych królików domowych. Zwisające uszy sprawiają, że baran francuski wygląda zupełnie inaczej niż królik angora, królik kalifornijski czy króliki belgijskie. Na uwagę zasługuje także jego bystre spojrzenie, ciemne, duże oczy oraz ciekawy wygląd pyszczka.
Charakter baranka – przydatne informacje
Przedstawiając informację o charakterze baranka, warto wspomnieć, że wszystkie udomowione króliki miniaturki są przyjazne w stosunku do człowieka. Nasz królik mini lop jest dodatkowo dość ciekawski i z radością zwiedza wszystkie kąty naszych pomieszczeń mieszkalnych.
Nasz biały czy kaszmirowy towarzysz należy do rasy, która wyróżnia się bardzo dużą żywiołowością. Królik baranek może z pozoru wydawać się nieco niezdarny, jednak w rzeczywistości wykazuje dużą bystrość. Informacje zebrane od hodowców pozwalają stwierdzić, że tego typu miniaturka wchodzi w kontakty z człowiekiem z ogromną radością. Jest to zwierze lubiące pieszczoty, a nawet wspólne zabawy. Króliczki tej rasy zdają się cieszyć z życia, są figlarne, a niekiedy także zaczepne.
Długowłosy czy krótkowłosy królik mini lop wymaga regularnego kontaktu z ludźmi. Nawet większej wielkości klatka nie jest w stanie zapewnić dużej dawki ruchu. Dlatego nasza miniaturka powinna co jakiś czas swobodnie chodzić po domu i nawiązywać kontakty z członkami rodziny. Warto wtedy zachować czujność i uważać, by przypadkowo nie nadepnąć pupila. Króliki miniaturka są dość delikatnymi stworzeniami, które należy obdarzyć troskliwą opieką. Łagodnie traktowane i zadbane odwdzięczą się przywiązaniem do człowieka oraz dużą potulnością.
Przyjazny charakter sprawia, że domowy królik miniaturka posiada bardzo dobre opinie wśród hodowców i osób prywatnych. Nasz młody czy dorosły baranek francuski nie należy do ras szczególnie chorowitych, a odpowiednia opieka sprawia, że może cieszyć się zdrowym życiem przez wiele długich lat. Przychylne opinie dotyczą także średniej długości życia. Informacje statystyczne pozwalają stwierdzić, że króliczki dożywają przeciętnie 7 lat. Zadbany królik domowy może żyć nawet ponad 10 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak długo żyją króliki.
Najważniejsze wymagania rasy
Co zjada królik baranek? Prawidłowa dieta
Dobrze skomponowane posiłki mogą być kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia naszego pupila. Dlatego warto przeanalizować, co jedzą króliczki domowe i jakie produkty mogą wpłynąć na odpowiednie odżywienie małego organizmu.
Zarówno królik kalifornijski, królik angora, holland lop jak i królik baranek mini lop, świetnie radzą sobie ze zjadaniem karmy gotowej. Przygotowane mieszanki zawierają różne nasiona, będące cennym źródłem witamin i minerałów. Zakup gotowej karmy nie jest zbyt dużym wydatkiem, dlatego warto zainwestować w najlepszej jakości pokarm.
Króliczki mogą też zjadać świeże produkty, które stanowią bardzo dobry element uzupełnienia codziennej diety. Informacje hodowlane wskazują na to, że biały czy czarny królik baranek z radością zjada liście mniszka lekarskiego, koper włoski, marchewkę, a także świeże owoce.
Pamiętajmy także, że królik mini lop jest dużym łakomczuchem i z chęcią zjada zbyt duże dawki pokarmu. Dlatego zadaniem właściciela jest racjonowanie odpowiednich ilości posiłków. Przekarmiane króliczki francuskie mogą niekiedy cierpieć na otyłość, która z kolei zmniejsza komfort ich życia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na aspekt odpowiedniego odżywiania.
Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!
Warunki lokalizacyjne – najważniejsze informacje o klatkach dla królika
Jak już wiemy, dorosły królik baranek może ważyć około 2 kg, dlatego ważny jest dobór odpowiednio dużej klatki, dającej dostateczną przestrzeń do życia. Ogólnie przyjmuje się, że minimalny wymiar woliery wynosi 80 x 40 x 40 cm. Im większa klatka, tym lepiej.
Wspomniany wyżej wymiar dotyczy jednego osobnika. Przy każdym kolejnym króliczku należy zwiększać wymiary klatki tak, aby zwierzątka miały zapewniony odpowiedni komfort życia. Warto tutaj zauważyć, że nasz biały czy szary królik mini lop spędza w klatce większość każdego dnia. Zbyt ciasne pomieszczenie może doprowadzić do apatii i pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia.
Królik mini lop czy holland lop najlepiej odnajduje się w klatce z metalowymi prętami. Nie musimy tutaj dbać o gęste rozstawienie prętów, jak ma to miejsce w przypadku małych chomików. Nasz długowłosy czy krótkowłosy pupil powinien mieć jednak odpowiednie wyposażenie. Podstawą będzie odpowiedniej wielkości poidełko i karmidełko. W klatce dla królika może znaleźć się też dostatecznie duży domek, który będzie stanowił schronienie i bezpieczny azyl dla naszego pupila.
Na dnie klatki powinna znajdować się odpowiednia ściółka. W hodowlach najczęściej stosuje się sianko oraz trociny. Dobrze sprawdza się także połączenie obydwu produktów. Nasza miniaturka wymaga regularnej wymiany podłoża, dzięki czemu nie dojdzie do zbyt intensywnego zabrudzenia futerka ani stanów zapalnych w obrębie oczu.
Jakie wymagania pielęgnacyjne posiada królik baranek?
Ogólnie uważa się, że królik miniaturka nie jest trudny w hodowli. Jest w tym sporo prawdy, jednak przedstawiciel długowłosych może niekiedy okazać się bardziej wymagający. W przypadku królików długowłosych konieczne jest regularne czesanie futerka, w przeciwnym wypadku pojawią się kołtunki i filce.
Regularna pielęgnacja to także przycinanie pazurków, które rosną przez całe życie pupila. Pazurki przycinamy średnio raz w miesiącu zachowując szczególną ostrożność. Obcinamy jedynie końcówki, tak aby nie naruszyć wrażliwej części pazura.
Każda miniaturka i dużych rozmiarów królik posiadają naturalną potrzebę gryzienia. Dlatego w domu należy pochować wszystkie kable, które mogłyby znajdować się w pobliżu zwierzęcia. Poleca się także umieszczenie w klatce twardego gryzaka, który może pomóc w ścieraniu rosnących zębów.
Kupujemy królika baranka
Najważniejszym kryterium udanego zakupu okazuje się wiek pupila. Nasz młody królik baranek wymaga pewnego okresu przebywania ze swoim stadem. Wszystkie istotne zmiany jego otoczenia i nadmierny stres mogą wpłynąć na zachowanie oraz wywołać trwałe poczucie strachu. Dlatego przyjmuje się, że pochodzące z dobrej hodowli, małe króliki baranki powinny ukończyć 8 tygodni życia. Dopiero po tym czasie będą w pełni gotowe do zmiany swojego domu.
Sama cena zakupu nie powinna być najważniejszym kryterium. Znacznie istotniejszy okaże się wybór sprawdzonej hodowli. Zdrowy królik powinien być ciekawski i pełny energii, bez obaw podejdzie do przyszłego właściciela nie okazując nadmiernego strachu. Właściwie odżywione osobniki rozpoznamy po dobrej jakości futerka, które powinno być gęste, miłe w dotyku i błyszczące.
Przed zakupem królika, warto także przygotować klatkę. Cena zakupu odpowiednio dużej woliery przeważnie rozpoczyna się od kwoty 200 zł. Do kosztów całkowitych dochodzą dodatkowe akcesoria, ściółka oraz pokarm. Bardzo ważna będzie także lokalizacja klatki. Pamiętajmy, że króliki nie lubią przeciągów ani intensywnego nasłonecznienia. Dlatego dobrze będzie umieścić klatkę w miejscu oddalonym od okna i drzwi. Królik baranek może być bardzo efektownym pupilem domowym, dlatego klatka może stać w dobrze widocznym miejscu, które daje możliwość oglądania poczynań pupila.