Klatka dla fretki krok po kroku

Którą klatkę dla fretki wybrać?

Tchórzofretki są bardzo aktywnymi zwierzątkami, wymagającymi sporo miejsca na poruszanie się. Zatem, idealne wymiary klatki to przynajmniej 80 x 45 cm, zaś wysokość klatki powinna mieć przynajmniej 50 cm. Niestety, ale nie powinno się kupować fretkom mniejszej wymiarowo klatki – gdyż będą one wówczas zdecydowanie za małe na tak ruchliwe zwierzątka. Rzecz jasna, wymiar klatki powinno się zwiększać odpowiednio do ilości zwierzątek, które chcesz w niej trzymać. Cena klatki będzie zwiększać się wraz ze zwiększaniem się rozmiaru klatki.

Klatkę trzeba umiejscowić z dala od słońca, ale też od telewizora. W środku zaś powinno się umieścić kilka gadżetów, które będą potrzebne fretkom do rozwijania się, spania, odpoczywania i spędzania czasu w kreatywny sposób. Ważne też, by pręty w klatce były możliwie blisko siebie – jednak na tyle szeroko, by mogło do klatki swobodnie wlatywać powietrze. Nie warto kupować klatek plastikowych czy szklanych, a np. metalową. Trzeba tylko pamiętać o tym, by przyjrzeć się malowanym elementom – powinny być wolne od toksycznych farb, by zwierzak przypadkowo nie zachorował przez nie.

Sama klatka może mieć niemal dowolny kształt – zatem, może być jedno lub wielopoziomowa. Przy czym ten drugi rodzaj znacznie mocniej będzie stymulował rozwijanie się tchórzofretki i zapewni jej sporo miejsce zarówno na zabawę, jak i odpoczynek.

Jakie zabawki powinna mieć fretka?

Wiesz już, ile żyje fretka – jest to zazwyczaj między 5 a nawet 10 lat. Zatem, to bardzo długi czas. Żeby tchórzofretka mogła jednak żyć w spokoju i szczęściu, warto będzie jej zapewnić dużo zabawek! Dzięki nim zwierzątko będzie stale w ruchu – czego bardzo potrzebuje. Zabawki dostarczą też fretce wiele innych bodźców, pozwalając ćwiczyć inteligencję i zajmować wolny czas w kreatywny dość sposób. Fretka, która nie będzie miała zabawek, na pewno szybko popadnie w depresję, gdyż będzie nieszczęśliwa.

Fretka obob klatki dla fretki, czyli klatka i jej wymiary oraz cena zakupu
Klatka dla fretki, czyli porady zakupowe oraz jej wymiary i cena

Fretki uwielbiają polować, kopać czy drążyć tunele. Warto więc zakupić im zabawki na sznurku, na baterie, klasyczne i nakręcane, a także piórka dla kotów. Dzięki takim zabawkom z całą pewnością zaspokoisz instynkt łowczy fretki i sprawisz, ze będzie bardzo szczęśliwa. Możesz im również kupić pojemnik do kopania, a także zestawy tuneli do klatki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klatkach dla zwierząt.

Polecane karmy dla psa - super ceny!

Klatka dla fretek

Która klatka dla fretki będzie najlepsza?

Ile kosztuje klatka dla fretki? No cóż, jej cena będzie na pewno o wiele droższa niż samo zwierzę. Ciężko będzie zrobić odpowiednią dla fretek klatkę samodzielnie, więc jej kupno to rozsądniejsza opcja – musisz jednak liczyć się z kosztem rzędu od 500 do nawet 1500 zł! Oczywiście, najlepszą opcją będzie piętrowa klatka – będąca bardziej funkcjonalną i większą. Klatka powinna mieć możliwie duże drzwiczki i najlepiej wysuwaną kuwetę, którą możesz posprzątać bez otwierania. Podczas kupna klatki ważne jest, by pamiętać o kilku czynnikach. Według nich powinno się dobrać idealną klatkę, w której będzie żyła fretka domowa:

  • stabilność półek,
  • kółka,
  • wysuwana kuweta,
  • odpowiednie odstępy między pręcikami,
  • duże drzwiczki,
  • układ prętów,
  • wyjście bez drabinki,
  • dobre zamykanie drzwi do klatki.

Jeżeli chodzi o odstępy i układ pręcików, powinny mieć one od 0,7 cm do 2,5 cm – po to, by zapewniony był dobry przepływ powietrza, ale też niemożliwość ucieknięcia fretki z klatki. Układ pręcików powinien być zaś pionowy. Drzwi powinny mieć wymiary ok. 30 cm x 35 cm, by mieć łatwy dostęp do środka klatki. Dobre będzie też wyjście bez drabinki, które umożliwi samodzielne wchodzenie i wychodzenie fretki z klatki. Pamiętaj, że gdy fretka bowiem sama otworzy sobie drzwi, to może przypadkowo wypaść z klatki i narazić się na niepotrzebny uraz ciała! Warto więc, by drzwiczki były możliwie przy podłodze. Im większa będzie klatka, tym na pewno większy będzie komfort dla żyjących w niej fretek. Trzeba też pamiętać o tym, że fretkę należy z klatki możliwie często wypuszczać, bo zwierzątko musi się wybiegać również poza nią.

Pamiętaj, że…

Warto, by klatka wyposażona była kółka – wówczas łatwiej jest ją transportować niż „szarpać się” z dźwiganiem klatki wraz z całym osprzętowaniem. Warto także zainwestować w klatkę ze stabilnymi półkami – takimi, które nie wyłamią się bądź nie zmienią swojego kształtu pod wpływem ciężaru fretki. Bezpieczna klatka i jej wnętrze jest konieczna, by zapewnić zdrowie zwierzakowi a także po to, by domowa fretka czuła się w klatce jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie.

ikona podziel się Przekaż dalej