Królik angora – charakterystyka, żywienie, pielęgnacja, porady
Królik angora należy do popularnej rasy, z której pozyskiwana jest wełna. Jak powinna wyglądać prawidłowa hodowla królików oraz jakie są ich wymagania? Dowiedz się, ile kosztuje królik angora oraz która odmiana angor wyróżnia się od pozostałych króliczych ras.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Królik angora – zdjęcia i najważniejsze informacje
Jak wygląda królik angorski?
Królik angora zaliczany jest do rasy długowełnistej średniej. Hodowla zajmuje się nim głównie ze względu na to, że z królika pozyskiwać można angorską wełnę. W Polsce najczęściej występuje królik angielski, którego wełna jest biała. W przeciwieństwie jednak do innych państw, w naszym kraju hodowanie angorów nie jest aż tak popularne. Jest to bardzo mało opłacalne, a pochłaniające wiele czasu. Dlatego częściej w Polsce można zobaczyć rasy takie, jak królik teddy, królik olbrzym srokacz, królik karzełek bądź króliki belgijskie.
Królik angora może ważyć ok. 4 kilogramów. Do tego dochodzi ok. 15 cm włos puchowy sprawiający, że mimo wszystko króliki wyglądają na o wiele większe, niż są w rzeczywistości. Angory mają też maleńkie pyszczki i krótkie, sterczące uszka. Oczywiście, najbardziej zwraca uwagę okrywa włosowa królików. Sierść, którą posiada angor, jest biała i z przeważeniem puchowych włosów. Bardzo często białe króliki mają też czerwone oczy. Wygląd królików najlepiej oddadzą zdjęcia. Wyróżnia się nie tylko jedna odmiana angorów, a dwie. Mamy więc:
- odmianę posiadającą pędzelki na nogach, czole, policzkach i uszach
- odmianę nie posiadającą pędzelków na nogach, czole, policzkach i uszach
Jeżeli chodzi o samą okrywę włosową królików, mamy aż trzy rodzaje włosów:
- ościste – to podpora dla włosów puchowych, która zapobiega ich spilśnianiu. Włosy te są sztywne i nie błyszcza się, stanowiąc ok. 3 % całości okrywy włosowej,
- podszyciowe – mają budowę pośrednią i stanowią ok. 5 % całości okrywy włosowej,
- puchowe – właśnie te włosy przeważają w całości okrywy włosowej. Dzięki nim można pozyskiwać delikatną i wysokojakością wełnę angorską, którą uszlachetnia się różne materiały.
Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!
Ze względu na to, że odmiana z pędzelkami jest łatwiejsza w pielęgnacji, hodowla zaleca postawienie właśnie na tę rasę. Z pędzelkami czy bez, królik angora wygląda bardo charakterystycznie, przez co zyskał w ostatnich latach sporą popularność. Warto dodać, że królik angora jest przyjazną rasą, która – po oswojeniu się z nowym otoczeniem i opiekunem – całą pewnością będzie bardzo pocieszna i pozytywnie nastawiona.
Ile kosztuje królik angora? Cena za królika z rodowodem ze sprawdzonej hodowli to zazwyczaj ok. 500 zł. W przypadku królików bez rodowodu, może być to cena między 150 a 350 zł.
Hodowla królika angora
Królik angorski to dość wymagająca rasa. Króliki są wrażliwe np. na zmieniające się warunki, zwłaszcza atmosferyczne. Zaleca się więc, by hodować je wyłącznie z zamkniętej przestrzeni. Jeżeli chcesz hodować króliki poza domem, należy im zapewnić ciepłe, szczelne i suche pomieszczenie. Musi być też w nich dostęp do światła dziennego. To, w jaki sposób będziesz dbał o swoje króliki, wpłynie na pewno na ich samopoczucie i jakość wełny. Powinieneś zapewnić angorze również prawidłowy mikroklimat, a więc wentylację usuwającą gazy i wilgoć. Istotne jest też świeże powietrze i brak przeciągów. Klatka dla królika powinna mieć dwie kondygnacje i wymiary ok. 80 x 60 x 55 cm.
Musisz pamiętać o tym, że nie tylko króliki angora, ale też np. królik olbrzym srokacz, królik karzełek czy króliki belgijskie mają problemy z układem pokarmowym. Z tego też względu musisz uczulić się na dolegliwości, które mogą się przez to u królików pojawić. Gdy tylko zauważysz coś niepokojącego, natychmiast zabierz królika do weterynarza. Nie chcesz, by u królika pojawiały się problemy trawienne? A więc, powinieneś dobrać mu odpowiednią i odpowiednio zbilansowaną dietę. Pomoże ją ułożyć doświadczony weterynarz. Powinieneś zapewnić królikowi dużą ilość świeżego siana – najlepiej, by królik mógł je cały czas podskubywać. Tak samo, nie każde warzywo i owoc będzie służyć królikowi. Unikaj w tym celu:
- kapusty,
- fasoli,
- cytrusów,
- jedzenia „ludzkiego” (np. chleba czy słodyczy).
Dzięki zadbaniu o dietę i miejsce wychowywania królika, może on dożyć w odpowiednich warunkach nawet 10 lat. Ważne jest, aby króliki miały czysto w miejscu, w którym je hodujesz – niezależnie od tego, czy jest to dom czy szopka. Jeżeli wyprowadzasz królika na spacer nie zapominaj sprawdzać jego sierści. Królik może bowiem przynieść ze spaceru kleszcza. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach królików.
Co powinieneś wiedzieć o króliku angorskim?
Jak pielęgnować królika angorę?
Jeżeli królik angielski ma dożyć wielu lat, powinieneś zapewnić mu nie tylko odpowiednią dietę i miejsce do spania, ale też pielęgnować swojego królika. Jako że sierść królików angora jest gęsta i długa, czasami może się ona plątać i sklejać. W przeciwieństwie do kotów czy psów, królikowi ciężko jest samemu się czyścić. Właśnie dlatego trzeba będzie mu pomóc. Staraj się każdego dnia czesać króliczą sierść. Jeżeli pominiesz chociażby jeden dzień, kolejnego może się pojawić w sierści kołtun, którego już nie rozczeszesz. A, jeżeli będziesz próbować, na pewno nie będzie to bardzo nieprzyjemne uczucie dla króliczka.
Kiedy już pojawi się ciężki do rozczesania kołtun, trzeba będzie go wyciąć nożyczkami – uważając, by nie uszkodzić ciała królika. Systematyczne czesanie na pewno zapobiegnie nie tylko kołtunom, ale i zabrudzeniu czy spilśnieniu wełny. Zanim zaczniesz jednak ją rozczesywać, koniecznie pozbądź się skołtunionych fragmentów wełny i dokładnie ją oczyść z zanieczyszczeń. Nie zapomnij też o obejrzeniu okolicy odbytu, łapek oraz uszu. Pamiętaj, że sierść daje królikowi bardzo dużo ciepła. A więc, ustawiając klatkę, nie powinieneś umieszczać jej zbyt blisko kaloryfera.
Wełna angorska i jej pozyskiwanie
Wełna angorska, pochodząca od królików, jest pozyskiwana i wykorzystywana w przemyśle włókienniczym. Bardzo często używa się jej po to, by uszlachetnić wybraną tkaninę. Szyje się z niej swetry, ale i odzież sportową czy przeciwreumatyczną. Kiedy uszlachetnia się angorską wełną materiał, zwiększa on automatycznie swoją puszystość, a tkanina jest bardziej jedwabista. Angorska wełna bardzo dobrze absorbuje pot i ciepło, właśnie dlatego ciuchy z niej szyte chętnie kupują nie tylko sportowcy, ale i podróżnicy.
Chcąc pozyskać wełnę od królików angorskich należy ją wystrzyc, wyczesać albo wyskubać. Przy skubaniu i wyczesywaniu jest jednak ogrom pracy, dlatego też nie stosuje się tej metody zbyt często. Zdecydowanie częściej i chętniej strzyże się wełnę królika angora, po prostu korzystając z elektrycznej maszynki bądź nożyczek – zaczynając od włosów klasy pierwszej, później średniej i kończąc najkrótszej. Powinno się królika ostrzyc w wieku 2 miesięcy, a później powtarzać proces co ok. 90 dni. Wełna przez ten czas odrasta z reguły na ok. 6 centymetrów. W ciągu roku można w ten sposób uzyskać ok. 900 g puchu. Jeżeli jednak zadbasz o prawidłowe ich żywienie i pielęgnację, będziesz mógł uzyskać o wiele więcej wełny.