Domek dla świnki morskiej

Jaka powinna być klatka dla świnki morskiej?

Klatka jest najważniejszym elementem wyposażenia dla każdej świnki morskiej. Powinieneś zakupić klatkę dla prosiaczka, jeszcze zanim pojawi się on w nowym domu. Cena klatki będzie prawdopodobnie największą, jaką zapłacisz za jakiekolwiek wyposażenie dla świnki morskiej. Wymiary klatki powinny wynosić minimalnie 80 x 50 cm dla jednej świnki morskiej. Oczywiście, jej powierzchnia powinna być kluczowym kryterium. Świnki się nie wspinają, bo mają zbyt słabe kręgosłupy. Dlatego klatka powinna być powierzchni płaskiej, po której łatwo będzie spacerować prosiaczkom. Im więcej świnek będziesz miał, tym adekwatnie większa powinna być przestrzeń klatki.

Poza tym, klatka musi być wykonana z wysokiej jakości tworzywa. Dzięki temu posłuży nie przez kilka miesięcy, a starczy na kilka kolejnych lat użytkowania. Świnka morska rozetka dobrze będzie się czuła w dużej klatce. Duży domek to większa swoboda poruszania się. Świnka morska będzie czuła się w większej klatce komfortowo i dobrze, a właśnie o to przecież chodzi. Prosiaczek spędza z reguły większą część swojego życia w klatce, więc musi być ona odpowiednio do świnki dostosowana. Fakt, dobra jakościowo klatka to z reguły wyższa cena. Jednak, jeżeli dobrze zainwestujesz swoje pieniądze, klatka może posłużyć nawet do końca życia świnki morskiej.

Miseczki do klatki dla świnki morskiej

W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele różnych miseczek. Najlepsza będzie jednak taka, która wymiary dopasowane będzie mieć do wzrostu świnek. Powinna być to miska ciężka, której świnka nie przewróci do góry nogami. W klatce dobrze, by znalazła się więcej niż jedna miseczka. Możesz do nich wówczas osobo rozdzielić karmę suchą, warzywa czy zioła. Miseczki, które można kupić w sklepie zoologicznym, są zazwyczaj:

 • metalowe – trwały materiał. Miseczki ciężko będzie przesunąć śwince, co zapewni jej bezpieczeństwo.
 • porcelanowe / ceramiczne – są równie stabilne, co metalowe. Warto jednak skoncentrować się na jej wymiarze, by dopasować miseczkę do świnki.
 • plastikowe – mało stabilne i lekkie, więc świnki mogą je przewrócić. Plusem jest ich łatwe czyszczenie, a także stosunkowo niska cena (w porównaniu do ceramicznej czy metalowej). A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze legowiska dla świnki morskiej?

Poidełko i paśnik

Niektóre świnki nie piją wody z poidełka, czerpiąc ją wyłącznie z warzyw i owoców. Jeżeli jednak świnka morska rasy texel będzie potrzebowała dostępu do świeżej wody, powinieneś zamontować poidełko. Woda najlepsza będzie z butelki, jednak nie wysoko mineralizowana. Wiszące poidełko będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem, bo świnka morska gładkowłosa do miseczki może się… załatwić.

Co do paśnika, jest obowiązkiem w klatce. Podstawą diety każdej świnki jest siano, więc trzeba będzie je w jakiś sposób prosiaczkowi podawać. Możesz zdecydować się na paśnik montowany na klatce. Niektórzy decydują się również na wykładanie podłoża siankiem. Pamiętaj tylko wówczas, by regularnie takie sianko wymieniać (najlepiej 2 razy dziennie).

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Domek dla kawii domowej

Domek dla świnki morskiej. Który będzie najlepszy?

W każdej klatce powinno znajdować się legowisko dla świnki morskiej, ale też domek dla świnek – narożny, kwadratowy czy też w zupełnie innej formie. Istnieje dużo różnych domków, na które możesz się zdecydować. Do najpopularniejszych należy jednak domek:

 • domek drewniany – jest trwały i bezpieczny, a świnki mogą ścierać sobie na nim ząbki.
 • domek plastikowy – czyści się go o wiele łatwiej niż ten z drewna. Jednak domki z plastiku mogą zaszkodzić śwince, kiedy zacznie go obgryzać.
Świnka morska w dzininowym domku moro, a także polecany domek dla świnki morskiej
Domek dla świnki morskiej, czyli jego rodzaje, ceny i porady zakupowe

Domek może być narożny, z wikliny, materiału czy papieru. Może to być również dom polarowy, podwieszany czy domek drewniany. W każdym z nich świnki na pewno będą czuły się bezpiecznie – bo domek dla świnki to taka swego rodzaju kryjówka, w której chowają się, gdy mają dość towarzystwa np. drugiej świnki. Jednak, nie każdy domek zapewni kawii domowej taki sam komfort wypoczynku. A może zdecydujesz się na domek z płaskim dachem? Świnka morska rasy texel zyska dzięki niemu dobre miejsce do obserwowania swojego opiekuna.

Dlaczego domek dla świnki morskiej jest tak ważny? Otóż, służy on nie tylko jako miejsce do odpoczynku. Domek dla świnki ma posłużyć głównie jako schron, kiedy np. kawia domowa się czegoś przestraszy. W domu czasami pojawi się jakiś dźwięk, który może przestraszyć kawię domową (np. remont za ścianą). Dlatego warto, by prosiaczek miał w domku swego rodzaju ostoję, gdzie schowa się przed całym światem.

Pozostałe akcesoria dla świnek morskich

Warto będzie zakupić legowisko dla świnki morskiej, w którym będzie mogła się zrelaksować i wyspać. Równie dobrze może to być polarowy kocyk, do którego świnka się przytuli i zaśnie. Do elementów dodatkowych, w które możesz wyposażyć klatkę kawii domowej, wliczają się:

 • hamak
 • poduszeczki
 • drewniane mostki i półki (pamiętaj o ich wysokości i stromości – świnka ma słaby kręgosłup i nie powinna wchodzić na kładki o zbyt ostrym kącie nachylenia)
 • kuweta
 • tunel (odpowiedniej wielkości, by świnka się w nim nie zaklinowała)
 • miękkie podłoże (w postaci np. przepuszczalnej maty)

Warto będzie też zainwestować w zabawki dla świnki morskiej. Kupując zabawki weź jednak pod uwagę fakt, że kawia domowa nie jest chomikiem, więc nie da rady ćwiczyć np. na kręcącym się kółku. Unikaj więc zabawek takich, jak karuzele albo kołowrotki, na które nie jest gotowy kręgosłup prosiaczków. Ze względu na to, nie kupuj również swojej śwince schodów albo drabinek, dzięki którym mogą się wdrapywać wyżej. Świnki nie są alpinistami, jak szynszyle, więc daruj sobie wszelakie piętra w klatce.

ikona podziel się Przekaż dalej