Akwarium dla chomika czy klatka?

Klatka – czy jest dobra dla chomika?

Jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Najbardziej popularne są klatki metalowe dla gryzoni. To niezbędny element wyposażenia dla chomika podobnie, jak zabawki dla chomika, kołowrotek dla chomika czy też transporter dla chomika. Gryzoń powinien mieć sporo miejsca, by bez problemu poruszać się po klatce. Właśnie dlatego uważa się, że klatka powinna liczyć sobie:

  • podstawa – 60 x 40 cm
  • wysokość – 40 x 50 cm
  • przerwy między prętami – 0,7-1,2 cm

Nie zapominaj również o tym, że chomiki czasem mogą wspiąć się na metalowy sufit, co niestety może się skończyć fatalnie dla zdrowia bądź życia gryzonia. Upewnij się zatem, że chomik syryjski nie będzie mieszkał w zbyt wysokiej klatce. Na jednej ze ścianek powinny być też zapewnione poziome pręty, które umożliwią chomikowi długie godziny zabawy. Co dobrego jeszcze wyróżnia? Otóż, metalowa klatka z wyposażeniem jest dobrze wentylowana – a to na pewno dobrze wpłynie na samopoczucie gryzonia.

Nie zapominaj jednak o tym, że żadna klatka nie powinna mieć plastikowych rur, ponieważ chomiki często właśnie tam robią sobie toaletę i na nich śpią. Musisz wiedzieć, że opary amoniaku z moczu są dla gryzoni niezwykle trujące, a chomik może niechcący zaklinować się w plastikowym elemencie. Lepiej też unikać pięter dla chomików, a zamontować jedynie półpiętra.

Akwarium dla chomika

Właściciele chomików często spierają się ze sobą, co jest lepsze – akwarium czy klatka. Wbrew pozorom, szklane akwarium wcale nie jest takie złe. Zdecydowanie łatwiej jest na pewno dostać duże akwarium, jak odpowiednio dobraną pod względem wielkości klatkę dla chomików. Co ciekawe, nawet z akcesoriami szklany domek to wydatek o wiele mniejszy niż klatka. Cena za akwarium zaczyna się bowiem już od kilkudziesięciu złotych. Warto przypomnieć też, że w naturze chomiki żyją pod ziemią, więc oddychanie w akwarium to dla nich żaden problem.

Zaletą akwarium jest również to, że chomiki nie będą miały jak wspinać się po ścianach swojego domu, więc nie upadną z wysokości. Dodatkowo, zmieści się w takim akwarium o wiele więcej podłoża niż w klatce. Szklane ściany umożliwiają też częstą obserwację swojego gryzonia i upewnianie się, że wszystko u niego w porządku. Odpowiednią wielkością akwarium jest ok. 100 litrów. Jednak też, nieco gorzej będzie z cyrkulacją powietrza w takim akwarium. Właśnie dlatego też akwarium trzeba nieco częściej sprzątać niż klatkę.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Chomik w akwarium i dłoń wsypująca trociny, a także porady klatka czy akwarium dla chomika
Co lepsze - klatka z wyposażeniem czy akwarium dla chomika, czyli porady zakupowe

Można więc powiedzieć, że na korzyść klatki przemawiają ścianki i drabinki, a także świetna wentylacja. Jednak, klatka nie będzie już tak dobrym rozwiązaniem, kiedy np. posiadasz w domu jakieś drapieżniki (koty). Wówczas lepiej będzie postawić na akwarium, które wyróżnia się możliwością wyłożenia dużej warstwy wyściółki. Będzie w nim jednak nieco bardziej utrudniona cyrkulacja powietrza. Sprawdź także ten artykuł o wyborze transportera dla chomika.

Gdzie powinien mieszkać chomik?

Zabawki dla chomika i kołowrotek dla chomika – co powinno się mieścić w jego domku?

Żeby gryzoń mógł żyć długo i szczęśliwie, warto wyposażyć jego domek w wiele istotnych elementów takich, jak np. domek dla chomika – pełniący funkcję przechowywania pokarmów czy mieszkalną. Bardzo ważne będzie też ustawienie w klatce czy akwarium misek i poidła dla chomika, dostosowując je do wielkości gryzonia. Miski nie mogą być ani duże, ani zbyt małe. W klatce powinien stanąć też kołowrotek dla chomika, pozwalający mu na rozwój fizyczny i zabawę.

Pamiętaj o tym, że klatka dla chomika może stać się najlepszym miejscem do spędzania wolnego czasu. Chomik w klatce może się wspinać, ale też dbać o swoją sprawność fizyczną czy korzystać z dostępności powietrza. Jedynym problemem może okazać się rozrzucanie trocin z klatki, co zmusza do częstszego sprzątania wokół niej.

Czy akwarium jest przeznaczone tylko dla… ryb?

Akwarium dla chomika nie jest już dziś tak kontrowersyjnym rozwiązaniem, jak mogło się kiedyś wydawać. Ważne, żeby zapewniało chomikowi odpowiedni dopływ powietrza i warunki do rozwoju. W dzisiejszych czasach nie ma większego problemu, by samodzielnie rozstawić konkretne elementy wystroju akwarium, które często bywa bezpieczniejszym rozwiązaniem od klatki. Chomik w akwarium nie spadnie z wysokości tak, jak w przypadku klatki. Nie zrobi sobie więc krzywdy.

Oczywiście, wybór ostatecznego mieszkanka dla gryzonia będzie indywidualną sprawą. Weź jednak pod uwagę np. rozmiar pomieszczenia, w którym będzie miał zamieszkać chomik i jego osobiste potrzeby. Zarówno klatka, jak i akwarium mają swoje wady i zalety. Jednak zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie, będące odpowiednio dopasowanym, na pewno zapewni gryzoniowi godne i szczęśliwe życie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny