Cena szczura domowego – ile kosztuje szczur hodowlany?

Szczur domowy – czy można kupić go w Polsce?

Oczywiście, że tak! Rasowy szczur może nie cieszy się tak dużą popularnością w naszym kraju, jak pies czy kot, jednak ludzie chętnie hodują te gryzonie. Szczur może żyć do ok. 3 lat, ale przez ten krótki okres życia staje się fantastycznym przyjacielem całej rodziny – oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dba się o jego wychowanie i socjalizację. W Polsce, sklep zoologiczny jest miejscem, w którym szczura można kupić najczęściej. Nie jest to jednak w pełni bezpieczna opcja – zwłaszcza, że do takich sklepów niekiedy trafiają szczury chore lub ranne.

Zamiast stawiać na sklep zoologiczny – nie zawsze będący dobrym i sprawdzonym źródłem pochodzenia szczurów – postaw na hodowlę! Hodowla szczurów troszczy się o to, by każdy był zdrowy i socjalizowany. Rzecz jasna pod warunkiem, że jest to profesjonalna i renomowana hodowla, działająca legalnie. Warto wcześniej sprawdzić hodowlę, np. pojechać na miejsce, zajrzeć jak wychowują się szczury, spojrzeć w ich rodowody i porozmawiać z właścicielami.

Jak inaczej kupić szczurka – nie w hodowli i nie w sklepie zoologicznym?

Sklep zoologiczny i hodowla szczurów nie są jedynymi miejscami, gdzie można kupić szczury domowe. Ludzie niekiedy oddają lub sprzedają je prywatnie, na ogłoszeniach w Internecie. Niektórzy oddają gryzonie, bo np. muszą wyjechać z kraju albo nie radzą sobie z hodowlą. Inni zmuszeni są oddać gryzonie, bo np. okazało się, że jeden z członków jest alergikiem. Jeżeli chcesz, możesz spróbować zaadoptować takiego szczurka i zapewnić mu bezpieczny dach nad głową.

Adopcja szczurka jest możliwa w Polsce podobnie, jak kota czy psa. Jednak, w schroniskach szczury pojawiają się bardzo rzadko. Jeżeli już, pojawiają się raczej w prywatnych domach, które prowadzą tzw. przytułki dla zwierząt. Podobnie, jak w przypadku schroniska, obowiązywać będzie umowa adopcyjna pomiędzy osobą opiekującą się szczurem, a nowym właścicielem gryzonia.

Odmiany szczurów, które można hodować w Polsce

Zastanawiasz się, jakie odmiany szczurów można kupić w naszym kraju? Do najbardziej popularnych zaliczamy szczury:

 • Self – posiadają jednolity kolor
 • AOC – o wielobarwnym umaszczeniu
 • AOCP – mają dwa i więcej kolorów sierści
 • Silvered – szczury z białymi włosami w podstawowej barwie
 • Marked – np. szczur husky
 • Standard – sierść krótka i gładka
 • Sphinx – nie mają włosów
 • Velveteen –pofalowana sierść
 • Satin – delikatne w dotyku futerko
 • Rex – kręcone wąsy i falista sierść
 • Tailless – szczury bez ogonów
 • Albinos – całkiem biały z czerwonymi oczami
 • Dumbo – z dużymi uszami

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat szczura domowego.

To szczurki lubią najbardziej!

Jaka jest cena szczura domowego?

Jak wychować szczura?

Zabawki dla szczura nie są sprawą pierwszorzędną. Najpierw powinieneś znaleźć sprawdzoną, renomowaną hodowlę szczurów prowadzoną przez ludzi z wiedzą i pasją. Kiedy już kupisz szczurka, wtedy będziesz mógł dokupić dodatkowy sprzęt do klatki – bo zakładamy, że zaopatrzysz się w nią zanim wrócisz z gryzoniem do domu. Po zapewnieniu szczurkowi podstawowego wyposażenia, dopiero wówczas można zacząć kupować zabawki dla szczura i akcesoria, które pomogą w jego domowej socjalizacji.

Czarny szczur domowy wychodzący z klatki oraz cena szczura domowego i hodowla szczurów
Cena szczura domowego krok po kroku, czyli ile kosztuje szczur domowy oraz hodowla szczurów

Aby oswoić szczurka, najpierw powinieneś zapewnić mu spokój. Później można powoli przyzwyczajać gryzonia do swojego zapachu, obecności – np. poprzez podawanie smakołyków z ręki. Im szybciej zaczniesz oswajać szczurka z nową sytuacją i domem, tym szybciej się zaprzyjaźnicie. Niektórzy hodowcy polecają wychowywanie np. dwóch szczurków z tej samej hodowli. Po pierwsze, szczur nie będzie się nudził. Po drugie, będzie miał u boku towarzystwo, które doda mu odwagi i sprawi, że nawet nieśmiały gryzoń szybciej oswoi się z nową sytuacją.

Nie zapominaj, że szczury są niesamowicie inteligentnymi gryzoniami. Potrafią reagować na swoje imię, wykonywać sztuczki i tulić się do właściciela. Postaw na dobrą hodowlę, by zyskać towarzysza codziennego dnia w postaci wesołego, żywiołowego i mądrego szczura. Z socjalizowanym już wcześniej szczurem, łatwiej będzie zbudować więź.

Cena szczura domowego – ile kosztuje szczur?

W tym miejscu nie opowiemy, jaka jest cena tchórzofretki. Zresztą, cena tchórzofretki jest kilkukrotnie wyższa niż cena szczura domowego. W przypadku szczurów okazuje się jednak, że cena zależy od ich konkretnej odmiany. Domowy szczur kosztuje od mniej więcej 20 zł w standardowej wersji. Odmiana dumbo będzie zaś kosztowała już np. 30-40 zł.

Im bardziej nietypowe jest umaszczenie czy odmiana szczurka, tym droższy będzie gryzoń. Niektóre Rexy kosztują dla przykładu ok. 50-60 zł, zaś Sphinxy nawet do 150 zł. Warto pamiętać o tym, decydując się na konkretną odmianę szczurka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny