Karczownik – opis, występowanie, szkodliwość, zwalczanie
Karczownik, znany również jako szczur wodny, to gryzoń pojawiający się często w ogrodzie. W jaki sposób pozbyć się karczowników w sadzie? Co pomoże wytępić karczowniki? Jaka pułapka będzie skuteczna na gryzonia? Dowiedz się, jak powinno wyglądać zwalczanie karczownika, krok po kroku. Oto porady zaczerpnięte z forum, które pomogą uporać się ze szkodnikami.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gryzoniach i insektach.
Karczownik – jak pozbyć się karczowników w sadzie oraz w ogrodzie
Karczownik – opis wyglądu
Karczownik to szkodnik, który bywa też nazywany szczurem wodnym. Niektórym karczowniki mocno kojarzą się ze szczurami, zmieszanymi ze świnką morską. Jednak, karczownik niewiele ma wspólnego ze szczurem czy świnką morską. Karczownik to podrodzina gryzoni z rodziny chomikowatych, do której zaliczana jest np. nornica. Pyszczek karczownika jest tępo zakończony. Jego sierść ma brązową lub szarą barwę, zaś od spodu jest jaśniejsza. Ziemnowodny oraz wodny karczownik ma błyszczące futro. Nie jest to gryzoń mniejszy niż nornica. Głowa z tułowiem karczownika mierzą bowiem ok. 14-22 centymetrów, a szkodnik waży od 80 do 300 g. Karczowniki dzielą się na:
- gryzonie, które żyją na łąkach,
polach i w ogrodach,
- gryzonie, które zamieszkują tereny wodne.
Występowanie karczowników – skąd się wzięły?
Karczownik mieszka już w całej Europie, Azji Południowo-Zachodniej i Rosji. Najbardziej znany był niegdyś Brytyjczykom, ponieważ w Wielkiej Brytanii karczowniki rozmnażały się na potęgę. Jednak, wraz z pojawieniem się norki amerykańskiej, populacja karczowników znacznie się zmniejszyła. Nie można jednak powiedzieć o zmniejszeniu się ilości szkodników w Holandii, gdzie karczowniki są już poważnym zagrożeniem dla ogrodnictwa.
W Polsce, karczowniki pojawiają się w każdym regionie. Właśnie dlatego, ciężko jest je czasami skutecznie wytępić. W przeciwieństwie do innych ssaków, jak np. latająca wiewiórka, karczowniki unikają wysokich partii gór. Jednak, latająca wiewiórka mieszka na drzewie – a karczowniki tak samo, jak kret, kopią nory w ziemiach. I to takie, które często osiągają prawie 100 metrów!
Jak żyje karczownik? Jaki tryb życia prowadzi?
Karczownik mieszka najczęściej przy stawie, na brzegach wód i wilgotnych łąkach. Oczywiście, takie tereny zamieszkuje ziemnowodny przedstawiciel karczowników. Te gryzonie, które preferują życie bliżej ogrodów, mieszają z reguły na brzegach lasów, w sadach czy szkółkach drzew liściastych. Ich kopce są wynikiem kopania nor w ziemi – tak, jak robi to kret ogrodowy. Przez to, często można też pomylić obecność kreta z karczownikiem. Nory karczowników składają się z korytarzy, komory gniazdowej i spiżarni. Często mają też przynajmniej jeden wylot pod powierzchnią wody.
Karczowniki żyjące nad wodą znakomicie nurkują i pływają. Często też tworzą tzw. pływające gniazda, budując je z pogryzionych trzcin. Mieszkające z dala od wody karczowniki swój czas chętniej spędzają w ziemi, nie zapadając w sen zimowy. Różne badania i ślady wskazują na to, że aktywne są przez całą dobę – najbardziej przed wschodem słońca i w nocy. Ich zwalczanie jest trudne, ponieważ karczowniki cały czas gromadzą w swoich korytarzach pożywienie na zimę. Jednak, istnieją różne sposoby na to, jak wytępić gryzonie z ogrodu. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o szczurze wodnym.
To szczurki lubią najbardziej!
Pułapka na szczury, czyli jak pozbyć się karczownika?
Czy pułapka na karczowniki jest koniecznością?
Podobnie, jak kret ogrodowy, mniejszy czy większy karczownik również jest uprzykrzającym życie gryzoniem. Jako że nie zapada w zimowy sen, zagląda do ogrodu o każdej porze roku i doby. W przeciwieństwie do kretów jednak, karczowniki najchętniej żywią się korzeniami roślin. Jako że uwielbiają jeść rośliny, mogą wyrządzać duże szkody w każdym sadzie i ogrodzie. Karczowniki niszczą:
- korzenie,
- bulwy,
- cebule,
- kłącza roślin,
- korzenie drzew owocowych,
- warzywa.
Jeżeli odpowiednio wcześnie nie zabierzesz się za walkę z karczownikiem, możesz być pewny sporych strat plonów na przestrzeni tygodni lub miesięcy. Karczowniki nie tylko zostawiają kopce, ale i niszczą rośliny – również te dekoracyjne. Ślady obecności karczownika rozpoznać możesz także po wyglądzie trawnika. Często zostawia go w fatalnym stanie, podgryzając trawę i rozkopując ją.
Pułapka na szczury wodne – łapiemy karczownika!
Pułapki na karczownika będą najbardziej skuteczne w małych ogródkach, gdzie szkodnik jeszcze nie „rozkręcił się” ze swoimi żerami. Do ich wykorzystania konieczne będzie użycie przynęty, np. kawałka marchewki. Możesz zdecydować się na wiele typów pułapek. Według różnych forum w Internecie, szczególnym powodzeniem cieszy się łapka na szczury:
- rurkowa – czyli kawałek rurki z klapkami, które są ruchome i ruszają się w jedną stronę. Gdy gryzoń wejdzie do środka, już z pułapki nie wyjdzie. Możesz w ten sposób złapać karczownika, jednak nie wyrządzić mu krzywdy i w humanitarny sposób wynieść z dala od posesji.
- kleszczowa – ta łapka na szczury zamyka się za pomocą sprężystego drutu, który działa jak szczypce. Zaciska się więc na gryzoniu, pod wpływem wibracji jego ruchu.
- zatrzaskowa – tzw. gilotynka. Składają się na tę pułapkę prostokątne ramy z drutu, napięte na sprężynach. Zatrzaskowa pułapka zamyka się, gdy w okolicy łapki zjawi się szkodnik.
Jak inaczej pozbyć się karczownika w ogrodzie?
Możesz zrobić w tym celu tzw. zaporę. Aby ją utworzyć, wystarczy odciąć karczownikom dostęp do korzeni roślin, poprzez rozciągnięcie metalowej czy też stalowej siatki. Nowe sadzonki można też sadzić od razu w metalowych siatkach, by uniemożliwić kolonizację działki przez nowe karczowniki. Najlepiej, by stalowa siatka miała niewielkie oczka.
Kolejnym sposobem jest zalanie ogrodu wodą. Gdy tylko masz możliwość i okazję, wykopuj w ogrodzie głębokie dołki i zalewaj je regularnie wodą. Jak już wspominaliśmy, karczowniki potrafią doskonale pływać, więc w ten sposób ich nie zabijesz. Mimo wszytko, gryzonie najmniej czasu spędzają w wodzie i preferują, gdy jest sucho. Dlatego, karczowniki preferujące życie w okolicy lasów i ogrodów, z całą pewnością zniechęcą się takim podmokłym terenem, uciekając w poszukiwaniu innego miejsca do życia.
Warto będzie również wykorzystać specjalny odstraszacz na karczowniki, który można stosować również na problemy z innymi gryzoniami w ogrodzie. Dobry będzie zarówno zapachowy, jak i dźwiękowy odstraszacz. Wystarczy włożyć takie urządzenie w tunel, który został wykopany przez karczownika. Gryzoń może zniechęcić się do odwiedzania ogrodu, gdy dźwięki okażą się dla niego nieprzyjemne. Jednak, ten sposób nie zawsze będzie skuteczny. Zwłaszcza, że:
- Nie masz pewności, że karczownik
akurat będzie siedział w tunelu.
- Gryzoń może nie poczuć lub nie usłyszeć odstraszacza.
- Karczownik może kompletnie nie przejąć się urządzeniem, bo np. miał już z nim doświadczenie.
Chemiczne środki na karczownika
Oprócz wszystkich sposobów na gryzonie, które wymieniliśmy powyżej, warto będzie zastosować również chemiczne preparaty. Trutka na karczowniki może okazać się bowiem niekiedy o wiele skuteczniejsza niż np. elektroniczne odstraszacze. Możesz zakupić ją w formie kremu z trutką, pasty czy granulatu. Jednak, nie tylko trutka jest dobrym sposobem na pozbycie się karczowników. Możesz również zastosować:
- świece dymne,
- gotowe preparaty o trującej woni dla szkodników,
- naturalne wyciągi z roślin.
Chemiczne i roślinne środki mogą zniechęcić karczownika do pojawiania się w takim terenie, zmuszając go do zmiany siedliska. Warto szukać preparatów nie tylko na sklepowych, ale też internetowych półkach. Z reguły nie są one opisywane jako środek na karczowniki, a np. gryzonie / krety / szczury. Nie zapominaj jednak pod żadnym pozorem, że tego typu środki do walki z gryzoniami są toksyczne! Za każdym razem, przed użyciem produktu dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i stosuj chemicznych środków wyłącznie według niej. Zaszkodzić masz przecież gryzoniowi, a nie… samemu sobie!
Czyli podrzucić sąsiadowi lub założyć czerwoną wstążeczkę i złapać ponownie w ogrodzie.
Jeżeli ogród miał smaczne rośliny nie zostanie na żadnym ugorze tylko poszuka innego ogrodu albo wróci.Co za hipokryzja.