Domek dla chomika

Jaki dom będzie najlepszy dla chomika?

Wybór najlepszego domku dla chomików jest kwestią bardzo indywidualną podobnie, jak wybiera się transporter dla chomika lub miseczki, z których gryzoń będzie jadł. Oczywiście, przed dokonaniem ostatecznego wyboru trzeba będzie zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii i wymagań, które powinien spełniać domek. Przede wszystkim, należy szczególnie przyjrzeć się kwestii wygody oraz bezpieczeństwa domku. Nie kieruj się tylko i wyłącznie swoim gustem, a przede wszystkim bezpieczeństwem danego elementu wyposażenia.

Domek dla chomika musi być w miarę duży, żeby gryzoń mógł swobodnie przemieszczać się zarówno po nim, jak i po terenie klatki. Nie może mieć problemów z wejściem do niego ani z wyjściem. Chomik musi w nim bezpiecznie wyścielić sobie gniazdko, zrobić spiżarnię, a także móc wypocząć w dowolnej chwili. Zwróć też uwagę na to, by domek można było zarówno łatwo pielęgnować, jak i czyścić.

Rodzaje domków dla chomików

Każda klatka dla chomika powinna być wyposażona w odpowiedni rodzaj domku. To element tak samo ważny, jak transporter dla chomika, poidełka czy karma. Powinieneś wiedzieć więc o domkach tak samo dużo, jak o tym, co je chomik! Domki dla gryzoni, które są sprzedawane aktualnie w sklepach zoologicznych, najczęściej są wykonane:

  • z patyczków,
  • z drewna,
  • z ceramiki,
  • z plastiku,
  • z kartonu.

Oczywiście, wszystkie te domki mają zarówno swoje zalety, jak i wady. I tak, np. plastikowy domek jest jednym z najpopularniejszych. Wyróżnia go niska cena (koszt o wiele mniejszy, jak za domek drewniany), a także wysoka trwałość. Co najlepsze, gryzonie na pewno szybko go nie zniszczą. Jednak, plastikowe domki nie są już tak efektywne, wyglądając naprawdę sztucznie. Nie będą one też zapewnić właściwej izolacji termicznej chomikom.

Domki dla chomika dżungarskiego lub syryjskiego znacznie różnią się od siebie, zwłaszcza wytrzymałością czy też odpornością i ceną. Niektórzy więc decydują się, by domek dla chomika zrobić własnoręcznie. Jeżeli masz smykałkę do majsterkowania, może się to okazać naprawdę rozsądne rozwiązanie! Jeśli planujesz hodowlę tego zwierzątka, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oswoić chomika.

Który domek powinna mieć każda klatka dla chomika?

O czym jeszcze pamiętać, wybierając dom dla gryzonia?

Najbardziej istotną kwestią jest rozmiar domku. Nie może być tak, że chomik będzie wciskał się na siłę i nie będzie mógł się w takim domku w ogóle poruszyć. Jeżeli jego domek będzie zbyt ciasny, nie będzie mógł w nim też swobodnie oddychać, co negatywnie może odbić się na jego zdrowiu. Powinieneś więc uważnie dobrać taki rodzaj domku, w którym będzie odpowiednio duża ilość miejsca. Chomik musi mieć miejsce na odpoczynek, więc należy zapewnić mu taki domek, w którym swobodnie będzie mógł się wyciągnąć. Oczywiście, wiele będzie też zależeć od tego, jak duży jest chomik.

Czy trzeba szukać więc wyłącznie dużego domku? Nie, domek dla chomika nie może być zbyt wielki, ponieważ wówczas stanie się mało bezpieczny dla pupila. Jeżeli masz wybór, zdecyduj się na drewniany domek – będzie zdecydowanie lepszy od plastikowego. Niestety, ale chomiki uwielbiają podgryzać wszystko, co im się napatoczy po drodze. Jeżeli więc kawałek plastikowego domku zalegnie im w żołądku, może skończyć się to bardzo źle. Niezależnie o tego, który domek dla chomika wybierzesz, gryzoń musi się w nim czuć swobodnie – zarówno podczas wchodzenia do domku, jak i wychodzenia z niego. Bardzo ważne będzie zatem, by wybrany model domku miał szeroki otwór lub np. odkręcany dach.

Warto będzie szukać idealnego domku dla chomika w dowolnym sklepie zoologicznym upewniając się na miejscu, że jest on zarówno bezpieczny, jak i możliwie solidnie wykonany. Nie może być przecież tak, ze przy pierwszym skorzystaniu z domku ten rozleci się lub przewróci na naszego gryzonia.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Jak samemu zrobić domek dla chomika?

Dziś nie ma większego problemu, żeby samemu stworzyć dobry jakościowo domek dla chomika. Możesz zrobić go chociażby z kartonu, np. wykorzystując w tym celu twarde kartonowe pudło po butach. Jeśli jednak chcesz mieć solidną konstrukcję, lepiej będzie zdecydować się na budowę domku ze skorupy orzecha kokosowego albo z drewna. Tego rodzaju domek będzie o wiele bardziej bezpieczny, ale też stanie się niezwykle interesującą ozdobą klatki.

Chomik i domek z drewna na białym tle, a także jaki domek dla chomika wybrać
Jaki domek dla chomika warto wybrać, czyli drewniany, plastikowy czy samodzielnie zrobiony

Domek z drewna możesz zrobić np. poprzez pocięcie dłuższej deski na 4 kawałki (równe). Wystarczy je ze sobą zbić (lepiej, niż skleić) i postawić ściany. W jednej z takich ścian należy wyciąć otwór, dopasowany do wielkości chomika. Daszek możesz wykonać z pilśniowej płyty. Możesz również wykonać domek ze zdejmowanym daszkiem albo z daszkiem lekko unoszonym. Kiedy w domu będzie gorąco, uchylisz daszek albo zdejmiesz go i skwar nie będzie już tak dokuczał chomikowi.

A może jednak zdecydujesz się na domek z kokosa? Wówczas należy się zaopatrzyć w połówkę skorupy kokosa i wyciąć w niej otwór (wejście dla chomika). Kokosowy domek należy ustawić na ściółce.

Co powinno się znaleźć w każdym domku?

Nie powinno się zapominać o tym, że oprócz domku ważna jest także karma i woda. Powinny być one zawsze świeże i czyste, bez względu na rodzaj domku. Co je chomik? Otóż, najważniejsze dla niego będą nasiona przeróżnych zbóż, np. w gotowych mieszankach. Skład powinien być dobrany dla potrzeb chomika, bo tylko w ten sposób będzie się mógł on prawidłowo rozwijać. Warto będzie również wzbogacić dietę o niezbędne owoce i warzywa:

  • marchewka,
  • ogórek,
  • gruszka,
  • banan,
  • jabłko.

Istotne będą też kolby w klatce, które umożliwią chomikowi w bezpieczny sposób codziennie ścierać swoje zęby. Właśnie w ten sposób zapewnisz chomikowi zdrowe i szczęśliwe życie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny