Klatka dla chomika – popularne rodzaje

Najtańsze, plastikowe klatki dla chomików

W ofertach niektórych sklepów zoologicznych znajdziemy klatki wykonane z plastiku. Tego typu produkty posiadają plastikową kuwetę oraz ażurowe ścianki. Plastikowa klatka dla chomików to zdecydowanie najtańsze w zakupie rozwiązanie. Tani produkt z wyposażeniem możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Mimo atrakcyjnej ceny, najtańsze klatki nie cieszą się zbyt dużym uznaniem. Plastikowa klatka jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, ścianki mogą się szybko rysować, odbarwiać i stawać mało estetyczne.

Mała klatka sprawdzi się dla chomików syryjskich czy dżungarskich, jednak nie będzie najtrwalszym ani najbardziej estetycznym rozwiązaniem. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno klatki z akcesoriami, jak i najtańsze produkty bez wyposażenia.

Akwarium dla chomika i akcesoria dla gryzoni

Niektórzy początkujący hodowcy chomików decydują się na umieszczenie gryzonia w akwarium. Przejrzyste ściany umożliwiają regularne podglądanie jego poczynań, a dodatkowo wyglądają bardziej elegancko niż klatki plastikowe. Niestety akwarium dla chomika także nie jest w pełni pozbawione wad.

Największym mankamentem tego rozwiązania okazuje się podatność na uszkodzenia mechaniczne, a także trudność w czyszczeniu. Co więcej, akwarium nie zapewnia dostatecznej cyrkulacji powietrza, a to przekłada się na pogorszenie komfortu życia gryzonia.

Akwarium jest dostępne bez wyposażenia, co dodatkowo utrudnia zakup. Większość akcesoriów dla chomików nadaje się do przymocowania na prętach klatki. Szczególny kłopot dotyczy tu wiszących poidełek, które nie znajdują zastosowania w akwarium.

Metalowa klatka dla chomika

Duża, metalowa klatka dla chomika to zdecydowanie najpopularniejsze, a przy tym najbardziej trwałe rozwiązanie. Ściany i sufit klatki dla chomików zostają wyposażone w metalowe pręty, które zachowują większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze zabezpieczony metal jest też odporny na działanie rdzy i może być wystawiany na zewnątrz pomieszczeń.

Na dnie klatki odnajdziemy plastikową, łatwą w czyszczeniu kuwetę. Co ciekawe w ofertach sprzedaży znajduje się także klatka piętrowa. Większość chomików lubi wspinanie się na górne partie swojego pomieszczenia, dlatego klatka piętrowa okazuje się interesującym, często widowiskowym rozwiązaniem.

Większość tego typu produktów kupujemy z akcesoriami, są to wymyślne drabinki, tunele czy domki i kołowrotki. Tego rodzaju duża klatka dla chomika często kosztuje najwięcej, jednak wyższa cena łączy się z wysoką trwałością i komfortem użytkowania. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł TOP 5 zabawek dla chomików.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Wielkość klatki dla różnych chomików

Idealna klatka dla chomików syryjskich

Chomik syryjski jest dość popularnym gryzoniem domowym i największym przedstawicielem udomowionych ras chomików. Z uwagi na większy rozmiar chomików syryjskich, najlepiej zadbać o dostatecznie dużą klatkę oraz dopasowane do ich rozmiaru akcesoria.

Dobra klatka dla chomika syryjskiego będzie posiadała metalowe, trwałe pręty. Przyjmujemy, że minimalny wymiar produktu dla jednego osobnika wynosi 80 x 40 cm podstawy. Chomik to urodzony samotnik, dlatego w jednej klatce najlepiej trzymać wyłącznie jednego osobnika.

Osobną kwestią jest wybór odpowiedniego rozstawienia prętów. Dobrej jakości klatka dla chomika syryjskiego powinna posiadać pręty rozstawione co maksymalnie 1,2 cm. W ofertach sprzedaży znajdziemy także duże produkty z rozstawem powyżej 2,0 cm. Tego typu klatka jest dedykowana wyłącznie dla królików czy świnek morskich.

Kobieta oglądająca klatkę dla chomika w sklepie, a także klatka dla chomika i jej rodzaje
Jaka klatka dla chomika będzie odpowiednia, czyli klatka z wyposażeniem i bez

Wielkość chomików syryjskich sprawia, że warto zwrócić uwagę także na wielkość zabawek. Chomik powinien posiadać dostatecznie duży kołowrotek, nieco większe poidełko i dostatecznie duży domek. Co ciekawe, większość chomików syryjskich jest mniej ruchliwa od chomika dżungarskiego. Dlatego klatki z akcesoriami nie muszą być tak dobrze wyposażone. W zupełności wystarczy kołowrotek, domek, poidełka, karmidełko i jedna dodatkowa zabawka.

Klatka dla chomika dżungarskiego i Roborowskiego

Chomik dżungarski i gryzoń Roborowskiego należą do ras karłowatych. Ze względu na swoje maleńkie rozmiary, nie wymagają tak dużej przestrzeni jak pupile syryjskie. Nasza miniaturka jest natomiast znacznie bardziej żywiołowa oraz ciekawska, dlatego najlepiej sprawdzą się klatki z wyposażeniem.

Dobrej jakości klatka z wyposażeniem powinna mieć minimum 40 x 60 cm podstawy. Ciekawą opcją okazuje się klatka piętrowa, która umożliwia wspinanie się po drabince i zwiększenie przestrzeni życiowej gryzonia. Produkty z wyposażeniem powinny posiadać niewielki kołowrotek, poidełko, karmidło i ewentualne dodatki. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne produkty z akcesoriami w postaci tuneli, huśtawek czy bardziej wymyślnych zabawek. Wybór jest tutaj uzależniony wyłącznie od naszych oczekiwań oraz budżetu.

Podczas zakupu zwróćmy także uwagę na aspekt praktyczny. Zbyt kręte, plastikowe tunele mogą stanowić utrudnienie w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Nasz chomik może wnosić do niego trociny, a następnie wypróżniać się w nie. Zbyt długi i kręty tunel z plastiku nie umożliwia cyrkulacji powietrza, dlatego we wnętrzu zabawki może unosić się zapach amoniaku. Wdychanie amoniaku nie jest zdrowe dla żadnego chomika, co więcej, utrzymanie długiego tunelu w czystości może okazać się bardziej problematyczne.

Bardzo dobrze wyposażona klatka dla chomika często kosztuje kilkaset złotych. Wyższa cena wynika z zastosowania wielu elementów, które uatrakcyjniają życie naszego gryzonia. Sama cena nie powinna być jedynym aspektem, który bierzemy pod uwagę podczas zakupu. Rozmiar chomika dżungarskiego wymaga także zastosowania gęsto osadzonych prętów. Dostępna w ofertach sprzedaży mała lub nieco większa klatka dla chomika, może posiadać pręty w rozstawie od 0,7cm i jest to najlepsze rozwiązanie dla karłowatych gryzoni.

Cena zakupu oraz lokalizacja klatki dla chomika

Ile kosztuje dobra klatka dla chomika?

Cena klatki jest jednym z największych wydatków, które ponosimy podczas zakupu gryzonia. Najtańsze produkty plastikowe nabędziemy już za kilkadziesiąt złotych z akcesoriami. Podobna cena dotyczy małego akwarium, które nie jest rozwiązaniem polecanym dla gryzoni.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie mała klatka z prętami, posiadająca przynajmniej minimalne wymiary podstawy. Cena zakupu klatki z wyposażeniem z reguły rozpoczyna się od kwoty 60 – 100 zł. Im lepsze wyposażenie klatki, tym wyższa będzie cena jej zakupu.

Ciekawą opcją jest również mała klatka piętrowa, pozwalająca na zwiększenie przestrzeni życiowej gryzoni. Będzie to szczególnie polecane rozwiązanie dla ruchliwego chomika dżungarskiego bądź chomika Roborowskiego. Klatka piętrowa z akcesoriami zazwyczaj kosztuje przynajmniej 100 zł.

Górna cena zakupu klatek jest trudna do ustalenia. Większe klatki metalowe z wyposażeniem kosztują kilkaset złotych. Cena za bardzo duże woliery z wyposażeniem może wynosić około 500 zł. Alternatywą okazują się klatki używane, które nabędziemy na wielu aukcjach internetowych. Cena za klatkę z wyposażeniem dla chomika może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przed zakupem warto upewnić się, że woliera nie jest zbyt mała, a dodatkowe akcesoria są odpowiednio dopasowane do wymiarów hodowanej przez nas rasy chomika.

Jak wybrać idealną lokalizację klatki?

Prawidłowa lokalizacja klatki jest równie ważna, jak sam jej zakup. Wybierając idealne miejsce, zwróćmy szczególną uwagę na wymagania gryzoni. Chomik nie może przebywać w miejscu narażonym na intensywne przeciągi. Dlatego klatka powinna znajdować się w pewnym oddaleniu od okna oraz od drzwi.

Unikajmy także nadmiernych ekspozycji słonecznych. Klatka dla chomika powinna znajdować się w miejscu odpowiednio zacienionym i pozbawionym bezpośredniego działania promieni słonecznych (szczególnie w pokojach z oknami zorientowanymi na południe). Zwróćmy także uwagę na grzejniki, które mogą emitować dużo ciepła. Najlepiej byłoby, gdyby klatka dla chomika była odpowiednio oddalona od wszelkich źródeł ogrzewania.

Obserwacja zabaw chomika jest świetną atrakcją dla całej rodziny. Zatem dobrym pomysłem okazuje się umieszczenie klatki w widocznym, dobrze wyeksponowanym miejscu. Istotne będzie także zapewnienie sobie odpowiedniego dostępu do wnętrza. Dzięki temu codzienne podawanie pokarmu, wymiana wody czy sprzątanie klatki nie będą sprawiały tak dużego problemu.

Prawidłowo ustawiona i dostatecznie duża klatka zapewni najwyższy komfort naszego domowego pupila. Pamiętajmy jednak, że chomik jest stworzeniem aktywnym w nocy, a za dnia lubi chować się w swoim domku i wylegiwać w trocinach. W nocy może korzystać z głośnego kołowrotka oraz innych zabawek, przez co umieszczenie klatki w naszej domowej sypialni nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej