Klatka dla szczura – co wpływa na wybór klatki dla domowego pupila?

Klatka dla gryzoni - liczba szczurów domowych a wielkość klatki

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na wybór klatki jest liczba hodowanych osobników. Szczur hodowlany to stworzenie stadne, które nie powinno być trzymane w osamotnieniu. Zaleca się hodowlę przynajmniej dwóch osobników o dowolnie wybranej płci.

Klatki dla dwóch szczurów hodowlanych muszą umożliwiać swobodne poruszanie się. Duża podstawa umożliwi też odpowiednie wyposażenie wnętrza. Przyjmujemy, że minimalne wymiary klatki przeznaczonej dla dwóch osobników wynoszą 40 x 60 cm

Wymiary klatki dla domowego szczura powinny też uwzględniać wysokość. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele produktów o dużej podstawie, ale o niewielkiej wysokości. Jest to dość tanie rozwiązanie, jednak nie nadaje się dla naszego gryzonia. Każdy szczur hodowlany lubi stawać na tylnych łapach i obserwować. Zbyt niska klatka nie daje mu takiej możliwości, a ponadto, nie możemy zamontować dodatkowych akcesoriów typu hamak czy duży kołowrotek. Dlatego za minimalną wysokość klatki dla szczurów uznaje się 75 cm, a za wymiary optymalne 70 x 50 x 78 cm. Wysoka klatka będzie dostępna w wielu dobrze wyposażonych sklepach. Z pewnością nie będzie to rozwiązanie wyjątkowo tanie, jednak spełni wszystkie potrzeby mieszkaniowe naszych domowych gryzoni.

Dobrej jakości klatka dla szczura i klatka dla gryzoni - na co zwrócić szczególną uwagę?

Klatki dla domowego szczura powinny posiadać odpowiednie wymiary, ale i dobrą jakość wykonania. W ofercie sprzedaży sklepów zoologicznych znajdziemy wiele godnych uwagi modeli. Najważniejsze okazuje się to, by pręty klatki nie były malowane, a jednocześnie były gęsto rozmieszczone. Niektóre tanie klatki mogą posiadać zbyt duże odstępy pomiędzy prętami, co z kolei zwiększa ryzyko ucieczki pupila. Dlatego przyjmuje się, że szczur hodowlany powinien być trzymany we wnętrzu klatki, w której rozstaw prętów nie przekracza 12 mm. Będzie to ważne ze względu na bezpieczeństwo naszego pupila.

Dostępne w sklepie klatki posiadają różne wymiary, ale i zróżnicowaną budowę podstawy. Najgorsze co możemy zrobić, to kupić produkt z bardzo płytkim dnem. W praktyce okaże się to niepraktyczne, a okolica bytowania naszego domowego pupila będzie trudna do utrzymania w czystości. Dlatego przyjmuje się, że duża klatka dla domowych szczurów powinna posiadać dobrze zabudowane boki podstawy. Dzięki temu wyściółka nie będzie wypadać na zewnątrz, co ułatwi utrzymanie czystości w pomieszczeniu.

Istotnym elementem jest także odpowiednie wyposażenie. W domowych hodowlach przeważnie stosuje się klatki przeznaczone dla większych gryzoni. Większość z nich posiada jedynie szczątkowe wyposażenie lub nie posiada go w ogóle. Na szczęście dobrej jakości wyposażenie można skompletować w sklepach, a niektóre zrobić samodzielnie.

Klatka dla szczura domowego powinna posiadać specjalny domek. Jego wymiary oraz liczba domków w klatce zależą od liczby osobników oraz ich wzajemnych relacji. W większości przypadków wystarczy jeden, większy domek dla szczurów. Dotyczy to sytuacji, w której szczury są ze sobą silnie związane i przyzwyczajone do swojej obecności. Jeśli natomiast poszczególne osobniki lubią samotny wypoczynek czy nie przepadają za towarzystwem współlokatora, wówczas najbezpieczniej będzie umieścić w klatce dwa osobne domki. Tą samą zasadę stosujemy w bardzo dużych klatkach, które są zamieszkiwane przez większą liczbę osobników. Pamiętajmy także, że domek powinien umożliwić pupilowi stworzenie naturalnego schronienia.

Szczur w klatce, a także klatka dla szczura domowego, jej rodzaje i ceny
Klatka dla szczura domowego krok po kroku, czyli rodzaje z wyposażeniem i bez

Podstawowe wyposażenie to także poidełko i miseczka na jedzenie. Są to niezbędne elementy, których nie może zabraknąć w żadnej klatce dla gryzoni. Zarówno poidełko jak i miseczka na jedzenie muszą być dobrane pod względem liczby osobników, a także rozmiarów samej klatki. We wnętrzu pomieszczenia dla gryzoni można też umieścić dodatkowe wyposażenie w postaci mini placu zabaw. Dobrze sprawdzą się tu hamaki, duże kołowrotki czy tunele. Niektóre zabawki dla domowych szczurów (np. hamaki czy tunele) możemy zrobić samodzielnie. Zwracamy przy tym uwagę na rozmiary naszego pupila. Same kołowrotki dla szczura są produktami, które wzbudzają wiele kontrowersyjnych opinii. Wielu hodowców twierdzi, że szczur nie powinien biegać w kołowrotku, bowiem stanowi to zagrożenie dla jego zdrowia. Entuzjaści tego rozwiązania podkreślają, że jest to jeden z produktów, które mogą zapewnić dostateczną dawkę aktywności. Jeśli zdecydujemy się na kołowrotek, pamiętajmy, że powinien posiadać wielkość minimum 30 cm, składać się z pełnej podstawy i zabudowanego boku z wejściem. Mniejsze kołowrotki z podstawą w postaci pręcików są dla szczura niewygodne i narażają go na groźne kontuzje. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o hodowli szczurów domowych.

To szczurki lubią najbardziej!

Szczur hodowlany – przydatne informacje

Cena zakupu klatki i cena szczura domowego

Wiemy już, że klatka dla szczura powinna posiadać odpowiednie wymiary i być wykonana z niemalowanych prętów. Cena jej zakupu może okazać się mocno zróżnicowana. Tanie produkty to przeważnie klatki używane. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzić trochę pieniędzy, a jednocześnie kupić dobrej jakości produkt dla domowego pupila. Używane klatki będą dostępne w wielu serwisach aukcyjnych. Z pewnością jest to tanie i godne rozważenia rozwiązanie. Niestety używane klatki i używane elementy wyposażenia posiadają także pewne wady. Jedną z nich jest brak gwarancji, z kolei drugą, różny stan produktów. Niektóre używane, tanie klatki są na tyle zniszczone, że nie będą dobrym rozwiązaniem dla początkującego hodowcy. Cena za używane klatki przeważnie rozpoczyna się od kwoty 50 zł. Duża, dobrze zachowana klatka będzie niekiedy nieco droższa.

Nie każdy początkujący hodowca chce kupować używane produkty. Alternatywą jest nowa klatka dla szczura, którą nabędziemy w wielu sklepach branżowych. Cena zakupu będzie uzależniona od rozmiarów, producenta, jakości wykonania, a także dodatkowego wyposażenia. Dobrej jakości, duża klatka dla domowego szczura kosztuje od 150 zł w górę. Cena produktów z dodatkowym wyposażeniem będzie nieco wyższa. Duża, bardzo dobrze wyposażona klatka może kosztować ponad 200 zł. Na szczęście część zabawek dla szczura można też zrobić samodzielnie.

Kolejną godną uwagi kwestią jest sama cena szczura domowego. Najlepsze co możemy zrobić, to kupić zwierzaka w dobrej hodowli. Cena szczura domowego nie jest zbyt wysoka, dlatego warto dołożyć starań do zakupu z miejsca, które zapewnia właściwe oswojenie pupili oraz brak wad genetycznych u sprzedawanych osobników. Cena szczura domowego będzie uzależniona od konkretnej odmiany i umaszczenia. Dla przykładu, cena szczura domowego standard przeważnie rozpoczyna się już od kwoty 20 zł za jednego osobnika. Z kolei cena szczura domowego dumbo to od 30 zł w górę. Najtańsze w zakupie mogą okazać się szczurki sphinx. Cena szczura domowego będzie w tym przypadku wynosiła przynajmniej 80 zł. Cena szczura domowego fuzz może wynosić 100 – 150 zł. Pamiętajmy przy tym, że najbardziej polecanym rozwiązaniem jest zakup dwóch osobników.

Co jedzą szczury?

Wiemy już, czym powinna charakteryzować się dobra klatka dla szczura i jaka jest cena jej zakupu. Istotna staje się także odpowiedź na pytanie, co jedzą szczury. Okazuje się, że jadłospis tych gryzoni powinien być odpowiednio zbilansowany i dostosowany do trybu życia.

Co jedzą szczury? Prawdą jest, że szczur hodowlany jest typem wszystkożercy. Nie oznacza to jednak, że będzie zjadał nadpsute resztki czy zgniłe warzywa. Szczury okazują się dość wybredne, a nadpsute pokarmy zjadają jedynie wtedy, gdy są bardzo głodne. W sklepach zoologicznych pojawiły się specjalne karmy dla szczurów. Duża paczka z pożywieniem nie będzie zbyt kosztowna, a może zrobić wiele dobrego w diecie pupila. W gotowych karmach znajdziemy odpowiednio zbilansowane białka, tłuszcze i węglowodany.

Chcąc w pełni odpowiedzieć na pytanie, co jedzą szczury, musimy wspomnieć także o świeżych warzywach i owocach. Szczur hodowlany lubi urozmaiconą dietę, a świeże warzywa lub owoce mogą stać się bardzo atrakcyjnym dodatkiem i wzbogaceniem jadłospisu. Pamiętajmy, że muszą to być produkty pełnowartościowe oraz nie przejrzałe.

Osoby chcące zapewnić gryzoniowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zastanawiają się, co jedzą szczury w środowisku naturalnym. Okazuje się, że gryzoń żyjący w naturze chętnie zjada także posiłki białkowe. Zatem jego dieta może być urozmaicona o niewielkie robaczki. Alternatywą dla tego składnika diety mogą okazać się jajka kurze, a także twarogi. Są to jednak produkty, które powinny stanowić niewielki dodatek do codziennej diety.

ikona podziel się Przekaż dalej